Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych.

UCHWAŁA Nr 56
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1963 r.
w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych przeprowadzają, w trybie określonym przepisami uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278, z 1961 r. Nr 87, poz. 370 i z 1962 r. Nr 61, poz. 290), zwanej dalej uchwałą nr 187:
1)
dyplomowani biegli księgowi bądź
2)
w przypadkach ustalonych przez zainteresowanych ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów - jednostki lub organy sprawujące bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
§  2.
1.
Właściwi ministrowie spowodują opracowanie i skoordynowanie planów badania sprawozdań finansowych:
1)
przedsiębiorstw podległych, rozliczających się z budżetem centralnym,
2)
przedsiębiorstw nadzorowanych, rozliczających się z budżetami terenowymi

- mając zwłaszcza na uwadze, aby sprawozdania finansowe przedsiębiorstw szczególnie ważnych badane były w trybie określonym w § 1 pkt. 1.

2.
Plan badania sprawozdań finansowych powinien zapewnić odpowiedni dobór osób przeprowadzających badanie w celu zabezpieczenia obiektywności ich działania, jak również zapewnić taki rozkład zajęć, aby prace, wykonywane przez badającego sprawozdanie finansowe w stałym miejscu zatrudnienia, nie uległy istotnym zakłóceniom.
§  3.
1.
Dla umożliwienia prawidłowego i terminowego przeprowadzenia badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przez jednostki bezpośrednio nadrzędne (§ 1 pkt. 2) upoważnia się właściwych ministrów do ustalenia wykazów osób, zatrudnionych w resorcie, uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru.
2.
W wykazach, o których mowa w ust. 1, mogą być zamieszczone osoby zatrudnione w służbie finansowo-księgowej, których kwalifikacje moralne i zawodowe oraz doświadczenie gwarantują prawidłowe przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych.
3.
Osoby objęte wykazem, o którym mowa w ust. 1, mogą być delegowane służbowo do badania w trybie nadzoru sprawozdań finansowych przedsiębiorstw resortu, w którym są zatrudnione.
4.
Kierownik jednostki bezpośrednio nadrzędnej nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie ma być badane w trybie nadzoru, deleguje jedną lub kilka osób objętych wykazem w celu zbadania sprawozdania finansowego zgodnie z planem, o którym mowa w § 2.
5.
Należności w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem pracy (koszty przejazdu, noclegów, diety) osób delegowanych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru pokrywa jednostka bezpośrednio nadrzędna nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
§  4.
1.
Osobom badającym sprawozdanie finansowe przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości 30% wynagrodzenia, przysługującego za badanie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa danej kategorii dyplomowanemu biegłemu księgowemu.
2.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania zarządzeń dotyczących wypłacania wynagrodzeń określonych w ust. 1.
3.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 pokrywa jednostka bezpośrednio nadrzędna nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
4.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 wypłaca się tylko w przypadku, gdy badanie sprawozdania finansowego przeprowadzone było w siedzibie badanego przedsiębiorstwa oraz po ustaleniu przez jednostkę bezpośrednio nadrzędną nad przedsiębiorstwem, że protokół przewidziany w § 33 ust. 6 uchwały nr 187 został sporządzony w sposób prawidłowy.
§  5.
Przedsiębiorstwo jest obowiązane zwrócić jednostce nadrzędnej wydatki na opłacenie kosztów przejazdów, noclegów i diet oraz wynagrodzenia, o których mowa w § 3 ust. 5 oraz w § 4 ust. 3, poniesione przez nią w związku z badanym sprawozdaniem finansowym tego przedsiębiorstwa.
§  6.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczą odpowiednio sprawdzania wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok w państwowych przedsiębiorstwach, czyli tzw. "bazy", stanowiącej podstawę do obliczania odpisów na fundusz zakładowy i inne fundusze specjalne.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024