Sprawdzanie i zatwierdzanie obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 lutego 1962 r.
w sprawie sprawdzania i zatwierdzania obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) oraz § 3 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. Nr 9, poz. 49) i § 54 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278 i z 1961 r. Nr 87, poz. 370) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy, o którym mowa w § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. Nr 9, poz. 49), przeprowadzają:
1)
dyplomowani biegli księgowi (wpisani na państwową listę biegłych księgowych ustaloną przez Ministra Finansów), powołani do zbadania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, zwani dalej "biegłymi";
2)
jednostki nadrzędne w tych przedsiębiorstwach, których sprawozdania mają być badane w trybie nadzoru.
§  2.
1.
Z dokonanego sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy biegły sporządza orzeczenie, które powinno zawierać:
1)
określenie organu lub jednostki organizacyjnej zlecającej sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy,
2)
określenie miejsca i czasu przeprowadzonego badania,
3)
wyszczególnienie materiałów, na których podstawie dokonano sprawdzenia,
4)
omówienie istotnych ustaleń dotyczących obliczenia poszczególnych elementów oraz całości bazy,
5)
wnioski co do niezbędnych korekt, których należy dokonać w obliczeniu bazy,
6)
wniosek końcowy określający prawidłową wysokość bazy,
7)
wykaz załączników do orzeczenia,
8)
określenie miejsca i daty sporządzenia orzeczenia oraz podpisy osób sprawdzających prawidłowość obliczenia bazy.
2.
W razie gdy sprawdzenie prawidłowości obliczania bazy przeprowadzane jest przez kilku biegłych, sporządzają oni jedno wspólne orzeczenie.
3.
Orzeczenie sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje kierownik badanego przedsiębiorstwa, drugi zaś kierownik organu lub jednostki organizacyjnej sprawującej bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa.
§  3.
Jeżeli sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy dokonuje jednostka nadrzędna (§ 1 pkt 2), wówczas osoba przeprowadzająca sprawdzanie sporządza odpowiedni protokół, który powinien zawierać dane określone w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Za dokonanie sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy biegły otrzymuje wynagrodzenie.
2.
Wysokość wynagrodzenia ustala osoba powołująca biegłego na podstawie stawek obowiązujących dla biegłych księgowych stosownie do określonych przez właściwego ministra norm czasu, przeznaczonego na sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy.
3.
Normy, o których mowa w ust. 2, powinny odpowiadać pracochłonności sprawdzenia, wynikającej z wielkości asortymentu produkcji, pracochłonności kalkulacji i innych czynników i powinny być w związku z tym odpowiednio zróżnicowane dla przedsiębiorstw różnych kategorii. Normy te nie powinny przekraczać 30% norm ustalonych dla badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, z tym że górny limit może dotyczyć wyłącznie przedsiębiorstw, w których obliczenie i sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy jest wyjątkowo skomplikowane ze względu na bardzo duży asortyment produkowanych wyrobów.
4.
Koszty wynagrodzenia biegłych za sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy pokrywa się z bezosobowego funduszu płac badanego przedsiębiorstwa.
§  5.
1.
Sprawdzona baza podlega zatwierdzeniu przez kierownika jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwami.
2.
Na dowód zatwierdzenia bazy należy na jej obliczeniu zamieścić stosowną klauzulę.
3.
Do zatwierdzonego obliczenia bazy dołączyć należy orzeczenie, a w przypadkach określonych w § 3 - protokół. W razie różnicy między decyzją o zatwierdzeniu a wnioskiem zawartym w orzeczeniu (protokole) należy również dołączyć uzasadnienie tej różnicy.
§  6.
1.
Organy finansowe i inspektoraty kontrolno-rewizyjne dokonujące sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy mają prawo zgłaszania wniosków w sprawie zmiany zatwierdzonego obliczenia bazy.
2.
Spory w sprawie ustalenia wysokości bazy wynikłe między przedsiębiorstwem lub jednostką organizacyjną, która nadzoruje jego działalność, a organem finansowym i inspektoratem kontrolno-rewizyjnym rozstrzyga właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Do czasu załatwienia wniosków organów finansowych i inspektoratów kontrolno-rewizyjnych (ust. 1) lub rozstrzygnięcia wynikłych stąd sporów obliczenie bazy nie może być zatwierdzone, a jeżeli obliczenie to zostało już poprzednio zatwierdzone, nie mogą być dokonywane kwartalne odpisy na fundusz zakładowy.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 18 stycznia 1960 r. w sprawie sprawdzania i zatwierdzania obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 14, poz. 64).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.16.70

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprawdzanie i zatwierdzanie obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.
Data aktu: 14/02/1962
Data ogłoszenia: 23/02/1962
Data wejścia w życie: 23/02/1962, 01/01/1962