Zasady i tryb udzielania urlopów okolicznościowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 lutego 1962 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania urlopów okolicznościowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.

Na podstawie art. 33 ust. 2 i art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Płatny urlop okolicznościowy przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", w przypadkach:
1)
ślubu funkcjonariusza – przez 2 dni,
2)
urodzenia się dziecka funkcjonariusza – przez 2 dni,
3)
ślubu dziecka – przez jeden dzień,
4)
zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca lub matki – przez 2 dni,
5)
zgonu i pogrzebu siostry lub brata – przez jeden dzień,
6)
przeniesienia służbowego połączonego z przesiedleniem się do innej miejscowości – od 3 do 5 dni.
2.
Jeżeli zachodzi konieczność osobistej opieki funkcjonariusza nad chorym członkiem rodziny, Minister Sprawiedliwości może udzielić funkcjonariuszowi płatnego częściowo lub całkowicie urlopu okolicznościowego w łącznym wymiarze do jednego miesiąca w ciągu roku.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego dla załatwienia innych ważnych spraw osobistych lub rodzinnych niż wymienione w § 1 ust. 1 w łącznym wymiarze najwyżej do 3 dni w ciągu roku.
2.
Ponadto funkcjonariuszowi można udzielić bezpłatnego urlopu okolicznościowego dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych.
§  3.
Funkcjonariuszowi skierowanemu do wykonywania prac społecznych przysługuje urlop okolicznościowy na zasadach ogólnie obowiązujących.
§  4.
1.
Minister Sprawiedliwości może przyznać funkcjonariuszowi bezpłatny urlop dla wykonania prac w dziedzinie naukowej albo dla odbywania studiów lub praktyki poza służbą więzienną.
2.
W przypadkach wyjątkowo uzasadnionych, jeżeli praca naukowa, studia lub praktyka związane są z zakresem działania Służby Więziennej, Minister Sprawiedliwości może przyznać funkcjonariuszowi przez okres trwania tego urlopu prawo do pobierania częściowego lub całkowitego uposażenia.
§  5.
Funkcjonariuszowi kształcącemu się w szkołach wyższych, średnich i podstawowych można udzielić urlopu dla przygotowania się do egzaminów i ich złożenia oraz dla wzięcia udziału w zajęciach konsultacyjnych – w rozmiarze i na zasadach przewidzianych w przepisach dla pracowników zatrudnionych w urzędach i instytucjach państwowych.
§  6.
1.
Funkcjonariuszowi kształcącemu się w Zaocznym Technikum Penitencjarnym można udzielić zwolnienia od zajęć służbowych na konferencje i zajęcia konsultacyjne w wymiarze do trzech dni w miesiącu.
2.
Funkcjonariuszowi wymienionemu w ust. 1 można ponadto udzielić 5-dniowego płatnego urlopu dla przygotowania się i złożenia egzaminów semestralnych i 14-dniowego płatnego urlopu dla przygotowania się i złożenia egzaminów dojrzałości.
§  7.
1.
Funkcjonariuszowi przystępującemu do zdawania eksternistycznego egzaminu dojrzałości można udzielić płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 14 dni.
2.
Funkcjonariuszowi przystępującemu do zdawania eksternistycznego egzaminu dojrzałości według grup przedmiotów można udzielić płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 14 dni dla złożenia każdego egzaminu (z jednej lub dwóch grup przedmiotów).
§  8.
Funkcjonariuszowi skierowanemu do szkół dla funkcjonariuszów Służby Więziennej lub na kursy zawodowe organizowane w tych szkołach, trwające dłużej niż 1 miesiąc, przysługuje w okresie szkolenia zwolnienie od zajęć na jeden dzień w miesiącu, poprzedzający dzień wolny od zajęć lub następujący po takim dniu, jeżeli codzienny powrót z zajęć w szkole lub na kursie do miejsca stałego zamieszkania jest niemożliwy.
§  9.
1.
Urlopów i zwolnień od zajęć służbowych przewidzianych w § 1 ust. 1, §§ 2, 3 i 5–8 udzielają przełożeni uprawnieni do udzielania urlopu wypoczynkowego.
2.
Funkcjonariuszom zatrudnionym w Centralnym Zarządzie Więziennictwa udziela urlopów szkoleniowych (§§ 5–7) i zwolnień od zajęć służbowych (§ 8) naczelnik Wydziału Kadr Centralnego Zarządu Więziennictwa, a urlopów okolicznościowych w rozmiarze jednego dnia – właściwi naczelnicy wydziałów i równorzędni.
3.
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 3, udziela w rozmiarze powyżej 1 tygodnia do 1 miesiąca dyrektor Centralnego Zarządu Więziennictwa, a powyżej 1 miesiąca – Minister Sprawiedliwości.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.28.119

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania urlopów okolicznościowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.
Data aktu: 27/02/1962
Data ogłoszenia: 29/03/1962
Data wejścia w życie: 29/03/1962