Składanie i rozpatrywanie meldunków o niebezpieczeństwie zderzenia w powietrzu statków powietrznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 17 maja 1962 r.
w sprawie składania i rozpatrywania meldunków o niebezpieczeństwie zderzenia w powietrzu statków powietrznych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 lit. a) przepisów z dnia 14marca 1928 r. o prawie lotniczym (Dz. U. z 1935 r. Nr 69, poz. 437, z 1945 r. Nr 48, poz. 273 i Nr 50, poz. 282) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pilot, który stwierdził wyminięcie się w locie pilotowanego przez siebie statku powietrznego z drugim statkiem powietrznym w odległości uznanej przez niego za niebezpieczną, obowiązany jest złożyć meldunek o tym z powietrza, a następnie zawiadomić na piśmie właściwy organ służby ruchu lotniczego w terminie możliwie najkrótszym.
2.
Właściwym organem do przyjęcia meldunku z powietrza jest ten organ służby ruchu lotniczego, z którym pilot utrzymuje w danej chwili łączność radiową w czasie lotu.
3.
Właściwym organem służby ruchu lotniczego do przyjęcia meldunku pisemnego po wylądowaniu jest:
1)
na lotniskach komunikacyjnych – dyżurny kierownik ruchu w biurze kierownictwa ruchu lotniska,
2)
na lotniskach niekomunikacyjnych – zawiadowca lotniska.
§  2.
1.
Jeżeli pilot posiada łączność radiową z organom służby ruchu lotniczego, składa meldunek natychmiast po stwierdzeniu faktu wyminięcia się w powietrzu z innym statkiem powietrznym (§ 1 ust. 1) w formie telegramu o następującym układzie:
1)
AIRMISS,
2)
znak rozpoznawczy swego statku powietrznego i pozycja, w której nastąpiło wyminięcie,
3)
czas, w którym nastąpiło wyminięcie (z dokładnością do 1 minuty).
4)
wysokość lotu (z podaniem, czy lot był poziomy, czy też było to wchodzenie lub schodzenie z wysokości),
5)
geograficzny kąt drogi,
6)
warunki pogody,
7)
bliższe szczegóły wyminięcia, jak np.: typ napotkanego statku powietrznego, jego znaki rozpoznawcze, jego kierunek lotu, odległość wyminięcia.
2.
Jeżeli pilot nie może złożyć meldunku, o którym mowa w ust. 1, drogą radiową, obowiązany jest natychmiast po wylądowaniu złożyć ten meldunek osobiście w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska.
3.
Pilot obowiązany jest potwierdzić meldunek, o którym mowa w ust. 1 i 2, przez wypełnienie dwóch egzemplarzy formularza według wzoru ustalonego przez Ministra Komunikacji i złożenie ich w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska; formularze powinny się znajdować na każdym lotnisku w biurze kierownictwa ruchu danego lotniska.
§  3.
Organy służby ruchu lotniczego (§ 1 ust. 3) obowiązane są przekazywać do Działu Służby Kontroli Ruchu Lotniczego Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych Ministerstwa Komunikacji natychmiast drogą telefoniczną treść meldunku odebranego od pilota, a następnie przesłać drogą pocztową jeden egzemplarz meldunku.
§  4.
1.
Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych Ministerstwa Komunikacji obowiązany jest przystąpić natychmiast do ustalenia bliższych szczegółów wyminięcia, zbadania jego przyczyn oraz przedsięwziąć doraźne środki mające na celu zapobieżenie powtórzeniu się tego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Z przeprowadzonych dochodzeń Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych sporządza protokół, zawierający również wnioski w sprawie kroków zapobiegawczych, który z całością materiałów przesyła do Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych działającej przy Ministrze Komunikacji w celu przeprowadzenia badań.
2.
Sprawy związane z niebezpieczeństwem zderzenia się statków powietrznych w locie powinny być rozpatrywane przez Komisję w pierwszej kolejności.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.43.201

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Składanie i rozpatrywanie meldunków o niebezpieczeństwie zderzenia w powietrzu statków powietrznych.
Data aktu: 17/05/1962
Data ogłoszenia: 28/05/1962
Data wejścia w życie: 28/05/1962