Współdziałanie organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczenia tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.

UCHWAŁA Nr 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1962 r.
w sprawie współdziałania organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczeń tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Organy administracji państwowej i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są w zakresie swej właściwości współdziałać z organami administracji celnej i udzielać im pomocy w wykonywaniu ich zadań określonych w art. 17 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166).
§  2.
1.
"Polskie Koleje Państwowe", "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", przedsiębiorstwa przewozowe i spedycyjne, zarządy portów morskich, rzecznych i lotniczych oraz przedsiębiorstwa importujące lub eksportujące towary albo odbierające towary z importu lub przedsiębiorstwa wytwarzające towary na eksport obowiązane są na wniosek organów administracji celnej:
1)
dostarczać pomieszczeń na urzędy celne tworzone na terenie stacji kolejowych, portów morskich, rzecznych i lotniczych oraz urzędów pocztowych, a także pomieszczeń biurowych w miejscach odpraw celnych i w magazynach celnych,
2)
utrzymywać pomieszczenia wymienione w pkt 1 w stanie zdatnym do użytku i w czystości, a w szczególności oświetlać je i ogrzewać, jak również zakładać w nich telefony sieci wewnętrznej,
3)
urządzać i utrzymywać w stanie zdatnym dla potrzeb kontroli celnej miejsca uznane za miejsca odpraw celnych oraz magazyny celne.
2.
Przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 obowiązane są ponadto wykonywać wszelkie roboty fizyczne związane z przeprowadzeniem kontroli celnej towarów przewożonych przez granicę państwową oraz środków przewozowych przekraczających granicę państwową.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", niezależnie od świadczeń określonych w § 2, obowiązane jest:
1)
obliczać należności celne wywozowe od towarów zgłaszanych do wywozu za granicę w przesyłkach pocztowych oraz pobierać te należności od nadawców przesyłek i przekazywać je na rzecz administracji celnej,
2)
wpłacać zbiorczo organom administracji celnej za adresatów przesyłek pocztowych należności celne przywozowe od towarów przywożonych na polski obszar celny w tych przesyłkach.
2.
Ministrowie Handlu Zagranicznego i Łączności:
1)
wyznaczą urzędy pocztowe ujawnione do obliczania i pobierania należności celnych wywozowych,
2)
określą tryb postępowania urzędów pocztowych w sprawach, o których mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe", niezależnie od świadczeń określonych w § 2, obowiązane jest:
1)
wyznaczać jeden przedział dla potrzeb kontroli celnej w każdym pociągu pasażerskim, w którym odprawa celna odbywa się podczas biegu pociągu,
2)
wydawać bilety na przejazdy określonymi pociągami funkcjonariuszom administracji celnej, dokonującym w tych pociągach odprawy lub kontroli celnej podczas biegu.
2.
Odcinki tras, których dotyczą świadczenia określone w ust. 1, organy administracji celnej uzgadniają z "Polskimi Kolejami Państwowymi".
§  5.
1.
Koszty świadczeń, o których mowa w §§ 2 i 4, opłacane są ze środków instytucji lub przedsiębiorstw obowiązanych do tych świadczeń.
2.
Organy administracji celnej obowiązane są do zwrotu faktycznych kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" w odniesieniu do świadczeń wymienionych w § 3.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, określa się w zasadzie w postaci zryczałtowanej; wysokość ryczałtu oraz terminy i sposób zapłaty określają umowy zawierane przez organy administracji celnej z przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
§  6.
1.
Rozmiary świadczeń, o których mowa w § 2, określają umowy zawierane przez organy administracji celnej z poszczególnymi jednostkami obowiązanymi do świadczeń lub z ich organami nadrzędnymi.
2.
W razie sporu rozmiar świadczeń określa w trybie sporu przedumownego komisja arbitrażowa po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Handlu Zagranicznego i ministerstwa właściwego dla drugiej strony.
§  7.
W razie braku pomieszczeń lub urządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lub 3, właściwe przedsiębiorstwo obowiązane jest zapewnić ich dostarczenie w ramach własnych planów inwestycyjnych.
§  8.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 11 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie współdziałania z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakresu świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej (Monitor Polski Nr 6, poz. 46),
2)
uchwała nr 393 Rady Ministrów z dnia 30 września 1957 r. w sprawie wymiaru i poboru ceł wywozowych w obrocie pocztowym (Monitor Polski Nr 78, poz. 474).
§  9.
Przepisy i umowy obowiązujące na podstawie uchwał wymienionych w § 8 zachowują moc do czasu zastąpienia ich przepisami i umowami przewidzianymi w niniejszej uchwale, jeżeli nie są z nią sprzeczne.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Handlu Zagranicznego, właściwym ministrom oraz prezesom komitetów i komisji będących naczelnymi organami administracji państwowej.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.42.195

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczenia tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.
Data aktu: 27/04/1962
Data ogłoszenia: 25/05/1962
Data wejścia w życie: 25/05/1962