Kwalifikacje wymagane do zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach służbowych w Straży Przemysłowej.

UCHWAŁA Nr 514
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 grudnia 1961 r.
w sprawie kwalifikacji wymaganych do zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach służbowych w Straży Przemysłowej.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o Straży Przemysłowej (Dz. U. Nr 6, poz. 42) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o organie ochrony przemysłu bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć organ ochrony przemysłu podległy Ministrowi Spraw Wewnętrznych, przez niego określony.
§  2.
Pracownikiem Straży Przemysłowej może być pełnoletni obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, którego stan zdrowia odpowiada wymaganiom służby strażniczej i którego postawa daje rękojmię należytego sprawowania obowiązków tej służby.
§  3.
Komendanci i zastępcy komendantów Straży Przemysłowej obowiązani są posiadać:
1)
ukończoną szkołę średnią,
2)
ukończony kurs komendantów Straży Przemysłowej,
3)
stopień oficera rezerwy lub podoficera rezerwy.
§  4.
1.
Komendanci i zastępcy komendantów Straży Przemysłowej nie posiadający w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały ukończonej szkoły średniej obowiązani są w terminie do dnia 30 czerwca 1965 r. szkołę taką ukończyć.
2.
Kierownik zakładu pracy może zwolnić od obowiązku określonego w ust. 1 komendanta lub zastępcę komendanta, który:
1)
przekroczył 45 rok życia,
2)
posiada ukończoną szkołę podstawową,
3)
posiada 5 lat służby na stanowisku komendanta lub zastępcy komendanta Straży Przemysłowej.
§  5.
Komendant lub zastępcy komendantów Straży Przemysłowej nie posiadający w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały przygotowania zawodowego określonego w § 3 pkt 2 obowiązani są w terminie do dnia 31 grudnia 1962 r. ukończyć kurs przeszkoleniowy, którego czas trwania i program określi organ ochrony przemysłu.
§  6.
Dowódcy wart Straży Przemysłowej obowiązani są posiadać:
1)
ukończoną szkołę podstawową,
2)
ukończony kurs dowódców wart Straży Przemysłowej,
3)
odbytą zasadniczą służbę wojskową lub trzyletni staż służby w Straży Przemysłowej.
§  7.
1.
Dowódcy wart Straży Przemysłowej nie posiadający w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały ukończonej szkoły podstawowej obowiązani są w terminie do dnia 30 czerwca 1965 r. szkołę taką ukończyć.
2.
Kierownik zakładu pracy może zwolnić od obowiązku określonego w ust. 1 dowódcę warty Straży Przemysłowej, który:
1)
przekroczył 45 rok życia,
2)
posiada 5 lat służby w Straży Przemysłowej.
§  8.
Dowódcy wart Straży Przemysłowej nie posiadający w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały przygotowania zawodowego określonego w § 6 pkt 2 obowiązani są w terminie do dnia 30 czerwca 1965 r. ukończyć kurs przeszkoleniowy, którego czas trwania i program określi organ ochrony przemysłu.
§  9.
1.
Wartownicy Straży Przemysłowej powinni posiadać:
1)
ukończoną szkołę podstawową,
2)
ukończone przeszkolenie w zakresie służby wartowniczej.
2.
Przeszkolenie w zakresie służby wartowniczej (ust. 1 pkt 2) wartownik powinien ukończyć w ciągu 3 miesięcy od dnia zatrudnienia na zajmowanym stanowisku.
§  10.
1.
Wartownicy nie posiadający w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały ukończonej szkoły podstawowej powinni w terminie do dnia 30 czerwca 1965 r. szkołę taką ukończyć.
2.
Wartownicy nie posiadający w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały złożonego z wynikiem pomyślnym egzaminu z zakresu przeszkolenia w zakresie służby wartowniczej (§ 9 ust. 1 pkt 2) obowiązani są egzamin taki złożyć w terminie trzech miesięcy.
§  11.
Od warunku, o którym mowa w § 3 pkt 3 i § 6 pkt 3, zwolnione są osoby, które pełniły służbę w charakterze funkcjonariuszy w organach bezpieczeństwa publicznego lub Milicji Obywatelskiej przez okres co najmniej 2 lat.
§  12.
1.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio również do Straży Przemysłowej zwanej Strażą Portową oraz Straży Przemysłowej zwanej Strażą Bankową.
2.
Kwalifikacje wymagane od pracowników wart cywilnych w jednostkach (obiektach i instytucjach) wojskowych oraz przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Obrony Narodowej określa Minister Obrony Narodowej.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024