Zasady obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 marca 1963 r.
w sprawie zasad obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie § 10 uchwały nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Książeczki wystawiane są w oddziałach i ekspozyturach Powszechnej Kasy Oszczędności, oznaczonej w dalszych przepisach skrótem "PKO", dla osób fizycznych:
1)
o pełnej zdolności do czynności prawnych,
2)
małoletnich, na wniosek ich ustawowych przedstawicieli.
2.
Wpłaty na książeczki mogą być wnoszone zarówno w oddziałach i ekspozyturach PKO, jak i w ajencjach PKO oraz w placówkach pocztowych.
§  2.
1.
Po gromadzeniu wkładu przez okres co najmniej dwuletni na zwykłej książeczce mieszkaniowej PKO na wniosek oszczędzającego likwiduje książeczkę, przelewając wkład wraz z oprocentowaniem i premią gwarancyjną na rachunek oszczędzającego w Banku Inwestycyjnym.
2.
Jeżeli oszczędzający buduje indywidualnie bez pomocy kredytowej Państwa, wówczas po zakończeniu okresu oszczędzania wkład z oprocentowaniem może być podjęty w każdym czasie, natomiast przyznanie i wypłata premii gwarancyjnej następuje dopiero po przedstawieniu zaświadczenia prezydium rady narodowej o zaawansowaniu budowy co najmniej w 12%.
§  3.
1.
Po zgromadzeniu na książeczce specjalnie oznaczonej wkładu w okresie co najmniej dwuletnim i w wysokości określonej porozumieniem (umową), PKO na wniosek oszczędzającego likwiduje książeczkę, przelewając wkład z oprocentowaniem i premią gwarancyjną na odpowiedni rachunek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego w Banku Inwestycyjnym bądź na rachunek zakładowego funduszu mieszkaniowego.
2.
Równocześnie z likwidacją książeczki PKO przelewa na rzecz spółdzielni dodatkowe oprocentowanie, o którym mowa w § 8 ust. 1 uchwały nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) po przedstawieniu zaświadczenia Oddziału Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, stwierdzającego dopełnienie wymaganych uchwałą warunków.
§  4.
Przelanie przez PKO całości wkładu wraz z oprocentowaniem i premią gwarancyjną nie wyklucza możliwości odstąpienia od budowy i w związku z tym wycofania wkładu. W takim przypadku Bank Inwestycyjny na wniosek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, a przy budownictwie indywidualnym – z urzędu, bądź zakład pracy, potrąca premię przy wypłacie wkładu i zwraca ją PKO.
§  5.
Likwidacja książeczki może nastąpić w razie rezygnacji oszczędzającego z dalszego gromadzenia wkładu. Jeżeli jednak oszczędzający zawarł porozumienie, o którym mowa w § 3, podjęcie wkładu wymaga uprzedniego rozwiązania porozumienia (umowy).
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 1957 r. w sprawie trybu i warunków uczestnictwa w systemie celowego, premiowanego oszczędzania na budowę własnego mieszkania (Monitor Polski Nr 38, poz. 247),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 28, poz. 165 i Nr 73, poz. 424),
3)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1958 r. w sprawie dalszego usprawnienia systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 94, poz. 514).

Przepisy powyższe mają jednak zastosowanie do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych, wystawionych przed wejściem w życie zarządzenia, o ile właściciele tych książeczek nie wyrażą zgody na zastosowanie do ich książeczek przepisów uchwały nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r., wymienionej w § 3 ust. 2.

§  7.
Instrukcja Naczelnego Dyrektora Powszechnej Kasy Oszczędności określi szczegółowe zasady obsługi książeczek.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024