Nagrody i wyróżnienia przyznawane na targach i wystawach krajowych.

UCHWAŁA Nr 276
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie nagród i wyróżnień przyznawanych na targach i wystawach krajowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o targach i wystawach krajowych (Dz. U. Nr 53, poz. 299) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Na targach i wystawach o zasięgu ogólnokrajowym, międzywojewódzkim i wojewódzkim oraz na kiermaszach o zasięgu ogólnokrajowym mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia.
2.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje się na targach i wystawach ogólnokrajowych. Na pozostałych przedsięwzięciach przyznaje się tylko wyróżnienia.
§  2.
1.
Przedmiotem nagród i wyróżnień mogą być wystawiane towary pochodzące z produkcji dostarczanej na rynek lub których produkcja jest zapewniona, wyróżniające się wysoką jakością, nowoczesnością konstrukcji i estetycznym wykonaniem.
2.
Przedmiotem wyróżnień mogą być również ekspozycje wystawianych towarów i usług.
§  3.
Towar wystawiony na poszczególnym przedsięwzięciu może być odznaczony tylko jedną nagrodą lub wyróżnieniem - przewidzianym w niniejszej uchwale.
§  4.
Nagrodami są "Złoty medal" i "Srebrny medal". Wyróżnieniem jest dyplom uznania.
§  5.
Medal posiada kształt okrągłej tarczy zawierającej:
1)
na pierwszej stronie wizerunek godła państwowego i napis "Polska Rzeczpospolita Ludowa",
2)
na drugiej stronie napis w środku "za wzorowy wyrób", a na obwodzie oznaczenie nazwy, miejsca i daty przedsięwzięcia.

Oprócz tych napisów można zamieszczać na medalu znaki związane z przedsięwzięciem.

§  6.
1.
Dyplom powinien zawierać:
1)
nazwę, miejsce i datę przedsięwzięcia, na którym nadano wyróżnienie,
2)
nazwę producenta wyróżnionego towaru lub wyróżnionej ekspozycji,
3)
określenie wyróżnienia,
4)
datę przyznania wyróżnienia oraz nazwę i podpis organu przyznającego wyróżnienie.
2.
Dyplom może być ozdobiony znakami związanymi z przedsięwzięciem, na którym został przyznany.
§  7.
Organ przyznający nagrodę wydaje zaświadczenie stwierdzające przyznanie nagrody. Zaświadczenie zawiera określenie nagrody, a nadto dane, o których mowa w § 6.
§  8.
Nagrodę przyznaje się:
1)
za towary posiadające szczególnie pozytywne cechy jakościowe, estetyczne i użytkowe,
2)
za towary, na których wygląd decydujący wpływ posiada moda, jeżeli spełniają one wymagania określone w § 2 ust. 1.
§  9.
1.
"Złoty medal" można także przyznać za towar zasługujący co najmniej na "Srebrny medal", jeżeli został już odznaczony czterokrotnie "Srebrnym medalem".
2.
"Srebrny medal" można przyznać za towar, który został już trzykrotnie wyróżniony dyplomem uznania.
3.
Do ilości nagród i wyróżnień wymaganej dla uzyskania "Złotego medalu" lub "Srebrnego medalu" nie zalicza się nagród i wyróżnień przyznanych przed dniem wydania zakazu, o którym mowa w § 15.
§  10.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje się w wyniku konkursu. Konkurs organizuje organizator przedsięwzięcia.
§  11.
Ocenę eksponatów objętych konkursem przeprowadza oraz stawia wnioski o przyznanie nagrody lub wyróżnienia komisja konkursowa powoływana przez organizatora przedsięwzięcia, działająca na zasadach określonych w regulaminie (§ 12).
§  12.
Zasady, tryb i warunki konkursu, skład i regulamin komisji konkursowej, zasady oceny i kwalifikacji eksponatów objętych konkursem oraz wzory medali i dyplomów określa każdorazowo regulamin konkursu zatwierdzany dla poszczególnych przedsięwzięć przez organ właściwy do udzielania zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia.
§  13.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje - na wniosek komisji konkursowej - oraz wręcza organ właściwy do udzielania zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia.
§  14.
Wystawcy, których towary zostały nagrodzone lub wyróżnione, uprawnieni są do publicznego posługiwania się tymi nagrodami lub wyróżnieniami dla celów handlowych danego towaru, pod warunkiem wymienienia nazwy, daty i miejsca przedsięwzięcia, na którym nagrodę lub wyróżnienie nadano, oraz niewprowadzania zmian pogarszających jakość i estetykę odznaczonego towaru.
§  15.
W razie stwierdzenia na podstawie reklamacji konsumentów, przedsiębiorstw handlowych lub przez organy kontrolne pogorszenia jakości albo estetyki towaru, za który przyznano nagrodę lub wyróżnienie - organ właściwy do przyznania nagrody lub wyróżnienia może zakazać publicznego posługiwania się nagrodą lub wyróżnieniem i podać ten fakt do publicznej wiadomości.
§  16.
Za osiągnięcia, o których mowa w § 2, mogą być na targach, wystawach i kiermaszach przyznawane również inne nagrody i wyróżnienia nie określone w niniejszej uchwale, jeżeli organ udzielający zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia zatwierdzi regulamin nagród i wyróżnień, określający zasady, tryb i warunki oceny oraz nagradzania eksponatów.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.72.334

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nagrody i wyróżnienia przyznawane na targach i wystawach krajowych.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 04/10/1962
Data wejścia w życie: 04/10/1962