Wykonanie ustawy o targach i wystawach krajowych.

UCHWAŁA Nr 34
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 stycznia 1962 r.
w sprawie wykonania ustawy o targach i wystawach krajowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1-5 i ust. 2 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o targach i wystawach krajowych (Dz. U. Nr 53, poz. 299) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wystawcami na targach mogą być jednostki produkcyjne, handlowe, skupu i usługowe lub działające w ich imieniu i na ich rzecz organizacje, jak zjednoczenia, centrale handlowe, biura zbytu i sprzedaży, związki, zrzeszenia oraz ajencje handlowe.
2.
W targach mogą brać udział w charakterze wystawców jednostki handlu zagranicznego na warunkach określonych przez Ministrów Handlu Wewnętrznego i Handlu Zagranicznego.
§  2.
Wystawcami na wystawach mogą być jednostki wymienione w § 1, a także organizacje polityczne oraz organizacje i stowarzyszenia społeczne, zawodowe, naukowe, kulturalne, oświatowe i sportowe.
§  3.
1.
Z wnioskiem o zezwolenie na urządzenie targów mogą występować:
1)
jednostki organizacyjne, do których zakresu działania należy urządzanie targów,
2)
jednostki, które zamierzają brać udział w targach jako wystawcy, lub organizacje działające w ich imieniu i na ich rzecz (§ 1).
2.
Z wnioskiem o zezwolenie na urządzenie wystaw mogą występować jednostki, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i w § 2.
§  4.
1.
Wniosek o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw powinien określać:
1)
nazwę i siedzibę (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania) wnioskodawcy,
2)
miejsce i czas trwania przedsięwzięcia, a jeżeli przedsięwzięcie ma być ruchome, także plan objazdu,
3)
przewidywany zasięg przedsięwzięcia,
4)
problematykę przedsięwzięcia z wymienieniem reprezentowanych działów (branż) i określeniem dodatkowych imprez projektowanych w ramach przedsięwzięcia oraz ze wskazaniem organizatorów tych imprez,
5)
sposób finansowania przedsięwzięcia,
6)
wysokość opłat wstępu.
2.
Wniosek określony w ust. 1 powinien zawierać uzasadnienie celowości przedsięwzięcia.
§  5.
Do wniosku o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw należy dołączyć:
1)
regulamin organizacyjny przedsięwzięcia, określający wzajemne prawa i obowiązki organizatora i wystawców w czasie trwania przedsięwzięcia oraz przepisy porządkowe, a w stosunku do targów - ponadto warunki zawierania transakcji,
2)
jeżeli ubiegającym się o zezwolenie jest jednostka organizacyjna, do której zakresu działania należy urządzanie tego rodzaju przedsięwzięć - statut organizacyjny lub odpis aktu powołującego jednostkę,
3)
oświadczenie wnioskodawcy o udziale w przedsięwzięciu w charakterze wystawcy, jeżeli nie posiada uprawnień, o których mowa w pkt 2,
4)
jeżeli wniosek dotyczy targów lub wystaw o zasięgu ogólnokrajowym albo międzywojewódzkim - opinię prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce przedsięwzięcia; jeżeli przedsięwzięcie ma być ruchome - opinie wydają prezydia wojewódzkich rad narodowych właściwych dla terenów objętych planem objazdu,
5)
jeżeli na targach lub wystawach mają być przyznawane wystawcom wyróżnienia lub nagrody - regulamin komisji przyznającej wyróżnienia lub nagrody.
§  6.
1.
Wniosek o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw powinien być złożony przed proponowaną datą otwarcia przedsięwzięcia w odniesieniu do:
1)
targów i wystaw o zasięgu ogólnokrajowym i międzywojewódzkim - nie później niż na 6 miesięcy,
2)
targów i wystaw o zasięgu wojewódzkim - nie później niż na 3 miesiące.
2.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach organ udzielający zezwolenia może wyrazić zgodę na urządzenie targów i wystaw w terminach krótszych niż określone w ust. 1.
§  7.
1.
Wniosek o zezwolenie składa się:
1)
na urządzenie ogólnokrajowych i międzywojewódzkich targów - do Ministra Handlu Wewnętrznego,
2)
na urządzenie ogólnokrajowych i międzywojewódzkich wystaw - do ministra właściwego ze względu na problematykę przedsięwzięcia.
2.
Wniosek o zezwolenie na urządzenie targów i wystaw o zasięgu wojewódzkim składa się do właściwego ze względu na miejsce przedsięwzięcia i jego problematykę organu administracji prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  8.
Organ udzielający zezwolenia powinien rozpatrzyć i załatwić wniosek w terminie miesięcznym od dnia jego złożenia.
§  9.
Minister Handlu Wewnętrznego określi w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego szczegółowe zasady udzielania zezwoleń na urządzanie targów artykułami produkowanymi i wystawianymi przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego; dotyczy to targów organizowanych przez wystawców jednej branży w celu zawarcia umów na dostawy towarów z jednostkami handlu hurtowego.
§  10.
Przepisy § 1 ust. 1, § 3 ust. 1, §§ 4-6, § 7 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz § 8 stosuje się odpowiednio do kiermaszy, na których urządzenie wymagane jest zezwolenie.
§  11.
1.
Organizatorzy targów, kiermaszy i wystaw pokrywają koszty urządzenia przedsięwzięcia, w szczególności:
1)
z opłat pobieranych od uczestników przedsięwzięcia za dzierżawę pomieszczeń wystawowych i za wykonywane na rzecz przedsięwzięcia usługi organizacyjno-administracyjne,
2)
z własnych środków finansowych,
3)
z wpłat uzyskiwanych od organizacji gospodarczych i społeczno-kulturalnych na finansowanie akcji specjalnych, organizowanych w ramach targów, kiermaszy i wystaw,
4)
z wpływów ze sprzedaży kart wstępu,
5)
z wpływów ze sprzedaży informatorów i znaczków okolicznościowych,
6)
z prowizji pobieranych z tytułu pośrednictwa handlowego na rzecz wystawców,
7)
z wpływów polikwidacyjnych,

