Sprawdzanie niekaralności w Centralnym Rejestrze Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości osób przyjmowanych do pracy oraz dalsze zatrudnianie osób skazanych.

PISMO OKÓLNE Nr 20
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1962 r.
w sprawie sprawdzania niekaralności w Centralnym Rejstrze Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości osób przyjmowanych do pracy oraz dalszego zatrudniania osób skazanych.

1.
Należy zwracać się o sprawdzenie niekaralności do Centralnego Rejestru Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości, gdy chodzi o kandydatów:
1)
do pracy (służby) w urzędach i instytucjach państwowych; nie dotyczy to kandydatów przyjmowanych na stanowiska pracy o charakterze usługowym (rzemieślnicy, woźni, sprzątaczki itp.), chyba że obowiązujące przepisy stanowią inaczej,
2)
do pracy w jednostkach gospodarki uspołecznionej:
a)
na stanowiska kierownicze lub samodzielne,
b)
na stanowiska związane z odpowiedzialnością materialną,
c)
na stanowiska związane z dozorowaniem mienia i inne, jeżeli szczególne względy wymagają sprawdzenia niekaralności,
d)
w innych przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2.
Za stanowiska wymienione w ust. 1 pkt 2 lit. a) uważa się stanowiska określone jako kierownicze lub samodzielne zgodnie z uchwałą nr 394 Rady Ministrów z dnia 17 września 1959 r. w sprawie określenia kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy (Monitor Polski Nr 84, poz. 444).
3.
Za stanowiska wymienione w ust. 1 pkt 2 lit. b) uważa się stanowiska określone jako związane z odpowiedzialnością materialną zgodnie z § 9 ust. 4 zarządzenia nr 19 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 marca 1962 r. w sprawie trybu przyjmowania do pracy na stanowiska kierownicze lub związane z odpowiedzialością materialną (Monitor Polski Nr 20, poz. 86).
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych, a w stosunku do organów prezydiów rad narodowych Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z przewodniczącymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych - określą stanowiska, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c).
5.
Jeżeli obowiązujące przepisy nie stanowią inaczej, sam fakt skazania za jakiekolwiek przestępstwo nie może stanowić przeszkody do zatrudniania na stanowiskach, o których mowa w ust. 1. Na stanowiska te nie powinny być jednak przyjmowane osoby skazane za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub za inne przestępstwa, których popełnienie dyskwalifikuje do zatrudnienia na takim stanowisku.
6.
W związku ze stwierdzonymi faktami zwalniania przez niektóre zakłady pracy pracowników, którzy kiedykolwiek byli ukarani, bez względu na to, czy popełnienie przestępstwa ma wpływ na wykonywaną pracę, oraz niezależnie od zajmowanego stanowiska i od opinii, jaką pracownicy ci mają w zakładzie pracy po odbyciu kary, zwraca się uwagę, że sam fakt skazania nie powinien pociągać za sobą zwolnienia z pracy. Każdy przypadek należy oceniać w zależności od rodzaju popełnionego przez pracownika przestępstwa, rodzaju wykonywanej obecnie pracy oraz od opinii jaką pracownik ma w zakładzie pracy po odbyciu kary. Jeżeli dalsze zatrudnienie pracownika - ze względu na popełnione przestępstwo - jest niewskazane lub ze względu na obowiązujące przepisy niedopuszczalne, należy przenieść go w zależności od przydatności zawodowej na inne stanowisko w danym zakładzie pracy, a gdy jest to niemożliwe, zwrócić się do właściwego do spraw zatrudnienia organu prezydium rady narodowej o zapewnienie zwolnionemu takiej pracy w innym zakładzie pracy, dla której wykonywania fakt skazania nie będzie miał istotnego znaczenia. Odmowa zatrudnienia takiego pracownika, skierowanego przez organ zatrudnienia, wyłącznie ze względu na fakt popełnionego przez niego w przeszłości przestępstwa, jest niedopuszczalna, jeżeli posiada on odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
7.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym wprowadzenie niniejszych zasad w spółdzielczych zakładach pracy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.20.89

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Sprawdzanie niekaralności w Centralnym Rejestrze Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości osób przyjmowanych do pracy oraz dalsze zatrudnianie osób skazanych.
Data aktu: 01/03/1962
Data ogłoszenia: 08/03/1962
Data wejścia w życie: 08/03/1962