Rozdzielnictwo pojazdów samochodowych.

UCHWAŁA Nr 423
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 października 1961 r.
w sprawie rozdzielnictwa pojazdów samochodowych.

W celu lepszego zaspokojenia potrzeb transportowych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz w celu umożliwienia lepszego wykorzystania pojazdów samochodowych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rozdzielnictwem objęte są następujące rodzaje pojazdów samochodowych, pochodzących z produkcji krajowej i importu:
1)
samochody ciężarowe i pochodne oraz podwozia samochodów ciężarowych,
2)
autobusy,
3)
samochody osobowe.
2. 1
Szczegółowy asortyment pojazdów przeznaczonych do rozdziału na określony rok, w ramach podziału wymienionego w ust. 1, ustala Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
3.
Nie podlegają rozdzielnictwu samochody specjalne, produkowane lub importowane indywidualnie albo w niewielkich seriach.
§  2. 2
1.
Projekt rocznego bilansu i planu rozdziału pojazdów samochodowych sporządza Minister Komunikacji i przedkłada Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów sporządza syntetyczny rozdzielnik pojazdów na grupy odbiorców i przedstawia go do zatwierdzenia Radzie Ministrów.
2.
Minister Komunikacji na podstawie bilansu i zatwierdzonego syntetycznego rozdzielnika ustala i przekazuje do realizacji szczegółowy plan rozdziału pojazdów samochodowych.
§  3.
Bilans pojazdów samochodowych jest sporządzany z podziałem na:
1)
dostawy z produkcji krajowej i importu,
2)
przydziały dla gospodarki uspołecznionej, administracji państwowej i spółdzielczej oraz organizacji politycznych i społecznych,
3)
przydziały na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jednostek nadzorowanych przez te ministerstwa, Ligi Przyjaciół Żołnierza oraz Ministerstwa Sprawiedliwości - dla potrzeb Centralnego Zarządu Więziennictwa i jednostek nadzorowanych przez ten Zarząd,
4)
Ministerstwo Handlu Zagranicznego w zakresie dostaw na eksport,
5)
Ministerstwo Handlu Wewnętrznego w zakresie dostaw na rynek,
6)
rezerwę bilansową.
§  4.
1.
Plan rozdziału pojazdów samochodowych dla gospodarki uspołecznionej, administracji państwowej i spółdzielczej oraz organizacji politycznych i społecznych należy opracowywać:
1)
w zakresie samochodów ciężarowych i pochodnych oraz podwozi samochodów ciężarowych z podziałem na:
a)
jednostki transportu zorganizowanego:

- Państwową Komunikację Samochodową,

- uspołecznione przedsiębiorstwa transportu branżowego,

- spółdzielnie transportowe,

b)
- Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,

- Ministerstwo Przemysłu Chemicznego,

- Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego,

- Ministerstwo Górnictwa i Energetyki,

- Ministerstwo Komunikacji,

- Ministerstwo Rolnictwa,

- Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,

- Ministerstwo Przemysłu Lekkiego,

- Ministerstwo Łączności,

- Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu,

- Centralny Urząd Geologii

na zaopatrzenie podległych jednostek organizacyjnych objętych planowaniem centralnym, z wyjątkiem jednostek transportu zorganizowanego, o których mowa pod lit. a),

c)
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej - w zakresie samochodów ciężarowych na taksówki bagażowe oraz podwozi i samochodów małotonażowych na pojazdy specjalne dla gospodarki komunalnej,
d)
prezydia wojewódzkich rad narodowych - na zaopatrzenie jednostek gospodarki uspołecznionej, instytucji oraz organizacji społecznych o zasięgu lokalnym, mających swą siedzibę na terenie województwa, z wyjątkiem jednostek transportu zorganizowanego wymienionych pod lit. a), jednostek podległych organom wymienionym pod lit. b) oraz z wyjątkiem potrzeb własnych prezydiów rad narodowych,
2)
w zakresie autobusów z podziałem na:
a)
Państwową Komunikację Samochodową,
b)
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej - na potrzeby przedsiębiorstw komunikacji miejskiej,
c)
inne jednostki zorganizowanego transportu drogowego osób, z wyjątkiem przedsiębiorstw, organizacji i spółdzielni turystycznych,
d)
Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki - na potrzeby przedsiębiorstw, organizacji i spółdzielni turystycznych,
e)
prezydia wojewódzkich rad narodowych - na potrzeby socjalne zakładów pracy i związków zawodowych mających swą siedzibę na terenie województwa,
3)
w zakresie samochodów osobowych z podziałem na:
a)
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej - w zakresie taksówek osobowych dla miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych,
b)
prezydia wojewódzkich rad narodowych - na zaopatrzenie jednostek gospodarki uspołecznionej, instytucji oraz organizacji społecznych o zasięgu lokalnym, z wyjątkiem potrzeb własnych prezydiów rad narodowych,
c)
jednostki organizacyjne centralnej administracji państwowej i spółdzielczej, organizacje polityczne i organizacje społeczne o zasięgu ogólnokrajowym - na potrzeby własne,
d)
Urząd Rady Ministrów (Biuro do Spraw Prezydiów Rad Narodowych) - na potrzeby prezydiów rad narodowych.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może w porozumieniu z Ministrem Komunikacji:
1)
na uzasadniony wniosek zainteresowanego ministra objąć ministerstwo przepisem ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz
2)
w uzgodnieniu z zainteresowanym ministrem wyłączyć ministerstwo z przepisu ust. 1 pkt 1 lit. b) i ustalić, że jednostki podległe temu ministerstwu będą zaopatrywane w samochody przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, zgodnie z ust. 1 pkt 1 lit. d).
§  5.
Na podstawie otrzymanych przydziałów ministerstwa i inne jednostki centralne określone w § 4 ust. 1 oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych sporządzają rozdzielniki na jednostki organizacyjne objęte ich zakresem rozdzielnictwa.
§  6. 3
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali szczegółowy tryb składania zapotrzebowań przez jednostki organizacyjne określone w § 4 ust. 1 oraz opracowywania tych zapotrzebowań.
§  7.
Minister Komunikacji wyda wytyczne wydziałom komunikacji prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie opracowywania rozdzielników terenowych.
§  8. 4
(skreślony).
§  9.
Przepisy uchwały dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  10.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do ustalenia trybu rozdziału pojazdów samochodowych na I kwartał 1962 r. z uwzględnieniem zasad określonych w § 4.
§  11.
W zakresie taboru samochodowego traci moc uchwała nr 315 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1957 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa i obrotu maszynami, urządzeniami i środkami transportowymi produkowanymi przez przedsiębiorstwa podległe organom naczelnym administracji państwowej (Monitor Polski Nr 75, poz. 455).
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Komunikacji i innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. uprawnienia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przechodzą na Ministra Komunikacji, przy czym znosi się wymóg uzgodnienia przewidziany w § 4 ust. 2 pkt 2, zgodnie z § 6 pkt 1 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270).
2 § 2 zmieniony przez § 6 pkt 3 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270) z dniem 23 sierpnia 1969 r.
3 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. uprawnienie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przechodzi na Ministra Komunikacji w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zgodnie z § 6 pkt 2 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270).
4 § 8 skreślony przez § 10 uchwały nr 212 z dnia 30 sierpnia 1974 r. z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie sprzedaży samochodów osobowych oraz rozwoju zaplecza handlowo-obsługowego samochodów osobowych (M.P.74.33.195) z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024