Wytyczne dotyczące ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 1962 r.
w sprawie wytycznych dotyczących ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji.

Na podstawie § 10 ust. 2 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249), zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się wytyczne dotyczące ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji oraz normatywów czasowych oddawania do eksploatacji maszyn nie wymagających montażu; wytyczne te stanowią załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE DOTYCZĄCE USTALANIA NORMATYWÓW CZASOWYCH ODDAWANIA MASZYN DO MONTAŻU I EKSPLOATACJI ORAZ NORMATYWÓW CZASOWYCH ODDAWANIA DO EKSPLOATACJI MASZYN NIE WYMAGAJĄCYCH MONTAŻU

§ 1.
1.
Wytyczne dotyczą ustalania dopuszczalnych czasokresów (normatywów czasowych) od odbioru kompletnych maszyn (urządzeń) nie wymagających montażu do oddania ich do eksploatacji.
2.
W zakresie maszyn (urządzeń) wymagających montażu wytyczne dotyczą ustalania normatywów czasowych od odbioru kompletnych maszyn (urządzeń) do oddania ich do montażu. Montaż, wypróbowanie i oddanie maszyn (urządzeń) do eksploatacji, do czasu opracowania normatywów czasowych dostosowanych do specyfiki rodzajowej tych maszyn (urządzeń), powinny być wykonane w czasokresie wynikającym z harmonogramów określonych dokumentacją projektowo-kosztorysową inwestycji z zachowaniem przepisu § 2.
3.
Czasokres objęty normatywem czasowym rozpoczyna się w dniu pokwitowania odbioru kompletnej maszyny (przyjęcia jej do magazynu) i kończy się w dniu oddania maszyny do eksploatacji, a w zakresie maszyn wymagających montażu - w dniu protokolarnego przekazania maszyny do montażu.
4.
Termin odbioru kompletnej maszyny (urządzenia) oblicza się od dnia otrzymania ostatniej części tej maszyny (urządzenia), w tym również i dokumentacji techniczno-ruchowej, bez której maszyna ta (urządzenie) nie może być uruchomiona.
§  2.
Normatywy czasowe powinny być ustalone w taki sposób, aby montaż, wypróbowanie, uruchomienie i oddanie do eksploatacji maszyn (urządzeń) zostały zakończone w terminie umożliwiającym pełne wykorzystanie gwarancji udzielonej przez dostawcę na maszynę użytkowaną.
§  3.
Normatywy czasowe powinny być ustalone dla:
1) 1
maszyn (urządzeń) z importu o wartości jednostkowej przekraczającej 100.000 zł oraz maszyn (urządzeń) produkcji krajowej, objętych wykazem stanowiącym załącznik do wytycznych, o wartości jednostkowej przekraczającej 200.000 zł,
2)
wszystkich kompletnych obiektów zarówno z importu, jak i produkcji krajowej, przy czym za kompletny obiekt przy ustalaniu normatywów czasowych uważać należy zestaw maszyn i urządzeń współdziałających ze sobą bez względu na to, czy poszczególne maszyny (urządzenia) pochodzą od jednego, czy też od różnych dostawców.
§  4.
1.
Spis grup maszynowych, dla których należy ustalić normatywy czasowe, oraz resorty zobowiązane do ustalenia normatywów danej grupy określa załącznik do wytycznych. Ustalając normatywy właściwi ministrowie powinni uwzględniać specyfikę inwestycyjną resortu i ustalać możliwie najkrótsze normatywy czasowe.
2.
Normatywy czasowe dla maszyn (urządzeń) należy ustalać z uwzględnieniem przepisu § 2; nie mogą one przekraczać:
1)
4 miesięcy od dnia odbioru do dnia przekazania do montażu:

- kotłów parowych,

- turbin parowych,

- maszyn i urządzeń do procesów chemicznych, do produkcji gumy i wyrobów z gumy oraz dla przemysłu rafineryjnego,

- maszyn górniczych oraz maszyn i urządzeń do mechanicznej przeróbki rud i węgla,

- maszyn i urządzeń hutniczych, koksowniczych i gazowniczych;

