Dodatkowe warunki wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych kategorii amatorskiej i motocyklowej.

INSTRUKCJA
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 30 listopada 1961 r.
w sprawie dodatkowych warunków wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych kategorii amatorskiej i motocyklowej.

§  1.
Przy wydawaniu głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych kategorii amatorskiej i motocyklowej należy stosować zasady i tryb postępowania, ustalony przepisami § 39 ust. 14 rozporządzenia Ministrów Komunikacji, Spraw Wewnętrznych i Spraw Wojskowych z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych (Dz. U. z 1937 r. Nr 85, poz. 616, z 1948 r. Nr 27, poz. 186, z 1949 r. Nr 30, poz. 218 i Nr 51, poz. 389, z 1952 r. Nr 1, poz. 8, z 1953 r. Nr 14, poz. 60, z 1954 r. Nr 3, poz. 6, z 1956 r. Nr 1, poz. 2, z 1960 r. Nr 18, poz. 110 i Nr 55, poz. 319) i zarządzenia Ministrów Transportu Drogowego i Lotniczego, Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 5 września 1954 r. w sprawie pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1954 r. Nr 85, poz. 974 i z 1959 r. Nr 58, poz. 285), a ponadto przepisy niniejszej instrukcji.
§  2.
Głuchoniemy bądź głuchy może otrzymać pozwolenie kategorii amatorskiej lub pozwolenie kategorii motocyklowej przewidziane w powołanym w § 1 rozporządzeniu z dnia 27 października 1937 r. albo oba te pozwolenia łącznie.
§  3.
Pozwolenia określone w § 2 może otrzymać głuchoniemy lub głuchy, który jest zrzeszony w Polskim Związku Głuchych.
§  4.
Do podania o wydanie pozwolenia (§ 2) głuchoniemy bądź głuchy oprócz załączników wymienionych w § 6 ust. 2 pkt 1 i 3 zarządzenia, o którym mowa w § 1 niniejszej instrukcji, powinien dołączyć:
1)
świadectwo lekarskie stwierdzające, że stan zdrowia głuchoniemego bądź głuchego kwalifikuje go mimo upośledzenia słuchu do prowadzenia samochodu osobowego bądź motocykla;
2)
zaświadczenie Polskiego Związku Głuchych według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej instrukcji stwierdzające, że głuchoniemy bądź głuchy ubiegający się o pozwolenie:
a)
zrzeszony jest w Polskim Związku Głuchych,
b)
został zakwalifikowany przez Polski Związek Głuchych do ubiegania się o pozwolenie na prowadzenie samochodów osobowych bądź motocykli.
§  5.
Przy sprawdzaniu kwalifikacji fachowych głuchoniemego bądź głuchego, ubiegającego się o pozwolenie na prowadzenie samochodów osobowych bądź na prowadzenie motocykli, w komisji egzaminacyjnej bierze udział jako tłumacz przedstawiciel Polskiego Związku Głuchych.
§  6.
1.
Samochody osobowe oraz motocykle prowadzone przez głuchoniemych bądź głuchych powinny być dodatkowo zaopatrzone w lusterka wsteczne umieszczone w taki sposób, ażeby prowadzący samochód osobowy bądź motocykl mógł widzieć drogę poza sobą, a mianowicie:
1)
samochody osobowe powinny być zaopatrzone niezależnie od lusterka umieszczonego wewnątrz samochodu w dodatkowe lusterka wsteczne umieszczone na zewnętrznej stronie samochodu,
2)
motocykle powinny być zaopatrzone w lusterka wsteczne umieszczone na kierownicy z lewej strony w sposób umożliwiający obserwację drogi za pojazdem.
2.
Sposób oznaczania (znakowania) samochodów osobowych prowadzonych przez głuchoniemych bądź głuchych powinien być analogiczny jak motocykli, zgodnie z przepisem § 6 zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325).
§  7.
1.
Pozwolenie na prowadzenie samochodów osobowych bądź łącznie na prowadzenie samochodów osobowych i motocykli dla głuchoniemych i głuchych wydaje się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3d, na prowadzenie zaś motocykli według wzoru stanowiącego załącznik nr 3e do zarządzenia, o którym mowa w § 1 niniejszej instrukcji.
2.
Przy wydawaniu pozwoleń (ust. 1) należy na stronie drugiej pozwoleń u góry nad słowami "Uprawniony jest do prowadzenia" umieścić odcisk pieczęci z napisem "Głuchoniemy" lub "Głuchy". W rubryce "Adnotacje urzędowe" należy dopisać wyrazy "Ma prawo prowadzić samochód osobowy odpowiednio oznaczony bez prawa prowadzenia furgonu" lub "Ma prawo prowadzić samochód osobowy oraz motocykl odpowiednio oznaczone bez prawa prowadzenia furgonu" bądź "Ma prawo prowadzić motocykl odpowiednio oznaczony".
§  8.
Traci moc:
1)
instrukcja tymczasowa Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 20 czerwca 1955 r. w sprawie dodatkowych warunków wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli (Monitor Polski Nr 63, poz. 753),
2)
instrukcja Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 4 czerwca 1956 r. w sprawie przedłużenia mocy obowiązującej instrukcji tymczasowej z dnia 20 czerwca 1955 r. w sprawie dodatkowych warunków wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli (Monitor Polski Nr 54, poz. 600).
§  9.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZAŚWIADCZENIE

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024