Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych za rok 1961 (rok gospodarczy 1961/1962).

UCHWAŁA Nr 546
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 grudnia 1961 r.
w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych za rok 1961 (rok gospodarczy 1961/1962).

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych za rok 1961 (rok gospodarczy 1961/1962) przeprowadzają w trybie określonym przepisami uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278 i z 1961 r. Nr 87, poz. 370), zwanej dalej "uchwałą nr 187/59":
1)
dyplomowani biegli księgowi bądź
2)
w przypadkach ustalonych przez zainteresowanych ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów – jednostki lub organy sprawujące bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
2.
W okresie do dnia 30 czerwca 1962 r. prawa i obowiązki biegłych księgowych mogą przejściowo wykonywać osoby, które złożyły z wynikiem pozytywnym w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r. część egzaminu państwowego, o którym mowa w § 50 pkt 3 uchwały nr 187/59.
§  2.
1.
Właściwi ministrowie spowodują opracowanie i skoordynowanie planów badania sprawozdań finansowych:
1)
przedsiębiorstw podległych, rozliczających się z budżetem centralnym,
2)
przedsiębiorstw nadzorowanych, rozliczających się z budżetami terenowymi

- mając zwłaszcza na uwadze, aby sprawozdania finansowe przedsiębiorstw szczególnie ważnych badane były w trybie określonym w § 1 ust. 1 pkt 1.

2.
Plan badania sprawozdań finansowych powinien zapewniać odpowiedni dobór osób przeprowadzających badanie w celu zabezpieczenia obiektywności ich działania, jak również zapewnić taki rozkład zajęć, aby prace wykonywane przez badającego sprawozdanie finansowe w stałym miejscu zatrudnienia nie uległy istotnym zakłóceniom.
§  3.
1.
Dla umożliwienia prawidłowego i terminowego przeprowadzenia badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przez jednostki bezpośrednio nadrzędne (§ 1 ust. 1 pkt 2) upoważnia się właściwych ministrów do ustalenia wykazów zatrudnionych w resorcie osób, uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru.
2.
W wykazach, o których mowa w ust. 1, mogą być zamieszczone osoby zatrudnione w służbie finansowo-księgowej, których kwalifikacje moralne i zawodowe oraz doświadczenie gwarantują prawidłowe przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych.
3.
Osoby objęte wykazem, o którym mowa w ust. 1, mogą być delegowane służbowo do badania w trybie nadzoru sprawozdań finansowych przedsiębiorstw resortu, w którym są zatrudnione.
4.
Kierownik jednostki bezpośrednio nadrzędnej nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie ma być badane w trybie nadzoru – deleguje jedną lub kilka osób objętych wykazem w celu zbadania sprawozdania finansowego zgodnie z planem, o którym mowa w § 2.
5.
Należności w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem pracy (koszty przejazdu, noclegów, diety) osób delegowanych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru pokrywa przedsiębiorstwo, którego sprawozdanie jest badane.
§  4.
1.
Osobom badającym sprawozdanie finansowe przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości 30% wynagrodzenia, przysługującego za zbadanie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa danej kategorii dyplomowanemu biegłemu księgowemu.
2.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania zarządzeń dotyczących wypłacania wynagrodzeń, o których mowa w ust. 1.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, pokrywa przedsiębiorstwo, którego sprawozdanie jest badane.
4.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się tylko w przypadku, gdy badanie sprawozdania finansowego przeprowadzone było w siedzibie badanego przedsiębiorstwa, oraz po ustaleniu przez jednostkę bezpośrednio nadrzędną nad przedsiębiorstwem, że protokół, o którym mowa w § 33 ust. 6 uchwały nr 187/59, został sporządzony w sposób prawidłowy.
§  5.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczą odpowiednio sprawdzania wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok w przedsiębiorstwach państwowych, czyli tzw. "bazy", stanowiącej podstawę do obliczania odpisów na fundusz zakładowy i inne fundusze specjalne w roku 1962 (roku gospodarczym 1962/1963).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.6.19

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych za rok 1961 (rok gospodarczy 1961/1962).
Data aktu: 29/12/1961
Data ogłoszenia: 19/01/1962
Data wejścia w życie: 19/01/1962