Odprowadzanie i rozliczanie amortyzacji oraz odprowadzanie dochodów z likwidacji środków trwałych przedsiębiorstw państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 marca 1962 r.
w sprawie odprowadzania i rozliczania amortyzacji oraz odprowadzania dochodów z likwidacji środków trwałych przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie § 19 ust. 3 uchwały nr 54 Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1962 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w 1962 r. (Monitor Polski Nr 19, poz. 80) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe dokonują odpisów amortyzacyjnych:
1)
od wartości środków trwałych,
2)
od pozostałych wartości trwałych.
2.
Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych reguluje uchwała nr 534 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1961 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (Monitor Polski Nr 97, poz. 408).
3.
Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych od pozostałych wartości trwałych reguluje § 4 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 października 1959 r. w sprawie zasad klasyfikacji kosztów inwestycji oraz wyceny składników majątkowych uzyskanych w wyniku inwestycji (Monitor Polski Nr 95, poz. 503).
§  2.
1.
Miesięczną kwotę amortyzacji podlegającą przelewowi (odprowadzeniu) w myśl § 3 ust. 1 stanowi suma rzeczywistych odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości środków trwałych za dany miesiąc, powiększona o kwotę rzeczywistych odpisów amortyzacyjnych dokonanych od pozostałych wartości trwałych.
2.
Przedsiębiorstwa mogą przelewać zaliczkowo miesięczną kwotę amortyzacji w wysokości 1/3 amortyzacji planowanej na dany kwartał. Jeżeli rzeczywista kwota odpisów za dany miesiąc okaże się wyższa od kwoty przelanej zaliczkowo, przedsiębiorstwo obowiązane jest do przelania różnicy w ciągu 3 dni po dokonaniu odpisów.
§  3.
1.
Miesięczna kwota amortyzacji, obliczona w sposób określony w § 2, podlega podziałowi:
1)
na część pozostającą do dyspozycji przedsiębiorstwa i podlegającą przelewowi na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstwa,
2)
na część podlegającą odprowadzeniu:
a)
w przedsiębiorstwach rozliczających się z budżetem centralnym – na rachunek rozliczeń amortyzacji zjednoczenia,
b)
w przedsiębiorstwach rozliczających się z budżetami terenowymi – na dochód budżetu właściwej rady narodowej.
2.
Podziału miesięcznej kwoty amortyzacji według ust. 1 dokonują przedsiębiorstwa zgodnie z procentowymi wskaźnikami podziału amortyzacji, podanymi im przez jednostki nadrzędne do rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
3.
Miesięczne kwoty amortyzacji należy przelewać na właściwe rachunki w terminie do dnia 15 miesiąca, którego dotyczy obliczenie amortyzacji.
4.
Od nie odprowadzonych w terminie kwot amortyzacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorstwo obowiązane jest opłacać odsetki zwłoki w wysokości obowiązującej dla odsetek od nie uiszczonych w terminie zobowiązań podatkowych. Odsetki podlegają odprowadzeniu na rachunki wymienione w ust. 1 pkt 2.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa w okresowych (kwartalnych i rocznych) sprawozdaniach finansowych sporządzają rozliczenie amortyzacji.
2.
Jeżeli ze sprawozdania finansowego wynika, że kwoty wygospodarowanej amortyzacji przypadającej na poszczególne rachunki według § 3 przekraczają kwoty przelane na te rachunki, przedsiębiorstwo powinno przekazać różnicę najpóźniej do dnia ustalonego dla sporządzenia okresowego sprawozdania finansowego.
3.
