Zapobieżenie przenikaniu do obrotu handlowego artykułów przemysłowych nie odpowiadających wymaganiom estetyki.

UCHWAŁA Nr 17
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 1962 r.
w sprawie zapobieżenia przenikaniu do obrotu handlowego artykułów przemysłowych nie odpowiadających wymaganiom estetyki.

W celu zapewnienia zaopatrzenia ludności w artykuły przemysłowe odpowiadające wymaganiom estetyki oraz wyeliminowania z obrotu artykułów nie odpowiadających tym wymaganiom Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się rzeczoznawców do spraw estetyki artykułów przemysłowych, zwanych dalej "rzeczoznawcami".
2.
Rzeczoznawców powołują, odwołują i nadzorują branżowe komisje rzeczoznawców do spraw jakości towarów, ustanowione w § 5 uchwały nr 355 Rady Ministrów z dnia 19 września 1958 r. w sprawie zapewnienia właściwej jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności (Monitor Polski Nr 77, poz. 450), zwane dalej "komisjami branżowymi".
3.
Rzeczoznawcy powoływani są spośród kandydatów, wytypowanych przez organizacje zajmujące się zagadnieniami wzornictwa przemysłowego i estetyki produkcji, jak Związek Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP, instytuty wzornictwa przemysłowego itp.
4.
Ilekroć w dalszej treści niniejszej uchwały jest mowa o "uchwale nr 355/58", należy rozumieć uchwałę, o której mowa w ust. 2.
§  2.
1.
Do zakresu czynności rzeczoznawców należy ocena artykułów pod względem estetyki oraz wydawanie opinii w tym przedmiocie na wniosek:
1)
uspołecznionych zakładów produkcyjnych i jednostek handlu wewnętrznego lub ich jednostek nadrzędnych,
2)
komisji branżowych,
3)
Biura do Spraw Jakości Towarów, o którym mowa w § 5.
2.
Rzeczoznawcy działają jednoosobowo lub komisyjnie.
3.
Zasady, tryb i szczegółowy zakres działania rzeczoznawców określa regulamin, ustalony przez Ministra Handlu Wewnętrznego w uzgodnieniu z Przewodniczącym Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej przy Prezesie Rady Ministrów.
4.
Aktualną listę rzeczoznawców na podstawie danych otrzymywanych z komisji branżowych prowadzą okręgowe komisje arbitrażowe.
5.
Lista rzeczoznawców oraz dokonywane w niej zmiany powinny być ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Handlu Wewnętrznego.
§  3.
Kryteria oceny artykułów pod względem estetyki ustala Rada Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej przy Prezesie Rady Ministrów.
§  4.
1.
Do czynności komisji branżowych, poza zakresem określonym w § 10 uchwały nr 355/58, należy:
1)
współudział w organizowanych i dokonywanych przez Biuro do Spraw Jakości Towarów przeglądach i ocenach estetyki towarów wystawianych na targach, wystawach itp. przedsięwzięciach,
2)
wydawanie opinii dotyczących estetyki artykułów na wniosek zjednoczeń i central przemysłu i handlu oraz ich jednostek nadrzędnych, organizacji związków spółdzielczych, jak również instytucji lub organizacji zajmujących się sprawami estetyki towarów,
3)
zgłaszanie wniosków w sprawie wydania decyzji, o których mowa w § 7, za pośrednictwem Biura do Spraw Jakości Towarów.
2.
Komisje branżowe podejmują uchwały w sprawach estetyki towarów na podstawie komisyjnych opinii rzeczoznawców.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego w uzgodnieniu z Przewodniczącym Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej ustali w regulaminach komisji branżowych zasady i tryb działania komisji branżowych w sprawach określonych w ust. 1 i 2.
§  5.
1.
Zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego do dostosowania zakresu działania Biura do Spraw Jakości Towarów, zwanego dalej "Biurem", do nowych zadań wynikających z uchwały.
2.
Do zakresu Biura powinno należeć w szczególności:
1)
organizowanie i dokonywanie przeglądów i ocen estetyki artykułów przemysłowych wystawianych na targach, wystawach itp. przedsięwzięciach,
2)
przeprowadzanie wyrywkowych kontroli pod względem estetyki artykułów znajdujących się w uspołecznionych jednostkach handlu wewnętrznego,
3)
zgłaszanie do Ministra Handlu Wewnętrznego wniosków:
a)
o wystąpienie do właściwych organów o poprawę bądź wstrzymywanie produkcji artykułów nie odpowiadających wymaganiom estetyki lub też obniżenie ceny tego rodzaju artykułów,
b)
o wydanie decyzji w sprawie zakazu zakupu lub sprzedaży przez uspołecznione jednostki handlu artykułów nie odpowiadających wymaganiom estetyki,
4)
zgłaszanie wniosków w sprawie przeceny artykułów nie odpowiadających wymaganiom estetyki, a znajdujących się w uspołecznionych jednostkach handlu.
§  6.
1.
Przeglądów i ocen, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, Biuro dokonuje przy współudziale komisji branżowych rzeczoznawców do spraw jakości towarów i rzeczoznawców do spraw estetyki artykułów przemysłowych.
2.
Artykuły zdyskwalifikowane w wyniku oceny, o której mowa w ust. 1, nie mogą być przedmiotem umów dostawy, dopóki nie zostaną usunięte wady, które były przyczyną dyskwalifikacji.
3.
Artykuły zdyskwalifikowane pod względem estetyki, które posiadają wartość handlową, mogą być – z gospodarczo uzasadnionych względów – dopuszczone do obrotu, po uprzednim odpowiednim obniżeniu ceny.
§  7.
1.
Decyzje w sprawach:
1)
zakazu zakupu, jak również poprawy lub czasowego wstrzymania produkcji artykułów zdyskwalifikowanych (§ 6),
2)
zakazu zakupu lub sprzedaży artykułów zakwestionowanych w czasie kontroli (§ 5 ust. 2 pkt 3 lit. b)

