Udział zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników.

UCHWAŁA Nr 353
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 listopada 1962 r.
w sprawie udziału zakładów przemysłowych w organizowaniu opieki nad zdrowiem pracowników.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§ 1.
Zakłady przemysłowe, budownictwa i żeglugi oraz inne zakłady pracy, których pracownicy są objęci opieką zdrowotną zakładów przemysłowej służby zdrowia - zwane dalej "zakładami przemysłowymi" - obowiązane są do współdziałania w zakresie opieki zdrowotnej nad pracownikami przez:
1)
zapewnienie na koszt zakładów przemysłowych lokali dla zakładów przemysłowej służby zdrowia sprawujących opiekę nad ich załogami zgodnie z normami ustalonymi przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a także utrzymywanie tych lokali w należytym stanie oraz dostarczanie ogrzewania i oświetlenia,
2)
uzgadnianie pod kątem widzenia prawidłowości funkcjonalnej budowy i adaptacji pomieszczeń zakładów przemysłowej służby zdrowia w stadium założeń i projektu wstępnego z właściwym organem służby zdrowia prezydium rady narodowej, niezależnie od obowiązku uzgadniania lokalizacji i projektów tych pomieszczeń z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
3)
oddawanie do użytku lokali przeznaczonych dla zakładów przemysłowej służby zdrowia w nowo wybudowanym obiekcie przemysłowym nie później niż z chwilą uruchomienia zakładu przemysłowego, a w okresie budowy - zapewnienie odpowiednich pomieszczeń zastępczych,
4)
organizowanie i prowadzenie przy większych zakładach przemysłowych, w których występują pyły lub gazy szkodliwe dla zdrowia, laboratoriów do badań stężeń substancji szkodliwych; zorganizowanie i prowadzenie laboratorium następuje na wniosek właściwego terenowo inspektora sanitarnego i pod jego fachowym nadzorem,
5)
organizowanie i prowadzenie w większych zakładach przemysłowych, w miarę potrzeby i powstawania możliwości, ośrodków rehabilitacji zawodowej oraz pracowni psychologii i fizjologii pracy,
6)
dopuszczanie do pracy na określonych stanowiskach jedynie osób uznanych orzeczeniem lekarskim za zdolne do pracy, jeśli obowiązek badania lekarskiego jest ustalony w przepisach prawnych lub praca odbywa się w warunkach zagrażających zdrowiu; w szczególności dotyczy to osób:
a)
przyjmowanych do pracy,
b)
zmieniających stanowiska pracy,
c)
podejmujących pracę po okresie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej ponad 30 dni; nie dotyczy to przypadków, gdy pracownik podejmuje pracę w warunkach uniemożliwiających zbadanie go przez lekarza właściwego zakładu przemysłowej służby zdrowia,
7)
zapewnienie terminowego zgłaszania się pracowników na badania okresowe przewidziane w obowiązujących przepisach,
8)
współdziałanie z komisjami lekarskimi do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz realizację wniosków tych komisji w zakresie zatrudnienia inwalidów na odpowiednich stanowiskach i zorganizowanie właściwej kontroli,
9)
ustalenie systemu kontroli nad realizacją wniosków zakładów przemysłowej służby zdrowia i organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie poprawy higieny i bezpieczeństwa pracy, a także warunków zdrowotnych zakładu pracy i jego załogi,
10)
inicjowanie i organizowanie okresowych narad poświęconych zagadnieniom higieny i bezpieczeństwa pracy, stanu zdrowotnego załóg oraz stanu sanitarnego zakładów przemysłowych z udziałem przedstawicieli właściwego zakładu przemysłowej służby zdrowia, właściwej miejscowo stacji sanitarno-epidemiologicznej, technicznego inspektora pracy oraz samorządu robotniczego,
11)
zapewnienie fachowym pracownikom zakładów przemysłowej służby zdrowia, zatrudnionym na pełnych etatach, możliwości korzystania z nagród pieniężnych (np. z funduszu zakładowego) i urządzeń socjalnych (mieszkań pracowniczych, żłobków, przedszkoli, wczasów pracowniczych) w trybie i na warunkach ustalonych dla pracowników zakładu przemysłowego,
12)
kontrolowanie dyscypliny pracy pracowników zakładu przemysłowej służby zdrowia,
13)
kontrolowanie wykorzystywania zwolnień lekarskich i współdziałanie w tym zakresie z właściwym organem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zakładem przemysłowej służby zdrowia.
§  2.
1.
Środki finansowe na wyposażenie zakładów przemysłowej służby zdrowia w nowo powstających zakładach przemysłowych w sprzęt i aparaturę medyczną oraz w sprzęt gospodarczy, stosownie do obowiązujących norm, powinny być przewidziane w planach inwestycyjnych właściwych resortów.
2.
Jeżeli inwestycje określone w ust. 1 są objęte planem centralnym, prezydia rad narodowych przekażą jednostkom realizującym te inwestycje środki finansowe przewidziane na lata 1963-1965 w planie terenowym na wyposażenie nowo powstających zakładów przemysłowej służby zdrowia w sprzęt i aparaturę medyczną.
§  3.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy określone w § 1 bądź którzy nadzorują takie zakłady, określą w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz właściwymi zarządami głównymi związków zawodowych:
1)
szczegółowe zasady współdziałania podległych i nadzorowanych zakładów z zakładami przemysłowej służby zdrowia,
2)
zasady współpracy resortowych instytutów naukowo-badawczych z instytutami podległymi Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w zakresie zagadnień dotyczących wpływu procesów produkcji przemysłowej na zdrowie i bezpieczeństwo pracy, podnoszenia stanu higieny i bezpieczeństwa pracy oraz wzrostu wydajności pracy.
§  4.
1.
Sprzęt i aparatura medyczna nabyta ze środków finansowych zakładu przemysłowego stanowi własność tego zakładu.
2.
Właściwy organ służby zdrowia prezydium rady narodowej może wykorzystać sprzęt i aparaturę określoną w ust. 1 dla udzielania świadczeń innym grupom ludności po uzyskaniu zgody danego zakładu przemysłowego.
§  5.
Minister Finansów określi w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej szczegółowe zasady finansowe w zakresie udzielania przez zakłady przemysłowe na rzecz zakładów przemysłowej służby zdrowia świadczeń określonych w § 1.
§  6.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustali:
1)
szczegółowe zasady kontroli społecznej nad realizacją zadań zakładów przemysłowej służby zdrowia oraz
2)
zasady współpracy instytutów podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy.
§  7.
Traci moc uchwała Prezydium Rządu z dnia 26 lipca 1950 r. w sprawie włączenia do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-92, poz. 1145 i z 1951 r. Nr A-96, poz. 1337).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024