Zasady i sposób oznaczania artykułów znakiem zgodności z normą.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 4 czerwca 1962 r.
w sprawie zasad i sposobu oznaczania artykułów znakiem zgodności z normą.

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Znak zgodności z normą służy do oznaczania artykułów, które odpowiadają wszystkim wymaganiom określonym w Polskiej Normie lub w normie branżowej.
§  2.
1.
Obowiązek oznaczania znakiem zgodności z normą dotyczy artykułów, których oznaczanie znakiem zgodności zostało przewidziane w Polskiej Normie lub w normie branżowej.
2.
Obowiązek oznaczania znakiem zgodności z normą nie dotyczy artykułów produkowanych na eksport w przypadkach zastrzeżonych przez zamawiającego.
§  3.
1.
Znak zgodności z normą umieszcza przedsiębiorstwo produkujące dany artykuł.
2.
Przez umieszczenie znaku przedsiębiorstwo stwierdza, że artykuł odpowiada wszystkim wymaganiom określonym w normie.
§  4.
Znak zgodności z normą stanowi symbol "PN" lub "BN" wraz z numerem normy. W przypadkach wyjątkowych norma może przewidzieć umieszczenie samego symbolu "PN" lub "BN".
§  5.
1.
Znak zgodności z normą umieszcza się bezpośrednio na każdej jednostce artykułu lub na jej opakowaniu jednostkowym albo zbiorowym bądź też na specjalnych wywieszkach, etykietach, banderolach itp., złączonych trwale z artykułem i jego opakowaniem.
2.
Znak zgodności z normą artykułu stanowiącego opakowanie może być umieszczony tylko z równoczesnym wskazaniem, że dotyczy opakowania. Odpowiednia klauzula powinna mieć brzmienie: "Opakowanie według ......".
§  6.
1.
Znak zgodności z normą powinien być umieszczony w sposób trwały, widoczny i czytelny oraz nie wpływający ujemnie na wartość użytkową artykułu lub jego wygląd estetyczny.
2.
Wymiary znaków powinny być dostosowane do wielkości artykułu i jego opakowania.
3.
Technika wykonania znaku zależy od tworzywa, na którym ma być umieszczony (wytłaczanie, wybijanie, wypalanie, malowanie, odciskanie za pomocą stempli itd.).
§  7.
W stosunku do artykułów, których indywidualne oznaczanie jest ze względów technicznych niemożliwe, np. artykułów ciekłych, sypkich, bez opakowania jednostkowego lub artykułów złożonych - znak zgodności z normą zostaje zastąpiony odpowiednim stwierdzeniem w świadectwach (atestach) jakości wystawianych na podstawie obowiązujących przepisów.
§  8.
1.
W stosunku do wyrobów produkowanych na podstawie Polskich Norm i norm branżowych ustanowionych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia obowiązek oznaczania wyrobu znakiem zgodności z normą istnieje tylko wówczas, gdy norma, w której przewidziano oznaczenie wyrobu znakiem PN lub BN, zawiera wszystkie wymagania niezbędne do określenia charakterystyki i jakości wyrobu.
2.
Do dnia 1 lipca 1963 r. właściwe resorty dokonają analizy norm, o których mowa w ust. 1, i przedstawią Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu wnioski o dostosowanie w tych normach postanowień dotyczących oznaczania artykułów znakiem zgodności z normą do przepisów zarządzenia.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024