wydawane są w trybie określonym w § 15 uchwały nr 355/58.

2.
Decyzje w sprawach:
1)
przeceny artykułów nie odpowiadających wymaganiom estetyki, a znajdujących się w uspołecznionych jednostkach handlu (§ 5 ust. 2 pkt 4),
2)
obniżenia ceny artykułów zdyskwalifikowanych pod względem estetyki w wyniku przeglądów i ocen, dokonywanych na targach, wystawach itp. przedsięwzięciach (§ 6 ust. 3)

wydawane są w trybie i na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

3.
Decyzje, o których mowa w ust. 1, wydawane są w stosunku do artykułów, które w sposób rażący nie odpowiadają wymaganiom estetyki. Decyzje te nie mogą jednak być wydawane w stosunku do artykułów odpowiadających wzorowi, zatwierdzonemu przez Komisję Oceny Wzorów przy Ministerstwie Przemysłu Lekkiego.
§  8.
1.
Decyzje, o których mowa w § 7 ust. 1, nie mają wpływu na prawa i obowiązki stron, wynikające z umów zawartych przed doręczeniem im decyzji, jeżeli w umowie dostawy określone zostały wymagania dotyczące estetyki towaru i towar odpowiada tym wymaganiom.
2.
Jeżeli dostawa jest realizowana na podstawie dodatkowych dyspozycji, przepis ust. 1 stosuje się tylko do partii towaru objętej dodatkową dyspozycją doręczoną dostawcy przed otrzymaniem decyzji (§ 7 ust. 1) przez strony.
§  9.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki i Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac ustali zasady i stawki wynagradzania rzeczoznawców oraz wysokość opłat za opinie wydane przez komisje branżowe.
2.
Uspołecznione przedsiębiorstwa handlu wewnętrznego mogą pokrywać koszty za opinie wydawane przez rzeczoznawców z funduszu na przeceny towarów i ryzyko handlowe.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Handlu Wewnętrznego, Finansów, Kultury i Sztuki, Przewodniczącemu Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej oraz Komitetowi Pracy i Płac.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1962 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.7.22

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapobieżenie przenikaniu do obrotu handlowego artykułów przemysłowych nie odpowiadających wymaganiom estetyki.
Data aktu: 08/01/1962
Data ogłoszenia: 24/01/1962
Data wejścia w życie: 01/02/1962