Rozliczanie z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego niektórych elementów krajowych cen artykułów przeznaczonych na eksport.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 marca 1962 r.
w sprawie rozliczania z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego niektórych elementów krajowych cen artykułów przeznaczonych na eksport. *

Na podstawie art. 51 pkt 3 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz § 22 ust. 2 i 4 i § 23 ust. 4 uchwały nr 55 Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport oraz rozliczeń z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego (Monitor Polski Nr 22, poz. 95) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z budżetu Państwa mogą być zwracane przedsiębiorstwom handlu zagranicznego kwoty odpowiadające następującym elementom krajowych cen zakupu towarów eksportowanych:
1)
podatek obrotowy lub dodatnie różnice budżetowe, z wyjątkiem dodatnich różnic budżetowych osiąganych przy sprzedaży artykułów importowanych, zawarte w cenach zbytu surowców i materiałów zużytych do produkcji artykułów eksportowanych oraz w cenach zbytu części składowych artykułów kompletowanych,
2)
zysk, zawarty w cenach fabrycznych lub w cenach zbytu artykułów eksportowanych, w części przekraczającej znacznie obowiązującą dla danego artykułu lub grupy artykułów stawkę zysku,
3)
różnica między ceną zbytu a ceną fabryczną artykułów eksportowanych nie podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym, dla których ustalono cenę fabryczną niższą od ceny zbytu,
4)
podatek obrotowy od artykułów eksportowanych w wysokości objętej zwolnieniem od uiszczania podatku obrotowego – w razie całkowitego lub częściowego zwolnienia producenta od uiszczania tego podatku.
§  2.
1.
Dla rozliczeń, o których mowa w § 1, tworzy się budżecie centralnym część 63 "Różne rozliczenia" oraz w dziale 1 "Finansowanie przedsiębiorstw gospodarki narodowej" rozdziały:
1)
dla rozliczeń wymienionych w § 1 pkt 1 i 2 –

rozdział 1 "Różnice cen z rozliczenia akumulacji pośredniej w obrotach z przedsiębiorstwami państwowymi",

rozdział 2 "Różnice cen z rozliczenia akumulacji pośredniej w obrotach z przedsiębiorstwami spółdzielczymi";

2)
dla rozliczeń wymienionych w § 1 pkt 3 i 4 –

rozdział 3 "Inne rozliczenia różnic cen".