Nadpłaty na poszczególne rachunki, wynikające z okresowego sprawozdania finansowego, podlegają zaliczeniu na poczet następnych rat miesięcznych przypadających do odprowadzenia na te rachunki.
4.
Zjednoczenia w odniesieniu do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym, a w odniesieniu do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi – jednostki pobierające amortyzację na dochód budżetu ściągają przymusowo zaległości amortyzacji przypadającej do odprowadzenia na rachunki wymienione w § 3 ust. 1 pkt 2 wynikające z okresowych sprawozdań finansowych przez wydanie bankowi prowadzącemu rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa dyspozycji według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
5.
Przepis § 3 ust. 4 stosuje się również do kwot, które zgodnie z rozliczeniem okresowym przypadają do odprowadzenia na rachunki rozliczeń amortyzacji zjednoczeń lub na rachunek dochodów budżetowych, a które nie zostały odprowadzone na te rachunki w terminie określonym w ust. 2.
§  5.
1.
Zjednoczenia w terminie do dnia 25 każdego miesiąca dokonują ze swego rachunku rozliczeń amortyzacji zaliczkowych przelewów na rachunki amortyzacji scentralizowanej. Miesięczne zaliczkowe przelewy na rachunki amortyzacji scentralizowanej wynoszą 1/3 kwoty planowanej do odprowadzenia na te rachunki w okresie danego kwartału.
2.
Po wykonaniu obowiązku wynikającego z ust. 1 zjednoczenia dokonują przelewów ze swego rachunku rozliczeń amortyzacji na rachunek swego funduszu inwestycyjnego. Zjednoczenia – w granicach środków przewidzianych do redystrybucji – mogą również udzielać dotacji na rachunki funduszów inwestycyjno-remontowych podporządkowanych przedsiębiorstw.
3.
Zjednoczenia opierając się na okresowych sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstw dokonują zbiorczego rozliczenia amortyzacji. Rozliczenie polega na ustaleniu kwot przeznaczonych do odprowadzenia na rachunki amortyzacji scentralizowanej i na fundusz inwestycyjny zjednoczenia. Kwoty te ustala zjednoczenie w drodze zastosowania do wygospodarowanej przez przedsiębiorstwa amortyzacji wskaźników podziału funduszu amortyzacyjnego, ustalonych dla zjednoczenia przez ministerstwo we wskaźnikach dotyczących planów rocznych.
4.
Wynikające z rozliczenia, o którym mowa w ust. 3, kwoty przypadające do odprowadzenia na rachunki amortyzacji scentralizowanej zjednoczenie obowiązane jest odprowadzić w terminie obowiązującym dla sporządzenia zbiorczego sprawozdania finansowego. Wynikające natomiast z rozliczenia kwartalnego nadpłaty na te rachunki zalicza zjednoczenie na poczet kwot przypadających do odprowadzenia w przyszłym okresie.
5.
Banki finansujące inwestycje centralne uprawnione są do przymusowego ściągania nie odprowadzonych w terminie kwot na rachunki amortyzacji scentralizowanej z rachunków rozliczeń amortyzacji zjednoczeń.
§  6.
Ministerstwa w terminie do końca miesiąca dokonują przelewów ze swego rachunku amortyzacji scentralizowanej na rachunek dochodów budżetowych. Przelewy miesięczne wynoszą 1/3 kwoty planowanej do odprowadzenia w kwartale na rzecz budżetu. Po wykonaniu obowiązku w zakresie przelewów do budżetu ministerstwo udziela dotacji ze swego rachunku amortyzacji scentralizowanej na rzecz amortyzacji scentralizowanej zjednoczeń.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa w budowie odprowadzają amortyzację łącznie z amortyzacją swoich komórek usługowych i produkcyjnych:
1)
w części przeznaczonej na kapitalne remonty – na własny bankowy rachunek finansowania kapitalnych remontów,
2)
w pozostałej części:

