Ustalenie okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Kołobrzeg w województwie koszalińskim.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 14 lutego 1963 r.
w sprawie ustalenia okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (wód mineralnych) Uzdrowiska Kołobrzeg w województwie koszalińskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254, z 1928 r. Nr 36, poz. 331 i z 1934 r. Nr 110, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla Uzdrowiska "Kołobrzeg" tworzy się okręg ochrony górniczej w następujących granicach: granicę północną stanowi brzeg morski na odcinku pomiędzy przesmykiem łączącym jezioro Resko Przymorskie z morzem (pkt L) a położonym w kierunku wschodnim znakiem wysokościowym o rzędnej 3,6 m nad poziomem morza (pkt A); od znaku wysokościowego granica biegnie wzdłuż azymutu 170° w kierunku południowym na długości 1.500 m do skrzyżowania szosy wiodącej z Kołobrzegu do Będzina (pkt B), stąd przebiega w kierunku południowo-wschodnim po azymucie 161° na długości 1.500 m (pkt C), następnie po azymucie 206° w kierunku południowo-zachodnim na długości 850 m (pkt D), następnie zaś według azymutu 253° w kierunku zachodnim na długości 750 m (pkt E), stąd w kierunku południowo-zachodnim po azymucie 212° granica przebiega na długości 3.270 m do rozwidlenia się szosy do Rozcięcina i Błotnicy (pkt F), dalej granica biegnie po azymucie 259° na długości 2.950 m dochodząc do drogi łączącej miejscowość Przećmino z miejscowością Korzystną (pkt G), następnie po azymucie 260° na długości 3.000 m dochodzi do rzeki Błotnicy (pkt H), stąd po azymucie 276° na długości 1.350 m dochodzi do znaku wysokościowego położonego 19,5 m nad poziomem morza (pkt I), stąd granica przebiega po azymucie 310° na długości 1.550 m do rzeki Łużenki (pkt J), a następnie rzeką Łużenką dochodzi do jej ujścia w jeziorze Resko Przymorskie (pkt K), dalej wschodnim brzegiem jeziora i przesmykiem do ujścia jego do morza (pkt L).
§  2.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej zezwala się na:
1)
prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, głębienia studzien, wykonywania prac geologicznych, badania przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego, wznoszenia i przebudowy wszelkich budów, obiektów i urządzeń zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) po uzyskaniu zgody właściwego okręgowego urzędu górniczego poprzedzonej opinią Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu,
2)
prowadzenie robót melioracyjnych, ziemnych i wodnokanalizacyjnych po uprzednim uzyskaniu opinii i zgody Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu.
§  3.
W razie napotkania wypływu wód mineralnych (leczniczych) przy prowadzeniu robót wymienionych w § 2 jednostka wykonująca i zlecająca te roboty powinna natychmiast zawiadomić o tym Uzdrowisko "Kołobrzeg", przedsiębiorstwo państwowe w Kołobrzegu, i właściwy okręgowy urząd górniczy, a wypływ ten do czasu otrzymania decyzji odpowiednio zabezpieczyć.
§  4.
W określonym w § 1 okręgu ochrony górniczej wydziela się ścisły okręg ochrony górniczej o następujących granicach: od punktu położonego nad brzegiem morza na wysokości wschodniej granicy toru wyścigowego (pkt I) wzdłuż azymutu 179° na długości 1.200 m granica dochodzi do pkt II, stąd wzdłuż azymutu 303° w kierunku północno-zachodnim na długości 1.020 m biegnie do styku z ulicą Cyrankiewicza (pkt III), następnie wzdłuż azymutu 213° na długości 400 m biegnie osią ulicy Cyrankiewicza (pkt IV) i dalej wzdłuż azymutu 232° na długości 450 m osią ulicy Cyrankiewicza dochodzi do pktu V przy rzece Parseta (Prośnica), stąd wzdłuż rzeki na długości 530 m dochodzi do ul. Młyńskiej (pkt VI), a następnie osią ul. Młyńskiej i Wolności na długości 500 m (pkt VII), stąd zaś osią ulicy Mazowieckiej do ul. Nocznickiego na długości 230 m (pkt VIII), następnie 470 m ulicą Nocznickiego (pkt IX), dalej wzdłuż azymutu 335° (w kierunku północno-zachodnim) na długości 780 m dochodzi do zbiegu ulicy Wylotowej i Pawła Findera (pkt X), stąd zaś wzdłuż azymutu 336° na długości 770 m biegnie do punktu przecięcia się azymutu z brzegiem morza (pkt XI), stąd granica przebiega wzdłuż brzegu morza w kierunku wschodnim do pkt. I. Punkty wymienione w niniejszym paragrafie oraz w § 1 wyznaczono według mapy topograficznej w skali 1:50.000, która stanowi załącznik do aktu sprawy "Obszar ochrony górniczej Uzdrowiska «Kołobrzeg»."
§  5.
W wyznaczonym w § 4 ścisłym okręgu ochrony górniczej:
1)
zabrania się prowadzenia eksploatacji glin, żwirów i torfów,
2)
zabrania się eksploatacji wód na skalę przemysłową,
3)
zezwala się na prowadzenie robót melioracyjnych, regulacyjnych i inżynieryjno-wodnych wyłącznie po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią i zgodą Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024