Zakończenie działalności Funduszu Rozbudowy Morskiej Floty Handlowej.

UCHWAŁA Nr 75
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lutego 1962 r.
w sprawie zakończenia działalności Funduszu Rozbudowy Morskiej Floty Handlowej.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uznaje się działalność Funduszu Rozbudowy Morskiej Floty Handlowej za zakończoną z dniem 31 grudnia 1960 r.
§  2.
Zobowiązuje się Ministra Żeglugi do przedstawienia Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów w terminie do dnia 15 marca 1962 r. uzgodnionego z Ministrami Handlu Zagranicznego i Finansów sprawozdania z wyników i efektów ekonomicznych za cały okres działalności Funduszu, o którym mowa w § 1.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do wydania, w porozumieniu z Ministrami Żeglugi i Handlu Zagranicznego, zarządzenia o likwidacji rachunku walutowego pod nazwą "Fundusz Rozbudowy Morskiej Floty Handlowej", prowadzonego w Narodowym Banku Polskim.
§  4.
Pokrycie zobowiązań dewizowych, wynikających z zawartych kontraktów z zagranicą z tytułu dostawy statków dla Polskiej Marynarki Handlowej, nastąpi z planu dewizowego Ministerstwa Handlu Zagranicznego łącznie z zobowiązaniami dewizowymi roku 1961.
§  5.
Pokrycie złotowe zobowiązań, o których mowa w § 4, nastąpi ze środków przewidzianych w planach inwestycyjnych i w budżecie Ministerstwa Żeglugi:
1)
w odniesieniu do statków dostarczonych przed dniem 1 stycznia 1961 r. - z budżetu Ministerstwa Żeglugi,
2)
w odniesieniu do statków dostarczonych po dniu 1 stycznia 1961 r. - ze środków inwestycyjnych Ministerstwa Żeglugi.
§  6.
Traci moc uchwała nr 804 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1956 r. w sprawie środków na rozbudowę morskiej floty handlowej (Monitor Polski Nr 105, poz. 1206) oraz uchwała nr 408 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 22 października 1958 r. w sprawie zabezpieczenia dostaw tonażu handlowego dla Polskiej Marynarki Handlowej, zgodnie z uchwałą Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej o pięcioletnim planie rozwoju gospodarczego 1956-1960 r.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Żeglugi Handlu Zagranicznego i Finansów.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024