Tryb rozliczania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej, podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa w latach 1962-1965.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 listopada 1961 r.
w sprawie trybu rozliczania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej, podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa w latach 1962-1965.

Na podstawie § 8 uchwały nr 358 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zasad rozliczeń z budżetem z tytułu zysków i strat oraz zasad podziału zysku i finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 73, poz. 389 i z 1960 r. Nr 94, poz. 418) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wykonujące działalność w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, ogrodniczej, rybackiej i przetwórczości rolniczej:
1)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej oraz ich gospodarstwa działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, zgrupowane w podległych radom narodowym wojewódzkich zjednoczeniach państwowych gospodarstw rolnych,
2)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej oraz ich gospodarstwa działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, podporządkowane Działowi Rybactwa Ministerstwa Rolnictwa i Centrali Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa oraz zgrupowane w Zjednoczeniach: Hodowli Roślin i Nasiennictwa i Hodowli Zwierząt Zarodowych,

zwane w dalszym ciągu "gospodarstwami", rozliczają się z tytułu środków obrotowych z budżetem centralnym za pośrednictwem zarządów.

2.
Za zarządy w rozumieniu niniejszego zarządzenia należy uważać:
1)
dla gospodarstw wymienionych w ust. 1 pkt 1 - wojewódzkie zjednoczenia i inspektoraty państwowych gospodarstw rolnych,
2)
dla gospodarstw wymienionych w ust. 1 pkt 2 - Dział Rybactwa Ministerstwa Rolnictwa, właściwe zjednoczenia i ponadto w Dziale Rybactwa rejonowe zarządy rybactwa oraz w Zjednoczeniu Hodowli Zwierząt Zarodowych rejonowe inspektoraty hodowli zwierząt zarodowych.
3.
Podstawą dokonania rozliczeń z tytułu środków obrotowych jest wartość stanu pogłowia bydła, owiec, trzody chlewnej, drobiu i zwierząt futerkowych oraz 40% wartości stanu pogłowia koni, zwana w dalszym ciągu "stanem inwentarza żywego".
4.
W gospodarstwach prowadzących działalność w zakresie hodowli koni elitarnych zgrupowanych w Zjednoczeniu Hodowli Zwierząt Zarodowych przy ustalaniu stanu inwentarza żywego przyjmuje się 100% wartości stanu koni elitarnych.
§  2.
1.
Gospodarstwa, w których następuje zwiększenie stanu inwentarza żywego na koniec roku gospodarczego w stosunku do stanu na początek roku gospodarczego, otrzymują od właściwego zarządu dotacje na uzupełnienie własnych funduszów w obrocie w wysokości 90% rzeczywistego wzrostu stanu inwentarza żywego.
2.
Uzupełnienie własnych funduszów w obrocie do wysokości 100% stanu inwentarza żywego następuje z funduszu rozwoju gospodarstwa.
3.
Gospodarstwa, w których następuje zmniejszenie stanu inwentarza żywego na koniec roku gospodarczego w stosunku do stanu na początek roku gospodarczego, odprowadzają do właściwego zarządu sumy w wysokości 90% rzeczywistego zmniejszenia stanu inwentarza żywego.
§  3.
1.
Gospodarstwa zakładające w planach gospodarczo-finansowych wzrost stanu inwentarza żywego otrzymują w ciągu roku gospodarczego dotacje w wysokości 70% sumy planowanego wzrostu stanu inwentarza żywego.
2.
Gospodarstwa zakładające w planach gospodarczo-finansowych zmniejszenie stanu inwentarza żywego odprowadzają na rachunek rozliczeń, o którym mowa w § 4 ust. 1, środki z tytułu zmniejszenia własnych funduszów w obrocie w wysokości 70% sumy planowanego zmniejszenia stanu inwentarza żywego w terminie ustalonym przez zarząd, nie później jednak niż do dnia 31 marca.
3.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego następuje ostateczne rozliczenie z tytułu środków obrotowych. Wszelkie nadpłaty dokonane gospodarstwom podlegają zwrotowi na rachunek rozliczeń zarządu w ciągu 5 dni od daty zatwierdzenia bilansu.
§  4.
1.
Dla celów rozliczeń zarządy prowadzą we właściwych oddziałach Banku Rolnego rachunki pod nazwą "Rachunki rozliczeń z tytułu środków obrotowych", zwane w dalszym ciągu "rachunkami rozliczeń".
2.
Na rachunek rozliczeń zarządu wpływają dotacje z budżetu centralnego oraz wpłaty od zarządów i gospodarstw z tytułu rozliczeń.
3.
Z rachunku rozliczeń zarządu dokonywane są przelewy z tytułu rozliczeń środków obrotowych na rzecz budżetu centralnego, na rzecz zarządów bezpośrednio nadrzędnych lub podległych oraz na rzecz gospodarstw.
§  5.
1.
Podstawą dokonania rozliczeń z tytułu środków obrotowych pomiędzy gospodarstwami i zarządami bezpośrednio nadrzędnymi oraz pomiędzy zarządami i budżetem centralnym w ciągu roku są zatwierdzone plany gospodarczo-finansowe, a po zakończeniu roku - przyjęte bądź zatwierdzone bilanse roczne.
2.
Zarządy dokonują wypłat, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
3.
Wszelkie środki pozostałe na rachunku rozliczeń po dokonaniu ostatecznego rozliczenia z tytułu środków obrotowych podległych gospodarstw podlegają zwrotowi na rachunek rozliczeń zarządu wyższego szczebla bądź do budżetu w terminie 5 dni od daty zakończenia rozliczeń, nie później jednak niż do dnia 30 listopada.
§  6.
Przepisy §§ 15 i 16 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 2 października 1959 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej z tytułu zysków i strat z budżetami terenowymi lub z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 87, poz. 457) stosuje się odpowiednio do rozliczeń z tytułu środków obrotowych.
§  7.
1.
Uzupełnienie własnych funduszów obrotowych może nastąpić z funduszu rozwoju tylko do wysokości stanu inwentarza żywego, o którym mowa w § 1 ust. 3 i 4.
2.
Gospodarstwa, w których następuje zmniejszenie stanu inwentarza żywego i w których po dokonaniu wpłat, określonych w § 3 ust. 2 i 3, występuje nadwyżka własnych funduszów w obrocie ponad granicę określoną w § 1 ust. 3 i 4, nadwyżkę środków przelewają na fundusz inwestycyjny.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że obowiązuje przy rozliczeniach poczynając od roku gospodarczego 1961/1962.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.91.385

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb rozliczania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej, podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa w latach 1962-1965.
Data aktu: 10/11/1961
Data ogłoszenia: 04/12/1961
Data wejścia w życie: 04/12/1961