a organizatorzy wystaw ponadto -

8)
ze środków budżetowych przewidzianych na organizowanie wystaw.
2.
Szczegółowe zasady finansowania i rozliczeń związanych z organizacją i udziałem w targach, kiermaszach i wystawach określą właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
Minister Handlu Wewnętrznego sprawuje ogólny nadzór i koordynuje sprawy związane z organizacją targów i kiermaszy, których przedmiotem są artykuły rynkowe, oraz wystaw o problematyce handlowej. W szczególności Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami:
1)
ustala okresowe plany przedsięwzięć o zasięgu ogólnokrajowym, międzywojewódzkim i wojewódzkim,
2)
określa wytyczne w zakresie problematyki i terminów tych przedsięwzięć,
3)
przeprowadza analizę wyników i kontroluje zgodność realizowanych przedsięwzięć z wytycznymi.
§  13.
1.
Przy Ministrze Handlu Wewnętrznego powołuje się międzyresortowy zespół do opracowywania zagadnień, o których mowa w § 12. Przewodniczącym zespołu jest Minister Handlu Wewnętrznego lub osoba przez niego upoważniona. Członkami zespołu są ministrowie resortów gospodarczych, nadzorujący produkcję artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku, lub osoby upoważnione przez tych ministrów, przedstawiciel Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej oraz przedstawiciele związków spółdzielczych. Regulamin czynności zespołu ustali Minister Handlu Wewnętrznego po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Do zadań zespołu, o którym mowa w ust. 1, należy również opiniowanie wniosków o udzielenie zezwolenia na urządzenie ogólnokrajowych i międzywojewódzkich targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie rynku, oraz wystaw o problematyce handlowej, a także kiermaszy, na których urządzenie wymagane jest zezwolenie.
§  14.
Koordynację i nadzór nad sprawami związanymi z organizacją targów i kiermaszy, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie produkcji i inwestycji, oraz wystaw o problematyce innej niż wymieniona w § 12, sprawują właściwi ministrowie, każdy w swoim zakresie działania.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.12.39

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wykonanie ustawy o targach i wystawach krajowych.
Data aktu: 26/01/1962
Data ogłoszenia: 09/02/1962
Data wejścia w życie: 09/02/1962