Zasady i tryb egzaminów kwalifikacyjnych dla praktykantów ze średnim wykształceniem objętych grupą zawodową administracyjną oraz dla praktykantów z podstawowym wykształceniem w prezydiach rad narodowych.

ZARZĄDZENIE Nr 66
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1962 r.
w sprawie zasad i trybu egzaminów kwalifikacyjnych dla praktykantów ze średnim wykształceniem objętych grupą zawodową administracyjną oraz dla praktykantów z podstawowym wykształceniem w prezydiach rad narodowych.

Na podstawie § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 33, poz. 149, z 1959 r. Nr 17, poz. 95, z 1960 r. Nr 14, poz. 80 i z 1962 r. Nr 31, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia nr 183 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 października 1959 r. w sprawie zasad i trybu egzaminów kwalifikacyjnych dla praktykantów w prezydiach rad narodowych (Monitor Polski Nr 89, poz. 475) stosuje się również do praktykantów z wykształceniem średnim, przewidzianych na stanowiska objęte grupą zawodową administracyjną w prezydiach rad narodowych.
§  2.
Osoby posiadające wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej zatrudnione w prezydiach rad narodowych w charakterze praktykantów po odbyciu przepisanej praktyki powinny poddać się egzaminowi kwalifikacyjnemu z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych, według zasad i trybu określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Praktykanci z wykształceniem podstawowym (§ 2) składają egzamin przed komisją kwalifikacyjną przy prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) powołaną przez to prezydium.
2.
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:

jako przewodniczący - stale urzędujący członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),

jako członkowie:

1)
kierownik wydziału danej specjalności,
2)
radca prawny prezydium

- zatrudnieni w prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) oraz

3)
przedstawiciel zarządu okręgowego właściwego związku zawodowego.
3.
Przewodniczący może uprawnienia swoje przekazać członkowi komisji - kierownikowi wydziału danej specjalności (ust. 2 pkt 1).
§  4.
1.
Egzamin jest ustny.
2.
Egzamin z jednym kandydatem nie może trwać dłużej niż 1 godzinę.
3.
Egzamin obejmuje ogólną znajomość:
a)
Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
b)
ustroju i zakresu działania organów władzy i administracji państwowej,
c)
kodeksu postępowania administracyjnego,
d)
rachunkowości budżetowej,
e)
organizacji i techniki pracy biurowej.
4.
Egzamin kwalifikacyjny powinien być składany w zakresie ustalonego programu szkolenia praktykanta.
§  5.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, do którego wpisuje się skład komisji kwalifikacyjnej oraz uchwałę komisji co do wyniku egzaminu.
2.
Uchwały komisji kwalifikacyjnej zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Na dowód złożenia egzaminu z wynikiem dodatnim egzaminowany otrzymuje świadectwo, wystawione przez komisję kwalifikacyjną według wzoru ustalonego w załączniku do zarządzenia i zaopatrzone w pieczęć urzędową prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
4.
W razie ujemnego wyniku egzamin może być powtórzony dwukrotnie w odstępach nie krótszych niż 3 miesiące i nie dłuższych niż 6 miesięcy. Komisja kwalifikacyjna wskazuje przedmioty, z których praktykant ma być ponownie egzaminowany, oraz termin ponownego egzaminu.
§  6.
1.
Osoby ubiegające się o dopuszczenie do egzaminu powinny wnieść w tym celu w drodze służbowej podanie do wydziału organizacyjno-prawnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Kierownik jednostki organizacyjnej, w której praktykant jest zatrudniony, potwierdza na podaniu odbycie praktyki, określa jej przebieg i załącza do podania odpisy świadectw szkolnych praktykanta.
§  7.
Przewodniczący i członkowie komisji kwalifikacyjnej otrzymują za udział w pracy komisji wynagrodzenie w wysokości przewidzianej dla kursów II stopnia w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 160 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1954 r. w sprawie zasad organizowania, prowadzenia i finansowania kursowego doszkalania zawodowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 849, z 1955 r. Nr 36, poz. 351, z 1956 r. Nr 79, poz. 957, z 1958 r. Nr 11, poz. 67 i z 1962 r. Nr 21, poz. 93).
§  8.
W zarządzeniu nr 183 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 października 1959 r. w sprawie zasad i trybu egzaminów kwalifikacyjnych dla praktykantów w prezydiach rad narodowych (Monitor Polski Nr 89, poz. 475) § 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą praktykantów posiadających wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej. Zasady i tryb egzaminów kwalifikacyjnych dla tych praktykantów uregulują przepisy odrębne."

§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ŚWIADECTWO

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.59.280

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb egzaminów kwalifikacyjnych dla praktykantów ze średnim wykształceniem objętych grupą zawodową administracyjną oraz dla praktykantów z podstawowym wykształceniem w prezydiach rad narodowych.
Data aktu: 18/07/1962
Data ogłoszenia: 31/07/1962
Data wejścia w życie: 31/07/1962