2.
Finansowanie wyników rozliczeń, o których mowa w § 1, dokonywane będzie w granicach kredytów otwartych Ministerstwu Handlu Zagranicznego w trybie ustalonym obowiązującymi przepisami o wykonywaniu budżetu Państwa.
§  3.
1.
Kwoty podlegające refundacji z tytułów wymienionych w § 1 pkt 1 i 2 określane są w formie stawek zwrotu, ustalanych w procentach od cen zbytu artykułów przeznaczonych na eksport.
2.
W celu refundacji różnicy, o której mowa w § 1 pkt 3, dostawca obowiązany jest w fakturze wystawianej na artykuły eksportowane podać cenę zbytu, cenę fabryczną i różnicę tych cen z zaznaczeniem: "nie podlega opodatkowaniu".
3.
Podatek obrotowy, o którym mowa w § 1 pkt 4, zwraca się:
1)
w razie całkowitego zwolnienia dostawcy od uiszczania podatku – w wysokości obowiązującego podatku,
2)
w razie częściowego zwolnienia dostawcy od uiszczania podatku – w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem obowiązującym a podatkiem ulgowym (wynikającym z częściowego zwolnienia).
4.
W celu uzyskania zwrotu, o którym mowa w ust. 3, dostawca obowiązany jest w fakturze wystawianej na artykuły eksportowane:
1)
podlegające całkowitemu zwolnieniu od uiszczania podatku – podać cenę zbytu, cenę fabryczną i różnicę tych cen (podatek podlegający refundacji),
2)
podlegające częściowemu zwolnieniu od uiszczania podatku – podać cenę zbytu, cenę fabryczną, kwotę ulgowego podatku oraz kwotę podlegającą refundacji (cena zbytu zmniejszona o cenę fabryczną i kwotę ulgowego podatku),
3)
zamieścić uwagę: "zwolniony(e) od uiszczania podatku" bądź "częściowo zwolniony(e) od uiszczania podatku".
§  4.
1.
Wnioski o ustalenie stawek zwrotu składają Ministrowi Finansów właściwi ministrowie (Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości) nadzorujący przedsiębiorstwa handlu zagranicznego lub dostawców artykułów przeznaczonych na eksport.
2.
Wnioski sporządzać należy w 5 egzemplarzach według wzorów ustalonych przez Ministra Finansów i przesłać:
1)
2 egzemplarze – Ministerstwu Finansów,
2)
1 egzemplarz – Ministerstwu Handlu Zagranicznego,
3)
1 egzemplarz – Państwowej Komisji Cen.
§  5.
Stawki zwrotu ustala Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Handlu Zagranicznego i Państwową Komisją Cen.
§  6.
Decyzje ustalające stawki zwrotu Ministerstwo Finansów przekazuje Narodowemu Bankowi Polskiemu do wiadomości, a Ministerstwo Handlu Zagranicznego – zainteresowanym przedsiębiorstwom handlu zagranicznego do wykonania.
§  7.
1.
Dla celów rozliczeń przedsiębiorstwa handlu zagranicznego sporządzają okresowe zastawienia kwot do refundacji według wzoru ustalonego przez Ministra Finansów.
2.
Podstawą do sporządzenia zestawienia są zatwierdzone stawki zwrotów oraz kwoty podatku obrotowego, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, zastosowane do dostaw rozliczonych w danym okresie.
3.
Ministerstwo Handlu Zagranicznego z otwartych kredytów budżetu centralnego (§ 2 ust. 2) przekazuje kredyty poszczególnym przedsiębiorstwom handlu zagranicznego jako bezpośrednim dysponentom kredytów.
4.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego sporządzają na podstawie zestawień, o których mowa w ust. 1, polecenia przelewu i przesyłają je wraz z zestawieniami Narodowemu Bankowi Polskiemu do realizacji.
§  8.
1.
Upoważnia się Narodowy Bank Polski do ustalenia, na wniosek zainteresowanych przedsiębiorstw handlu zagranicznego, okresów rozliczeń kwoty do refundacji.
2.
Refundacja kwot odpowiadających elementom cen, o których mowa w § 1 pkt 1, za czas od dnia 1 stycznia 1962 r. do dnia 1 kwietnia 1962 r. dokonana będzie w trybie i terminach ustalonych przez Ministerstwo Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego ewidencjonują wartość zakupu towarów przeznaczonych na eksport według cen efektywnie płaconych, pomniejszonych o kwoty refundowane.
2.
Sposób księgowego ujęcia operacji finansowych związanych z refundacją ustali Ministerstwo Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.
§  10.
Korekty dotyczące kwot zrefundowanych w poprzednim okresie wykazywane są przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego w bieżących zestawieniach, o których mowa w § 7, i w tym trybie realizowane przez Narodowy Bank Polski.
§  11.
W razie odprzedaży na rynek krajowy towarów nie wyeksportowanych, przy których zakupie przedsiębiorstwo handlu zagranicznego otrzymało refundacje z budżetu Państwa, odpowiednie kwoty refundacji zwracane są Narodowemu Bankowi Polskiemu z przeznaczeniem na wznowienie kredytów budżetowych lub zarachowane na dochody budżetowe, jeżeli refundacje zostały dokonane w latach ubiegłych.
§  12.
W zakresie przeszacowania zapasów, przeliczenia normatywów środków obrotowych oraz rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1962 r. mają zastosowanie przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 marca 1962 r. w sprawie przeszacowania na dzień 1 stycznia 1962 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych, przeliczenia normatywów środków obrotowych i pasywów stałych oraz ustalenia nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 24, poz. 101) oraz przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 marca 1962 r. w sprawie jednorazowego rozliczenia według stanu na dzień 1 stycznia 1962 r. nadwyżek i niedoborów środków obrotowych w przedsiębiorstwach państwowych rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 24, poz. 102).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1962 r., a w zakresie § 1 pkt 1 z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.
* Z dniem 1 stycznia 1969 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie unormowanym §§ 20-22 zarządzenia z dnia 24 grudnia 1968 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (M.P.69.1.2), zgodnie z § 85 ust. 2 pkt 2 zarządzenia zmieniającego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.38.181

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczanie z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego niektórych elementów krajowych cen artykułów przeznaczonych na eksport.
Data aktu: 31/03/1962
Data ogłoszenia: 08/05/1962
Data wejścia w życie: 08/05/1962, 01/01/1962, 01/04/1962