Kontrola przestrzegania normatywu określającego średnią wielkość mieszkania w budownictwie mieszkaniowym rad narodowych i zakładów pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW ORAZ GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 27 stycznia 1962 r.
w sprawie kontroli przestrzegania normatywu określającego średnią wielkość mieszkania w budownictwie mieszkaniowym rad narodowych i zakładów pracy.

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) oraz w związku z uchwałą nr 364 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zatwierdzenia normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski z 1959 r. Nr 81, poz. 422 i Nr 89, poz. 484 oraz z 1961 r. Nr 26, poz. 124) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadania inwestycyjne objęte rocznym lub wieloletnim planem inwestycyjnym mogą być realizowane pod warunkiem, że średnia wielkość mieszkania w budownictwie osiedlowym lub rozproszonym nie przekracza 44 m2 powierzchni użytkowej, zgodnie z pkt 6.3. normatywu projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych w miastach i osiedlach, stanowiącego załącznik do uchwały nr 364 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zatwierdzenia normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski z 1959 r. Nr 81, poz. 422 i Nr 89, poz. 484 oraz z 1961 r. Nr 26, poz. 124), oraz § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury i Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 listopada 1961 r. w sprawie średniej wielkości mieszkania w rozproszonym budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym realizowanym przez rady narodowe i państwowe zakłady pracy (Dziennik Budownictwa Nr 4, poz. 13).
§  2.
1.
Warunkiem podjęcia finansowania zadania inwestycyjnego jest złożenie przez inwestora łącznie z planem rzeczowo-finansowym oświadczenia (według załączonego wzoru) o średniej wielkości mieszkania w danym zadaniu inwestycyjnym.
2.
Bank kontroluje zgodność oświadczeń ze stanem faktycznym.
§  3.
Bank obowiązany jest wstrzymać bądź nie podjąć finansowania zadań inwestycyjnych w razie stwierdzenia przekroczenia średniej wielkości mieszkania, o której mowa w § 1, jak również w razie ustalenia niezgodności stanu faktycznego ze złożonymi oświadczeniami.
§  4.
Bank może finansować zadania inwestycyjne z przekroczeniem średniej wielkości mieszkania, o której mowa w § 1, po uzyskaniu przez inwestora i przedstawieniu w banku zezwolenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, wydanego w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej, a w razie konieczności przekroczenia średniej wielkości mieszkania do 47 m2 w zakresie budownictwa rozproszonego, w przypadkach przewidzianych w § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury i Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 listopada 1961 r. - zezwolenia, o którym mowa w § 4 tego zarządzenia.
§  5.
1.
Zobowiązuje się inwestorów do złożenia w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia zarządzenia oświadczeń co do zadań inwestycyjnych mieszkaniowego budownictwa osiedlowego, rozpoczętych przed wejściem w życie zarządzenia, a w przypadku, o którym mowa w § 4 - również dowodów stwierdzających uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.
2.
Zobowiązuje się banki do niefinansowania zadań inwestycyjnych, w stosunku do których inwestorzy nie dopełnili obowiązku określonego w ust. 1.
§  6.
Przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do zadań inwestycyjnych mieszkaniowego budownictwa osiedlowego, dla których wstępny projekt urbanistyczny został zatwierdzony przed dniem 30 września 1959 r., a w zakresie objętym uchwałą nr 104 Rady Ministrów z dnia 11 marca 1961 r. w sprawie zmian w normatywie projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych w miastach i osiedlach (Monitor Polski Nr 26, poz. 124) przed dniem 15 kwietnia 1961 r. oraz do zadań inwestycyjnych budownictwa rozproszonego rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1963 r.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

OŚWIADCZENIE

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024