Rozliczanie udziałów budżetów terenowych w dochodach budżetu centralnego na rok 1962.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 grudnia 1961 r.
w sprawie rozliczania udziałów budżetów terenowych w dochodach budżetu centralnego na rok 1962.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy rozliczania udziałów w dochodach budżetu centralnego przysługujących radom narodowym na podstawie ustawy budżetowej na 1962 r.
§  2.
1.
Rozliczenia udziałów na rzecz budżetów powiatowych i miast stanowiących powiaty dokonują właściwe oddziały operacyjne Narodowego Banku Polskiego.
2.
Rozliczenia udziałów na rzecz budżetów rad narodowych niższego stopnia dokonują wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych.
3.
Rozliczenia udziałów na rzecz budżetów wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) dokonują właściwe oddziały Narodowego Ranku Polskiego.
§  3.
1.
Podstawę do rozliczeń, o których mowa w § 2, stanowią plany zrównoważenia budżetów terenowych na 1962 r. oparte na kwotach udziałów i stawkach procentowych ustalonych na podstawie ustawy budżetowej na 1962 r.
2.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych prześlą do oddziałów wojewódzkich Narodowego Banku Polskiego plany zrównoważenia zbiorczych budżetów województw na 1962 r., opracowane na zasadach określonych w ust. 1, a wydziały finansowe prezydiów powiatowych i miejskich rad narodowych prześlą właściwym oddziałom operacyjnym Narodowego Banku Polskiego plany zrównoważenia budżetów powiatów (miast stanowiących powiaty) na 1962 r., zgodne z kwotami i stawkami procentowymi ustalonymi w planie zrównoważenia zbiorczego budżetu województwa.
§  4.
1.
Oddziały operacyjne Narodowego Banku Polskiego dokonują rozliczeń udziałów na rzecz budżetów powiatowych i miast stanowiących powiaty zgromadzonych na rachunkach bankowych dochodów budżetu centralnego, wymienionych w planach zrównoważenia, według stawek procentowych określonych tymi planami.
2.
Na rzecz jednostkowego budżetu wojewódzkiego przypada kwota udziału stanowiąca różnicę między globalną kwotą udziału należną zbiorczemu budżetowi województwa w określonym dochodzie a kwotą odprowadzonych przez oddziały Narodowego Banku Polskiego udziałów na rzecz budżetów niższego stopnia.
3.
Rozliczeń udziałów, o których mowa w § 2, dokonują oddziały Narodowego Banku Polskiego i wydziały finansowe na zasadach i w terminach określonych w § 29 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 2 stycznia 1961 r. w sprawie przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski z 1961 r. Nr 17, poz. 87 i z 1962 r. Nr 2, poz. 4).
§  5.
1.
Rozliczone w trybie § 4 kwoty z poszczególnych źródeł udziałów nie mogą przekroczyć wysokości 103% kwot, przewidzianych w planach zrównoważenia (§ 3).
2.
Oddziały Narodowego Banku Polskiego i wydziały finansowe zaprzestają dalszego przelewania na dochody budżetów terenowych kwot z tych źródeł udziałów, w których osiągnięto 103% kwot przewidzianych w planach zrównoważenia.
§  6.
1.
W razie nieosiągnięcia przez daną radę narodową 98% wpływów z poszczególnego źródła udziałów prezydium rady narodowej wyższego stopnia udzieli w terminie do dnia 10 stycznia 1963 r. wyrównania do 98% tych wpływów. Wypłaty tej należy dokonać z dochodów uzyskanych z tego źródła udziałów, w którym budżet niższego stopnia nie osiągnął 98% kwot przewidzianych w planie zrównoważenia.
2.
Wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej do dnia 20 stycznia 1963 r. wystąpi do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o uzupełnienie środków wyrównawczych w przypadku, gdy kwota wpływów z poszczególnego źródła udziałów w zbiorczym budżecie wyniesie poniżej 98% kwoty, ustalonej na podstawie ustawy budżetowej. Wyrównanie to nastąpi w terminie i w trybie określonych w § 192 ust. 3 przepisów o rachunkowości budżetowej wymienionych w § 4 ust. 3.
3.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych nadeślą do Ministerstwa Finansów w terminie ustalonym w ust. 2 sprawozdanie z wykonania rozliczeń z udziałów w dochodach budżetu centralnego według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024