Branżowe warunki dostaw artykułów stosowanych w budownictwie oraz wyrobów szklanych i ceramicznych powszechnego użytku przeznaczonych na potrzeby rynkowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 15 lutego 1962 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw artykułów stosowanych w budownictwie oraz wyrobów szklanych i ceramicznych powszechnego użytku przeznaczonych na potrzeby rynkowe.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się zawarte w załączniku do niniejszego zarządzenia branżowe warunki dostaw artykułów stosowanych w budownictwie oraz wyrobów szklanych i ceramicznych powszechnego użytku, produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i przez niego nadzorowane, przeznaczonych na potrzeby rynkowe.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW ARTYKUŁÓW STOSOWANYCH W BUDOWNICTWIE ORAZ WYROBÓW SZKLANYCH I CERAMICZNYCH POWSZECHNEGO UŻYTKU, PRODUKOWANYCH PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWA PODLEGŁE MINISTROWI BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I PRZEZ NIEGO NADZOROWANE, PRZEZNACZONYCH NA POTRZEBY RYNKOWE

§ 1.
1.
Niniejsze branżowe warunki dostaw obowiązują przy dostawach następujących artykułów, produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i przez niego nadzorowane, przeznaczonych na potrzeby rynkowe:
1)
artykułów budowlanych pochodzenia mineralnego, szklarsko-ceramicznych i korkowych,
2)
rurek drenarskich,
3)
wyrobów szklanych powszechnego użytku,
4)
wyrobów ceramicznych powszechnego użytku.
2.
Branżowe warunki dostaw obowiązują w stosunkach handlowych między przedsiębiorstwami, o których mowa w ust. 1, zwanymi w dalszym ciągu "dostawcami", a uspołecznionymi przedsiębiorstwami handlu hurtowego lub detalicznego, zwanymi dalej "odbiorcami".
3.
Jeżeli dostaw dokonuje się ze składu hurtowni materiałów budowlanych, dalsze przepisy dotyczące dostawców odnoszą się odpowiednio do tej hurtowni.
§  2.
1.
Zamówienia na dostawy artykułów objętych rejonizacją składa się jednostkom wymienionym w zarządzeniach o rejonizacji zawierania umów na dostawy artykułów na cele rynkowe.
2.
Zamówienia składa się w terminach określonych w zarządzeniach, o których mowa w ust. 1.
§  3.
1.
Zamówienia na dostawy artykułów nie wymienionych w zarządzeniach, o których mowa w § 2 ust. 1, należy składać:
1)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1 - jednostkom i w terminach określonych w zarządzeniu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 8 lipca 1959 r. w sprawie ustalenia terminów i wyznaczenia jednostek właściwych do przyjmowania zamówień na niektóre artykuły budowlane pochodzenia mineralnego, szklarsko-ceramiczne i korkowe (Monitor Polski Nr 68, poz. 352),
2)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 2 - jednostkom i w terminach określonych w zarządzeniu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 11 lutego 1960 r. w sprawie bilansowania i zbytu rurek drenarskich (Monitor Polski Nr 21, poz. 104),
3)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 3 - zakładom produkcyjnym wskazanym przez Biuro Zbytu Szkła na 60 dni przed początkiem roku, jeżeli chodzi o umowy roczne, lub na 60 dni przed początkom kwartału, jeżeli chodzi o umowy kwartalne, przesyłając kopie zamówień do Biura Zbytu Szkła,
4)
na artykuły wymienione w § 1 ust. 1 pkt 4 - dostawcom wskazanym przez Zjednoczenie Przemysłu Ceramicznego na 60 dni przed początkiem roku, jeżeli chodzi o umowy roczne, lub na 45 dni przed początkiem kwartału, jeżeli chodzi o umowy kwartalne - przesyłając kopie zamówień do Zjednoczenia Przemysłu Ceramicznego.
2.
W razie złożenia zamówienia w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 jednostka właściwa do przyjmowania zamówień mimo to zamówienie przyjmie, jeżeli będzie istniała możliwość jego wykonania.
§  4.
Zamówienie powinno być złożone w trzech egzemplarzach oddzielnie:
1)
na każdy rodzaj lub grupę artykułów,
2)
na każdą partię artykułów, która ma być wysłana pod innym adresem.
§  5.
Przedmiot dostawy może być również określony w zamówieniu według wzorca artykułu, na który odbiorca wyraził zgodę.
§  6.
1.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że odbiorca może w czasie późniejszym w dodatkowych dyspozycjach określić ściślej przedmiot lub termin dostawy, wówczas dyspozycję w tym zakresie należy wysłać - jeżeli w umowie nie zastrzeżono inaczej - na 15 dni, a dla artykułów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 3 i 4 - na 25 dni przed początkiem okresu, w którym dostawa ma być wykonana.
2.
Dodatkowo dyspozycje dotyczące miejsca dostawy oraz płatnika - jeżeli w umowie nie zastrzeżono inaczej - należy wysłać nie później niż na 15 dni przed terminem dostawy.
§  7.
