Prowadzenie przez komunalne przedsiębiorstwa komunikacyjne autobusowej komunikacji podmiejskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 21 maja 1962 r.
w sprawie prowadzenia przez komunalne przedsiębiorstwa komunikacyjne autobusowej komunikacji podmiejskiej.

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Autobusową komunikacją podmiejską prowadzoną przez komunalne przedsiębiorstwa (zakłady) komunikacyjne, zwane w dalszym ciągu zarządzenia "przedsiębiorstwami komunalnymi", jest w rozumieniu niniejszego zarządzenia komunikacja między miejscowościami leżącymi w pobliżu miasta, stanowiącego miejsce pracy albo ośrodek zainteresowania gospodarczego, kulturalnego i administracyjnego mieszkańców tych miejscowości, a tym miastem; komunikacja ta może być również prowadzona pomiędzy miastem a stacją kolejową, miejscowościami letniskowymi lub ośrodkami turystycznymi położonymi w jego sąsiedztwie.
2.
Jeżeli strefy komunikacji podmiejskiej poszczególnych miast, określone w ust. 1, stykają się ze sobą, można dla tych miast ustalić wspólną strefę komunikacji podmiejskiej.
3.
Na obszarze województwa katowickiego za wspólną strefę regularnej komunikacji podmiejskiej (ust. 2) uważa się obszar Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
§  2.
Przedsiębiorstwa komunalne mogą wykonywać, w zakresie określonym w § 1, przewóz autobusami w regularnej komunikacji podmiejskiej tych miast, w których prowadzą komunikację miejską.
§  3.
1.
Strefy i sieć regularnej komunikacji podmiejskiej poszczególnych miast, prowadzonej przez przedsiębiorstwa komunalne, ustalają, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2, na wniosek organów do spraw gospodarki komunalnej zainteresowanych prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z organami do spraw gospodarki komunalnej tych prezydiów.
2.
Strefy i sieć regularnej komunikacji podmiejskiej miast wyłączonych z województw, prowadzonej przez przedsiębiorstwa komunalne, ustalają właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych tych miast w uzgodnieniu:
1)
z organami właściwymi do spraw gospodarki komunalnej tych prezydiów oraz
2)
z organami właściwymi do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych województw graniczących z tymi miastami.
3.
Sieć komunikacji podmiejskiej, określona w ust. 1 i 2, powinna być ustalona w taki sposób, aby nie pokrywała się z siecią komunikacji podmiejskiej prowadzonej przez przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej.
4.
Obwieszczenie o ustaleniu strefy regularnej komunikacji podmiejskiej (ust. 1 i 2) podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej, a ponadto powinno być podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024