Ustalenie wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 grudnia 1961 r.
w sprawie ustalenia wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz. U. z 1957 r. Nr 39, poz. 174 i z 1961 r. Nr 32, poz. 161) oraz § 4 ust. 3 i § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 39, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wysokość nakładów inwestycyjnych dokonanych przez dotychczasowych właścicieli z pożyczek bankowych w gospodarstwach rolnych przejętych na własność Państwa ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie wszelkich dowodów, a w szczególności na podstawie dokumentacji bankowej.
2.
Właściwe oddziały (placówki) banku realizującego pomoc kredytową dla rolników udzielają właściwemu do spraw rolnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej danych o początkowej i aktualnej wysokości kredytu oraz posiadanych danych o celowości wykorzystania kredytu.
§  2.
1.
Wartość zniszczeń i ubytków w gospodarstwach rolnych nadanych dotychczasowym właścicielom na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej lub o osadnictwie, przejętych na własność Państwa, ustala się przez porównanie ilości i stanu składników gospodarstwa w dniu otrzymania tego gospodarstwa przez dotychczasowego właściciela z ich ilością i stanem w dniu przejęcia gospodarstwa na własność Państwa bądź w dniu, w którym gospodarstwo przed jego przejęciem na własność Państwa zostało przez organ administracji państwowej przekazane w użytkowanie innej osobie. W ten sam sposób ustala się wysokość dokonanych w tych gospodarstwach nakładów inwestycyjnych poza nakładami określonymi w § 1. Wartość tych nakładów uwzględnia się tylko do wysokości wartości zniszczeń i ubytków.
2.
Stan gospodarstwa w dniu otrzymania go przez dotychczasowego właściciela określa się na podstawie protokołu w sprawie oszacowania gospodarstwa, a w razie jego braku - protokołu wprowadzenia w posiadanie gospodarstwa, stan zaś gospodarstwa w dniu jego przejęcia na własność Państwa określa się z natury bądź na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, jeżeli gospodarstwo zostało uprzednio przez organ administracji państwowej przekazane w użytkowanie innej osobie.
§  3.
Wartość zniszczeń i ubytków oraz nakładów inwestycyjnych określonych w § 2 w poszczególnych składnikach gospodarstwa ustala się w sposób następujący:
1)
w budynkach - na podstawie cennika szacunkowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, obowiązującego w dniu przejęcia nieruchomości na własność Państwa, przy czym uwzględnia się stopień zużycia budynku według zasad stosowanych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń;
2)
w inwentarzu żywym - według cen zakupu stosowanych przez odpowiednie centrale handlowe obrotu zwierzętami;
3)
w inwentarzu martwym i zapasach - według cen stosowanych przez jednostki handlu uspołecznionego w detalicznej sprzedaży, przy czym w stosunku do inwentarza martwego uwzględnia się stopień normalnego zużycia;
4)
w zasiewach - według wartości poniesionych nakładów, a mianowicie:
a)
wartość ziarna zużytego do siewu bądź sadzeniaków - według cen obowiązujących w skupie ponadobowiązkowym,
b)
wartość nawozów sztucznych - według cen detalicznych, stosowanych przez jednostki handlu uspołecznionego,
c)
wartość uprawy gruntu - według stawek państwowych ośrodków maszynowych, stosowanych przy wykonywaniu upraw w gospodarstwach indywidualnych;
5)
w innych składnikach - według cen detalicznych obowiązujących jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  4.
Ustalenia wartości zniszczeń i ubytków oraz nakładów inwestycyjnych określonych w § 2 dokonuje właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej przy udziale przedstawiciela prezydium gromadzkiej rady narodowej i sołtysa, a w stosunku do budynków - przy udziale przedstawiciela inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  5.
Wysokość należności z tytułu zniszczeń i ubytków oraz wysokość nakładów inwestycyjnych, których koszt pokryty został z kredytów bankowych podlegających umorzeniu, ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej w decyzji o przejęciu gospodarstwa na własność Państwa.
§  6.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o gospodarstwie rolnym - rozumie się przez to również działkę pracowniczą, rzemieślniczą itp.;
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych - rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 10 października 1956 r. w sprawie zasad i warunków rozliczenia się z byłymi właścicielami gospodarstw nabytych na podstawie przepisów o reformie rolnej lub o ustroju rolnym i osadnictwie, które jako opuszczone przeszły na własność Państwa (Monitor Polski Nr 87, poz. 1009).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.12.44

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.
Data aktu: 30/12/1961
Data ogłoszenia: 09/02/1962
Data wejścia w życie: 09/02/1962