- na rachunek rozliczeń amortyzacji zjednoczeń (przedsiębiorstwa centralne) lub

- na dochód budżetu właściwej rady narodowej (przedsiębiorstwa terenowe)

według wskaźników podziału ustalonych dla nich przez jednostki nadrzędne.

2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą zakładów (wydziałów) przekazywanych przez przedsiębiorstwa w budowie do eksploatacji. Zakłady te (wydziały) odprowadzają amortyzację według zasad obowiązujących w przedsiębiorstwach czynnych.
§  8.
1.
Zjednoczenia udzielają dotacji na fundusze inwestycyjno-remontowe podporządkowanych przedsiębiorstw z wpływów na rachunki rozliczeń amortyzacji nie przeznaczonych do odprowadzenia na rachunki amortyzacji scentralizowanej ani na własny fundusz inwestycyjny zjednoczeń.
2.
Udzielone przez zjednoczenia dotacje na fundusze inwestycyjno-remontowe przedsiębiorstw łącznie z amortyzacją pozostawioną do dyspozycji przedsiębiorstw nie mogą naruszyć wskaźnika procentowego wielkości amortyzacji przeznaczonej na fundusze inwestycyjno-remontowe przedsiębiorstw, ustalonego dla zjednoczenia przez ministerstwo we wskaźnikach dotyczących planów rocznych.
3.
W granicach uprawnień przewidzianych w przepisach o zasadach finansowania inwestycji i kapitalnych remontów zjednoczenie, niezależnie od przypadków przewidzianych w ust. 1 i 2, może wydać polecenie przedsiębiorstwu przelania na rzecz innego przedsiębiorstwa części amortyzacji, która według udzielonych przedsiębiorstwu wskaźników dotyczących planów rocznych przeznaczona jest do dyspozycji przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo wykonuje polecenie w granicach – uzgodnionych z oddziałem banku – nie zaangażowanych środków funduszu w terminach ustalonych w poleceniu dokonania przelewu.
§  9.
1.
Pozostałości na rachunkach amortyzacji scentralizowanej w końcu roku podlegają zaliczeniu na pokrycie wypłat w zakresie inwestycji centralnych, a środki przekraczające wysokość wypłat podlegają odprowadzeniu na dochód budżetu centralnego.
2.
Środki pozostałe w końcu roku na rachunkach rozliczeń amortyzacji zjednoczeń przechodzą na rok następny.
§  10.
1.
Nadwyżkę dochodów nad kosztami likwidacji i sprzedaży środków trwałych przedsiębiorstwa odprowadzają na własne rachunki funduszu inwestycyjno-remontowego. W przedsiębiorstwach w budowie wpływy z likwidacji środków trwałych traktuje się jako zwroty środków inwestycyjnych.
2.
Nadwyżkę dochodów nad kosztami likwidacji i sprzedaży środków trwałych ustala się na podstawie okresowych sprawozdań finansowych jako różnicę pomiędzy sumą uzyskanych dochodów a sumą kosztów poniesionych przy likwidacji i sprzedaży wszystkich stanowiących przedmiot likwidacji lub sprzedaży środków trwałych. Rozliczenia z tego tytułu przeprowadzane są za czas od początku roku do końca okresu sprawozdawczego.
3.
Przez dochody z likwidacji środków trwałych należy rozumieć również wpływy z tytułu odszkodowań ubezpieczeniowych, uzyskane w związku ze szkodą poniesioną w likwidowanym środku trwałym.
§  11.
1.
Podległe i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej oraz działające według zasad rozrachunku gospodarczego pomocnicze gospodarstwa rolne odprowadzają zaliczkowo co miesiąc amortyzację w wysokości 1/12 planowanej rocznej amortyzacji. Ostatecznego odpisu jednostki te dokonują po zakończeniu roku gospodarczego zgodnie z § 6 ust. 3 uchwały nr 534 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1961 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych.
2.
Amortyzacja jednostek, o których mowa w ust. 1, o ile inne przepisy nie stanowią inaczej, wpływa w całości na rachunki finansowania kapitalnych remontów.
§  12.
Amortyzacja zakładowych budynków mieszkalnych, jak też środków trwałych przeznaczonych na cele kulturalno-oświatowe podlega odprowadzeniu na rachunki określone w § 3 lub w § 11.
§  13.
1.
Przepisy dotyczące zjednoczeń stosuje się do innych jednostek nadzorujących przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem centralnym.
2.
Zjednoczenia na podstawie decyzji ministra uzgodnionej z centralą banku finansującego działalność eksploatacyjną przedsiębiorstw mogą upoważnić jednostki podległe, nadzorujące bezpośrednio przedsiębiorstwa, do wykonywania niektórych czynności zjednoczenia przewidzianych w niniejszym zarządzeniu.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.31.143

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Odprowadzanie i rozliczanie amortyzacji oraz odprowadzanie dochodów z likwidacji środków trwałych przedsiębiorstw państwowych.
Data aktu: 19/03/1962
Data ogłoszenia: 10/04/1962
Data wejścia w życie: 10/04/1962