Zasady i tryb udzielania pożyczek na remonty, przebudowę i nadbudowę budynków mieszkalnych z rachunku kaucji mieszkaniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 marca 1962 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowę i nadbudowę budynków mieszkalnych z rachunku kaucji mieszkaniowych.

Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. – Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) i § 12 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz. U. Nr 53, poz. 305) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o przedsiębiorstwie – należy przez to rozumieć podległe prezydium rady narodowej przedsiębiorstwo zarządu budynków mieszkalnych, działające według zasad pełnego rozrachunku gospodarczego,
2)
o zakładzie – należy przez to rozumieć zakład budżetowy gospodarki mieszkaniowej podległy prezydium rady narodowej,
3)
o właściwym wydziale gospodarki mieszkaniowej – należy przez to rozumieć nadzorujący przedsiębiorstwo lub zakład organ prezydium rady narodowej właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej, który jest posiadaczem rachunku sum depozytowych pod nazwą "Kaucje wpłacone przez najemców".
§  2.
1.
Pożyczki mogą być wykorzystane na sfinansowanie:
1)
remontów kapitalnych i przebudowy (modernizacji) budynków mieszkalnych, administrowanych przez przedsiębiorstwo lub zakład, nie objętych limitem nakładów na remonty kapitalne, jeżeli zakumulowane środki na rachunku funduszu napraw są niedostateczne na sfinansowanie tych nakładów,
2)
nadbudowy w przypadkach, gdy środki powiatowych (miejskich) funduszów mieszkaniowych są niewystarczające na sfinansowanie nadbudowy realizowanej jako inwestycja na podstawie uchwały właściwej rady narodowej.
2.
O przyznaniu pożyczki decyduje:
1)
na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 – właściwy wydział gospodarki mieszkaniowej na wniosek zainteresowanego przedsiębiorstwa lub zakładu,
2)
na cele wymienione w ust. 1 pkt 2 – prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej na wniosek właściwego wydziału gospodarki mieszkaniowej.
§  3.
1.
Uruchomienie pożyczek następuje na zlecenie posiadaczy rachunku sum depozytowych (§ 1 pkt 3) w drodze przelewu z tego rachunku na:
1)
rachunek funduszu napraw zainteresowanego przedsiębiorstwa lub zakładu – jeżeli pożyczka udzielona została na cele określone w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
rachunek powiatowego (miejskiego) funduszu mieszkaniowego – jeżeli pożyczka udzielona została na cele określone w § 2 ust. 1 pkt 2.
2.
Łączna suma pożyczek z rachunku sum depozytowych nie może przekraczać 90% sumy wpłaconej przez użytkowników lokali na ten rachunek do końca miesiąca poprzedzającego wydanie zlecenia przelewu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Do zlecenia przelewu pożyczki na nadbudowę bądź przebudowę należy dołączyć:
1)
wyciąg ze spisu zadań inwestycyjnych lub plan rzeczowo-finansowy,
2)
oświadczenie o posiadaniu niezbędnych materiałów budowlanych i zapewnieniu wykonawstwa, o ile roboty będą wykonywane systemem gospodarczym, gdy zaś roboty będą wykonywane systemem zleconym – oświadczenie wykonawcy o gotowości przyjęcia zlecenia.
2.
Do zlecenia przelewu pożyczki na remont kapitalny należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Do zlecenia przelewu pożyczki należy ponadto dołączyć zobowiązanie (gwarancję) prezydium właściwej rady narodowej do spłaty pożyczki oraz upoważnienie dla banku do pobrania odpowiednich kwot z rachunku funduszu napraw lub powiatowego (miejskiego) funduszu mieszkaniowego.
§  5.
1.
Okres spłaty pożyczek udzielonych na cele wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 nie może przekraczać 5 lat, a spłata rat i odsetek obciąża rachunek funduszu napraw przedsiębiorstwa lub zakładu.
2.
Okres spłaty pożyczek udzielonych na cele wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 nie może przekraczać 10 lat, a spłata rat i odsetek obciąża powiatowy (miejski) fundusz mieszkaniowy.
3.
Spłata pożyczek rozpoczyna się po upływie 2 lat od daty ich przyznania.
4.
Oprocentowanie pożyczek wynosi 1% w stosunku rocznym.
5.
Zainkasowane odsetki wpływają na rachunek kaucji.
§  6.
Pożyczki udzielone na podstawie zarządzenia Ministrów Finansów i Gospodarki Komunalnej z dnia 22 listopada 1958 r. w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych (Monitor Polski Nr 94, poz. 513) podlegają spłacie w trybie i na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.32.150

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania pożyczek na remonty, przebudowę i nadbudowę budynków mieszkalnych z rachunku kaucji mieszkaniowych.
Data aktu: 26/03/1962
Data ogłoszenia: 12/04/1962
Data wejścia w życie: 12/04/1962