Dalszy rozwój oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

UCHWAŁA Nr 47
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1963 r.
w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności. *

W celu usprawnienia akcji oszczędzania środków własnych ludności na budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Powszechna Kasa Oszczędności, oznaczona w dalszych przepisach skrótem "PKO", wydaje ludności mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe na budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego.
§  2.
1.
Wkłady gromadzone na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych objęte są gwarancją realnej wartości do wysokości 50% ceny mieszkania o powierzchni użytkowej 85 m2 Gwarancja ta realizowana jest przez PKO w drodze udzielania premii gwarancyjnej.
2.
Warunkiem uzyskania premii gwarancyjnej jest:
1)
gromadzenie i utrzymywanie wkładu na książeczce przez okres co najmniej dwóch lat,
2)
wykorzystanie wkładu na budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właściciela książeczki.
§  3.
1.
Dla obliczenia premii gwarancyjnej będzie urzędowo ustalana i ogłaszana w Monitorze Polskim za każdy rok, najpóźniej do dnia 15 lutego roku następnego, przez Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Gospodarki Komunalnej cena 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego, standardowego nowego budynku mieszkalnego. Ustalenie tej ceny powinno być dokonane zgodnie z zasadami kalkulacji, podanymi w załączniku do uchwały nr 210 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1959 r. w sprawie ustalania ceny 1 m2 budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 233). Cenę tę ustala się na podstawie kosztorysu sporządzonego zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych.
2.
PKO przeliczać będzie wniesiony w każdym roku wkład oszczędnościowy na ilość metrów kwadratowych, biorąc za podstawę przeliczenia cenę 1 m2, ustaloną zgodnie z ust. 1.
3.
Podstawę do obliczania premii gwarancyjnej stanowi ostatnia, ogłoszona przed dniem zadysponowania wkładem, cena 1 m2, przy czym o ile jest ona wyższa aniżeli cena takiegoż metra z poszczególnych lat oszczędzania, PKO dopisze tę różnicę do wkładu w formie premii gwarancyjnej.
4.
W razie gdyby cena 1 m2, ogłoszona za rok, w którym zadysponowano wkładem, okazała się wyższa od ceny 1 m2 przyjętej zgodnie z ust. 3 za podstawę do obliczenia premii gwarancyjnej, PKO wypłaci tę różnicę uprawnionemu.
§  4.
Wkłady oszczędnościowe na budownictwo mieszkaniowe gromadzone są na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności:
1)
zwykłych - wystawionych osobom, które pragną oszczędzać na budownictwo mieszkaniowe,
2)
specjalnie oznaczonych - wystawianych tylko osobom, które przedstawią porozumienia (umowy) w sprawie przybliżonego terminu i innych warunków uzyskania mieszkania, zawarte ze spółdzielnią budownictwa mieszkaniowego lub zakładem pracy.
§  5.
Wszelkie zmiany warunków oszczędzania na książeczkach specjalnie oznaczonych wymagają uprzedniej zgody ze strony spółdzielni budownictwa mieszkaniowego bądź zakładu pracy.
§  6.
Wkłady gromadzone na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych oprocentowane są w wysokości 3% w stosunku rocznym. Oprocentowanie dopisywane jest do wkładu przy likwidacji książeczki i nie jest objęte premią gwarancyjną.
§  7.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego wydanie wytycznych, zobowiązujących członków i zarejestrowanych kandydatów na członków spółdzielni do gromadzenia wkładów budowlanych i mieszkaniowych na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO.
§  8.
1.
Spółdzielniom mieszkaniowym i budowlano-mieszkaniowym, w których co najmniej 50% w latach 1963 i 1964, a w następnych latach 75% członków, oraz wszyscy zarejestrowani kandydaci na członków uczestniczą w gromadzeniu wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO, wypłacane będzie dodatkowe oprocentowanie w wysokości 1,5% w stosunku rocznym od tych wkładów na zasilenie niepodzielnych funduszów spółdzielni, przeznaczonych na sfinansowanie działalności społeczno-wychowawczej.
2.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie do zakładów pracy, realizujących zakładowe budownictwo mieszkaniowe.
3.
Spółdzielnie, o których mowa w ust. 1, mają ponadto prawo otrzymania w Banku Inwestycyjnym krótkoterminowego kredytu na sfinansowanie przygotowania inwestycji, oprocentowanego w wysokości 1% w stosunku rocznym. Kredyt ten nie podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.
4.
PKO gwarantuje spłatę kredytu, o którym mowa w ust. 3, do wysokości wkładów zgromadzonych na książeczkach; gwarancja ta wygasa z chwilą przelania wkładów do Banku Inwestycyjnego.
§  9.
Przepis § 3 ust. 3 ma zastosowanie do wstępnie obliczonych i wypłaconych premii gwarancyjnych przed wejściem w życie uchwały.
§  10.
Zasady obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych określi Minister Finansów.
§  11.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407),
2)
§ 2 uchwały nr 210 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1959 r. w sprawie ustalania ceny 1 m2 budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 233) i wydane na jego podstawie zarządzenie nr 92 Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1959 r. w sprawie trybu ustalania ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych (Monitor Polski Nr 53, poz. 252),
3)
§ 10 ust. 3 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157).
2.
Przepisy, o których mowa w ust. 1, mają jednak zastosowanie do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych, wystawionych przed wejściem w życie uchwały, o ile właściciele tych książeczek nie wyrażą zgody na zastosowanie do ich książeczek przepisów niniejszej uchwały.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 czerwca 1965 r. nin. uchwała traci moc, z tym że przepisy §§ 4, 5 i 8 tej uchwały pozostają nadal w mocy co do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych wystawionych przed wejściem w życie niniejszej uchwały osobom, które przedstawiły porozumienia (umowy) z zakładami pracy w sprawie przybliżonego terminu i innych warunków uzyskania mieszkania (książeczki specjalnie oznaczone), zgodnie z § 10 pkt 2 uchwały nr 125 z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechnych kas oszczędności (M.P.65.27.136).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.13.69

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dalszy rozwój oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.
Data aktu: 29/01/1963
Data ogłoszenia: 16/02/1963
Data wejścia w życie: 16/02/1963