Zm.: uchwała w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.

UCHWAŁA Nr 282
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 39 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 14, poz. 73) wprowadza się następujące zmiany:
A.
§ 13 otrzymuje brzmienie:

§ 13. 1. Uruchomienie zasadniczego i dodatkowego funduszu premiowego nie może nastąpić, gdy przedsiębiorstwo:

1) nie wykonało w danym okresie założonego planu produkcji w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac (produkcja globalna w cenach porównywalnych, towarowa w cenach zbytu itp.),

2) przekroczyło plan kosztów produkcji bądź planowany udział kosztów własnych w wartości produkcji towarowej,

3) nie wykonało w terminie planowanych dostaw eksportowych,

4) nie wykonało w terminie planowanych dostaw kooperacyjnych, wynikających z umów - w rozumieniu przepisów uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski Nr 69, poz. 296 i Nr 85, poz. 363).

2. Jeżeli w przedsiębiorstwie nastąpiło w danym okresie nieuzasadnione przekroczenie funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac, jednostka nadrzędna nad przedsiębiorstwem może uruchomić część funduszu premiowego (zasadniczego, dodatkowego), jaka pozostaje po potrąceniu kwoty stanowiącej to przekroczenie. Nie uruchomiona część funduszu premiowego w związku z przekroczeniem funduszu płac nie może wynosić więcej niż 50% funduszu premiowego. Uruchomienie wstrzymanej części zasadniczego funduszu premiowego może nastąpić w razie likwidacji przekroczenia funduszu płac w następnych kwartałach, nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego.

3. W wyjątkowych przypadkach przedsiębiorstwo, które nie wykonało w pełni planu produkcji, lecz osiągnęło wynik lepszy od wyniku roku poprzedzającego, może wystąpić z wnioskiem o uruchomienie funduszu premiowego (zasadniczego i dodatkowego). Właściwy minister po zapoznaniu się z wnioskiem przedsiębiorstwa, zaopiniowanym pozytywnie przez dyrektora jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem na podstawie wyników kompleksowej oceny pracy tego przedsiębiorstwa, może wyrazić zgodę na uruchomienie utworzonego funduszu premiowego w niepełnej wysokości, z tym że uruchomienie dodatkowego funduszu premiowego wymaga zgody Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.

4. Uruchomienie funduszu premiowego w trybie i wysokości określonych w ust. 3 może nastąpić również w razie nie zawinionego przez przedsiębiorstwo:

1) przekroczenia planu kosztów produkcji bądź planowanego udziału kosztów własnych w wartości produkcji towarowej,

2) niewykonania planowanych dostaw produkcji eksportowej.

5. Warunek terminowego wykonania planu dostaw eksportowych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie obowiązuje w przypadkach, gdy niewykonanie w terminie planu dostaw eksportowych spowodowane zostało nieotrzymaniem zamówień.";

B.
W "ramowych zasadach przyznawania i wypłaty indywidualnych premii z funduszu premiowego", stanowiących załącznik nr 3 do uchwały:
1)
w § 4:
a)
w ust. 1 dodaje się nowy pkt 8 w brzmieniu:

"8) dla osób odpowiedzialnych za kształtowanie się funduszu płac w przedsiębiorstwach:

- nie przekraczanie planowanego funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac oraz

- przestrzeganie dyscypliny płac";

b)
po ust. 1 dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Za osoby odpowiedzialne za gospodarkę funduszem płac i przestrzeganie dyscypliny płac w przedsiębiorstwach uważa się:

- dyrektora przedsiębiorstwa,

- zastępcę dyrektora, jeżeli podlegają mu komórki organizacyjne zajmujące się zagadnieniem zatrudnienia i płac oraz komórki organizacyjne upoważnione do podejmowania decyzji w sprawie gospodarowania czasem pracy i funduszem płac,

- głównego księgowego, jeżeli nie dopełnił swoich obowiązków służbowych z zakresu dyscypliny pracy i płac,

- kierownika komórki zatrudnienia lub innej komórki, do której należą sprawy zatrudnienia i płac,

- kierownika wydziału (zakładu-wytwórni), oddziału, mistrza odcinka produkcyjnego, w którym nastąpiło przekroczenie funduszu płac bądź inne naruszenie dyscypliny płac, jeżeli jest ono wynikiem decyzji powziętych przez te osoby,

- inne osoby uprawnione do podejmowania decyzji w zakresie zatrudnienia, w szczególności decyzji dotyczących zaszeregowania, premiowania, pracochłonności robót i zlecania pracy w godzinach nadliczbowych.";

c)
dotychczasowe ust. 2 i 3 stają się ust. 3 i 4 tego paragrafu;
2)
w § 8 skreśla się ust. 2;
3)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. Premie indywidualne pracowników premiowanych według zasad określonych niniejszą uchwałą, zatrudnionych w przedsiębiorstwie w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych, jak:

- zakładowe biuro konstrukcyjne (pracownie projektowe),

- laboratoria badawcze,

- ośrodki normowania pracy,

- komórki normalizacyjne,

uzależnia się od wykonania zadań tych komórek, np. od terminowego wykonania dokumentacji i jej jakości, wyników prac badawczych, wykonania planu pracy ośrodka normowania, przeprowadzenia prac rozruchowych zgodnie z harmonogramem itp.

2. Wypłatę i wysokość premii dla pracowników zatrudnionych w komórkach kontroli technicznej lub pełniących te funkcje uzależnia się od wyników kontroli, a zwłaszcza od ilości i wartości reklamowanej produkcji, powstałej na skutek niewłaściwej klasyfikacji wyrobów. Zasada ta dotyczy zarówno reklamacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych w ramach przedsiębiorstwa.

3. Jeżeli przedsiębiorstwo nie uzyskało funduszu premiowego, a komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonały swe zadania - premia dla pracowników zatrudnionych w tych komórkach może być wypłacona z funduszu gwarancyjnego, w razie zaś jego braku - z funduszu płac przedsiębiorstwa.";

4)
w § 12:
a)
po ust. 1 dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Zgodnie z przepisami § 4 ust. 1 pkt 8 oraz ust. 2 dyrektorzy zjednoczeń określą szczegółowo - w zależności od struktury organizacyjnej, nomenklatury stanowisk i ich zakresu działania - stanowiska, z którymi związana jest bezpośrednia odpowiedzialność za kształtowanie się funduszu płac i przestrzeganie dyscypliny płac w przedsiębiorstwie.",

b)
dotychczasowy ust. 2 staje się ust. 3 tego paragrafu.
§  2.
Rozliczenia funduszu premiowego, dokonane według zasad obowiązujących przed wejściem w życie niniejszej uchwały, nie ulegają zmianie.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.74.343

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 16/10/1962
Data wejścia w życie: 16/10/1962, 01/01/1962