W razie odstępstwa od obowiązującej normy resortowej, zakładowej lub innych warunków przyjętych w umowie za podstawę do określenia jakości artykułów mających stanowić przedmiot dostawy dostawca obowiązany jest zawiadomić o tym odbiorcę niezwłocznie, nie później jednak niż na 14 dni przed terminem dostawy. W tym wypadku odbiorca ma prawo odstąpić od umowy z winy dostawcy.
§  8.
Odbiorca obowiązany jest zwrócić opakowanie pożyczone dostawcy lub jednostce przez niego wskazanej niezwłocznie po zwolnieniu, a najdalej w ciągu 90 dni od daty otrzymania przedmiotu dostawy, chyba że w umowie ustalono inny termin zwrotu.
§  9.
Odbiór jakościowy przedmiotu dostawy dokonywany jest u odbiorcy.
§  10.
1.
Jeżeli dostawca zawiadomiony przez odbiorcę o tym, że przedmiot dostawy posiada wady, odrzuci reklamację, uzna ją z zastrzeżeniami albo zastrzeże sobie termin do złożenia oświadczenia, odbiorca powinien zwrócić się z wnioskiem o przeprowadzenie ekspertyzy i wydanie orzeczenia do właściwego rzeczoznawcy do spraw jakości towarów, wybranego z listy rzeczoznawców prowadzonej przez okręgowe komisje arbitrażowe.
2.
Strona, która nie godzi się z orzeczeniem rzeczoznawcy, może wystąpić w ciągu 14 dni od daty wydania orzeczenia do branżowej komisji rzeczoznawców do spraw jakości towarów o uchylenie lub zmianę w trybie nadzoru orzeczenia o jakości towarów wydanego przez rzeczoznawcę, jeżeli:
1)
próba towaru została pobrana niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami,
2)
orzeczenie zostało wydane z naruszeniem przepisów dotyczących określenia jakości towaru lub zasad sztuki i wiedzy technicznej, jeżeli naruszenie to miało istotny wpływ na wydane orzeczenie.
3.
Od orzeczenia branżowej komisji rzeczoznawców nie służy odwołanie.
4.
Niezłożenie przez dostawcę w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o wadach żadnego oświadczenia oznacza uznanie reklamacji.
5.
Jeżeli zarzuty odbiorcy okażą się uzasadnione, koszty związane z ekspertyzą ponosi dostawca.
§  11.
Dostawca obowiązany jest zaspokoić roszczenia odbiorcy z tytułu rękojmi za wady w terminie określonym przez odbiorcę. Termin ten nie może być dłuższy niż 14 dni od daty uznania reklamacji odbiorcy lub wydania orzeczenia o jakości towaru stanowiącego przedmiot sporu pod rygorem odstąpienia przez odbiorcę od umowy z winy dostawcy.
§  12.
1.
Zakwestionowany przez odbiorcę co do jakości przedmiot dostawy nie może być zabrany przez dostawcę od odbiorcy, lecz musi ulec, w porozumieniu z dostawcą, odpowiedniemu przeklasyfikowaniu w pomieszczeniu odbiorcy. Odbiorca zwraca przedmiot dostawy w celu dokonania przeklasyfikowania jedynie w razie braku u siebie pomieszczeń magazynowych, umożliwiających przeprowadzenie tych czynności.
2.
Jeżeli przedmiot dostawy zostaje zwrócony dostawcy, odbiorca obowiązany jest, w porozumieniu z dostawcą, oznaczyć, w miarę możliwości trwale, artykuł w sposób uniemożliwiający skierowanie go do innego odbiorcy bez przerobu, dokonania poprawek, lub przeklasyfikowania.
3.
Przeklasyfikowanie towaru lub obniżanie ceny nie może nastąpić nawet za zgodą stron w razie wydania przez rzeczoznawcę orzeczenia ustalającego, że:
1)
artykuł nie nadaje się do obrotu, ale tylko do przerobu,
2)
doprowadzenia artykułu do jakości przewidzianej obowiązującymi przepisami jest technicznie możliwe i ze względów gospodarczych pożądane.
4.
Wszelkie koszty, związane z przechowywaniem, trwałym oznaczeniem, przeklasyfikowaniem przedmiotu dostawy lub obniżeniem jego ceny, ponosi dostawca, niezależnie od obowiązku zapłacenia odszkodowania umownego lub wynagrodzenia rzeczywistej szkody.
§  13.
Umowy nie wykonane do dnia 31 grudnia podlegają wykonaniu w roku następnym, jeżeli odbiorca do dnia 20 stycznia nie zawiadomi dostawcy, że od umowy odstępuje. Dostawca, który nie wykonał umowy w poprzednim roku kalendarzowym, obowiązany jest do zapłaty odszkodowania za okres od dnia, w którym dostawa miała być wykonana, do dnia jej wykonania.
§  14.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszych branżowych warunkach dostaw stosuje się ogólne warunki dostaw w obrocie krajowym.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.20.88

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Branżowe warunki dostaw artykułów stosowanych w budownictwie oraz wyrobów szklanych i ceramicznych powszechnego użytku przeznaczonych na potrzeby rynkowe.
Data aktu: 15/02/1962
Data ogłoszenia: 08/03/1962
Data wejścia w życie: 08/04/1962