Przyznanie niektórych ulg w świadczeniach na fundusz gromadzki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 kwietnia 1962 r.
w sprawie przyznania niektórych ulg w świadczeniach na fundusz gromadzki.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Biura gromadzkich rad narodowych oraz właściwe organy administracji prezydiów rad narodowych osiedli, miast i dzielnic, na których terenie został wprowadzony obowiązek wpłat na fundusz gromadzki na niektóre cele miejscowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe (Dz. U. Nr 17, poz. 73), mogą udzielać członkom czynnym ochotniczych straży pożarnych oraz osobom fizycznym dostarczającym stale środki transportowe do pożarów i ćwiczeń ulg w świadczeniach na fundusz gromadzki na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Osoby, o których mowa w § 1, mogą uzyskać ulgi we wpłatach na fundusz gromadzki najwyżej do wysokości równowartości pieniężnej tych świadczeń obliczanej według zamienników stosowanych do pracy wykwalifikowanej bądź według równowartości świadczenia podwody, które ustala prezydium rady narodowej. Łączna suma ulg ze wszystkich tytułów nie może przekraczać 15% globalnej wysokości funduszu gromadzkiego.
2.
Prace i świadczenia na rzecz ochrony przeciwpożarowej oblicza się w dniówkach, przyjmując za dniówkę 8 godzin pracy lub świadczenia podwody.
§  3.
Ulgi w świadczeniach na fundusz gromadzki można przyznawać osobom, o których mowa w § 1, za prace uciążliwe lub mające charakter świadczeń rzeczowych na rzecz ochrony przeciwpożarowej, w szczególności za:
1)
przeprowadzanie kontroli przeciwpożarowych,
2)
udział w akcjach ratowniczych w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych oraz katastrof,
3)
udział w szkoleniu pożarniczym (kursy, zawody, ćwiczenia), jeżeli szkolenie wymaga od uczestników oderwania się od własnych zajęć,
4)
dostarczanie środków przewozowych do pożarów i do ćwiczeń straży pożarnych.
§  4.
1.
Ulgi, o których mowa w § 1, mogą być udzielane:
1)
członkom czynnych ochotniczych straży pożarnych nie zatrudnionym w zakładach pracy – za czynności wymienione w § 3 pkt 1–4,
2)
innym osobom stale dostarczającym środki przewozowe do pożarów i ćwiczeń straży pożarnych.
2.
Członkom czynnym ochotniczych straży pożarnych zatrudnionym w zakładach pracy mogą być przyznawane ulgi za czynności wymienione w § 3 pkt 1–3, jeżeli czynności te wykonują poza normalnymi godzinami przedmiot w zakładzie, a za dostarczenie środków przewozowych – jak innym osobom.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do członków ochotniczych straży pożarnych w zakładach pracy w przypadku, gdy czynności wymienione w § 3 wykonują na rzecz ochrony przeciwpożarowej poza obrębem macierzystego zakładu pracy.
4. 2
Jeżeli członek czynny ochotniczej straży pożarnej nie podlega obowiązkowi wpłat na fundusz gromadzki, lecz zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo rolne wspólnie z osobą podlegającą temu obowiązkowi, a będącą członkiem jego rodziny, ulgi w świadczeniach na fundusz gromadzki z tytułu wykonywania przez niego prac wymienionych w § 3 mogą być udzielane tej osobie.
§  5.
Dniówki prac i świadczeń na rzecz ochrony przeciwpożarowej oblicza się następująco:
1)
przy pracach kontrolnych dniówki oblicza się według ilości przepracowanych godzin, z tym jednak, że na pełną dniówkę przypada skontrolowanie co najmniej 15 zagród wiejskich lub 15 budynków w miastach,
2)
w akcji ratowniczej czas liczy się od chwili wyjazdu do pożaru do chwili powrotu do strażnicy oraz dodatkowo dolicza się 2 godziny na doprowadzenie do porządku sprzętu pożarniczego; dla członków straży przybywających do pożaru oddzielnie (pojedynczo) czas udziału w akcji liczy się od chwili przybycia na miejsce akcji,
3)
za udział w szkoleniu pożarniczym liczy się dniówkę za każdy dzień pobytu uczestnika na szkoleniu, poczynając od chwili wyjazdu na szkolenie do chwili powrotu do miejsca zamieszkania,
4)
przy dostarczaniu środków przewozowych czas świadczenia liczy się od chwili dostarczenia tych środków w stanie zdatnym do użycia na miejsce wskazane do chwili zwolnienia ich przez kierownika akcji.
§  6.
1. 3
Zarządy ochotniczych staży pożarnych i przewodniczący zespołów kontrolnych są obowiązani przedstawić organom, o których mowa w § 1, w terminach przez te organy ustalonych, okresowe imienne wykazy osób, które wykonały czynności i świadczenia na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
2.
Wzór wykazu ustala załącznik do zarządzenia.
§  7.
Traci moc zarządzenie Minister Spraw Wewnętrznych z dnia 3 stycznia 1956 r. w sprawie norm przeliczeniowych oraz trybu zaliczania na świadczenia w naturze czasu zużytego na szkolenie pożarnicze (Monitor Polski Nr 16, poz. 237).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ OSÓB

które wykonały czynności i świadczenia na rzecz ochrony przeciwpożarowej w okresie od .................... do .......................
Lp. Nazwisko

i imię

Adres Czy jest

członkiem straży

pożarnej

Wykonał pracę w zakresie ochrony przeciwpożarowej
Kontrole

przeciwpożarowe

Akcja

ratownicza

Szkolenie

pożarnicze

dostawa środków

przewozowych

Razem

godzin

data Ilość

godzin

data ilość godzin data Ilość

godzin

data ilość godzin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 3 lutego 1971 r. (M.P.71.11.90) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1971 r.
2 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 2 lipca 1964 r. (M.P.64.44.208) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lipca 1964 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 3 lutego 1971 r. (M.P.71.11.90) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1971 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.38.180

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przyznanie niektórych ulg w świadczeniach na fundusz gromadzki.
Data aktu: 15/04/1962
Data ogłoszenia: 08/05/1962
Data wejścia w życie: 08/05/1962