2)
3 miesięcy od dnia odbioru do dnia przekazania do montażu nie wymienionych w pkt 1 maszyn produkcji krajowej zaliczonych do grup maszynowych określonych w załączniku do wytycznych (z wyłączeniem środków transportowych) oraz maszyn (urządzeń) z importu wymagających montażu;
3)
1 miesiąca od dnia odbioru do dnia oddania do eksploatacji nie wymagających montażu maszyn (urządzeń) produkcji krajowej, zaliczonych do grup maszynowych wymienionych w załączniku do wytycznych, maszyn (urządzeń) z importu oraz środków transportowych.
§  5.
1.
Normatywy czasowe dla kompletnych obiektów z importu lub produkcji krajowej określone w § 3 pkt 2 ustalane będą dla każdego obiektu oddzielnie z uwzględnieniem przepisu § 2 przez ministra nadzorującego zainteresowanego inwestora, z tym że termin odbioru kompletnego obiektu liczy się od daty otrzymania ostatniej kompletnej maszyny, warunkującej eksploatację zestawu maszyn będących wyposażeniem kompletnego obiektu (nowego lub rekonstruowanego zakładu bądź wydziału fabrycznego - § 3 pkt 2).
2.
Wniosek o ustalenie normatywu dla kompletnego obiektu zakład powinien przedstawić swej jednostce nadrzędnej (zjednoczeniu) nie później niż w ciągu 14 dni przed zawarciem umowy dostawy pierwszego elementu obiektu. Zjednoczenie może wniosek odrzucić, jeżeli dostawa nie kwalifikuje się jako kompletny obiekt w rozumieniu § 3 pkt 2. Wnioski zaopiniowane pozytywnie przez zjednoczenie przedstawia się do zatwierdzenia ministrowi, któremu zjednoczenie podlega.
3.
Wniosek zakładu powinien być rozpatrzony przez zjednoczenie i ministerstwo w terminie nie dłuższym niż w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
4.
Normatywy dla kompletnych obiektów powinny być każdorazowo podawane do wiadomości banku finansującego inwestycje.
5.
Jeżeli inwestor nie wystąpi z wnioskiem o ustalenie normatywu czasowego dla kompletnego obiektu przed zawarciem umów (ust. 2), dostarczane maszyny i urządzenia podlegać będą normatywom czasowym ustalonym zgodnie z § 4.
§  6. 2
Jeżeli dla poszczególnych maszyn (urządzeń) z importu nie zostały ustanowione resortowe normatywy czasowe, wówczas do tych maszyn (urządzeń) stosuje się normatywy czasowe ustalone w § 4 ust. 2.

Załącznik 

WYKAZ GRUP MASZYN I URZĄDZEŃ OBJĘTYCH NORMATYWAMI CZASOWYMI

Numer jednolitego wykazu wyrobów Nazwa grupy maszyn i urządzeń Resort obowiązany do opracowania normatywów czasowych
050-004 Kotły parowe o ciśnieniu powyżej 0,5 atn Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
050-014 Turbiny parowe "
051-001 Obrabiarki do metali skrawające Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
051-154 Maszyny do obróbki plastycznej metali "
052-001 Maszyny i urządzenia do procesów chemicznych, do produkcji gumy i wyrobów z gumy oraz dla przemysłu rafineryjnego Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
052-028
052-035
052-011 Maszyny i urządzenia do produkcji włókien sztucznych oraz tworzyw sztucznych "
052-020
052-053 Maszyny i urządzenia wiertnicze oraz do eksploatacji otworów wiertniczych Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
052-070
052-058 Maszyny górnicze oraz maszyny i urządzenia do mechanicznej przeróbki rud i węgla "
052-080
052-088 Maszyny i urządzenia hutnicze, koksownicze i gazownicze Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
052-098
052-105 Maszyny i urządzenia odlewnicze "
052-121 Maszyny i urządzenia do produkcji surowców mineralnych i wyrobów z nich Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
052-261 Maszyny do obróbki i przerobu drewna, wyrobów z drewna oraz maszyny papiernicze Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
Maszyny poligraficzne Ministerstwo Kultury i Sztuki
052-348 Maszyny włókiennicze, odzieżowe, garbarskie oraz do produkcji obuwia i wyrobów ze skóry Ministerstwo Przemysłu Lekkiego
052-409 Maszyny i urządzenia dla przemysłu rolnego i spożywczego oraz aparatura chłodnicza Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
052-442
052-453 Maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
052-499 Maszyny oraz narzędzia rolnicze i dla gospodarki leśnej Ministerstwo Rolnictwa - w uzgodnieniu z Ministerstwem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
053-001 Maszyny do przetłaczania oraz sprężania cieczy i gazów Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
053-027 Dźwigi i przenośniki (transportery) ogólnego przeznaczenia Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
060 Maszyny elektryczne wirujące "
061 Urządzenia rozdzielcze elektroenergetyczne oraz aparaty i przyrządy elektroenergetyczne Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
062-001 Transformatory mocy "
063 Piece i suszarki elektryczne przemysłowe ogólnego zastosowania Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
070 Tabor szynowy kolejowy naziemny Ministerstwo Komunikacji
071 Tabor szynowy kolejowy podziemny Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
1 Załącznik § 3 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 lutego 1965 r. (M.P.65.9.29) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lutego 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 26 lipca 1968 r. (M.P.68.53.369) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 grudnia 1968 r.

2 Załącznik § 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 26 lipca 1968 r. (M.P.68.53.369) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 grudnia 1968 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.85.399

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne dotyczące ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji.
Data aktu: 09/11/1962
Data ogłoszenia: 11/12/1962
Data wejścia w życie: 11/12/1962