Ceny zbędnych maszyn i innych zbędnych przedmiotów urządzenia trwałego zbywanych przez państwowe lub spółdzielcze jednostki organizacyjne.

UCHWAŁA Nr 420
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 października 1961 r.
w sprawie cen zbędnych maszyn i innych zbędnych przedmiotów urządzenia trwałego zbywanych przez państwowe lub spółdzielcze jednostki organizacyjne.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jeżeli państwowe albo spółdzielcze jednostki organizacyjne sprzedają maszyny lub urządzenia uznane za zbędne, to ceny tych maszyn i urządzeń powinny uwzględniać ich aktualną wartość techniczną, zgodnie z zasadami określonymi w § 2.
2.
W państwowych jednostkach organizacyjnych za zbędne maszyny i urządzenia w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się maszyny lub inne przedmioty urządzenia trwałego, które uznane zostały za zbędne na podstawie przepisów uchwały nr 788 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1956 r. w sprawie uprawnień państwowych jednostek organizacyjnych w zakresie rozporządzania zbędnymi maszynami i innymi przedmiotami urządzenia trwałego (Monitor Polski z 1956 r. Nr 105, poz. 1205 oraz z 1961 r. Nr 31, poz. 147 i Nr 85, poz. 356).
§  2.
1.
Ceny zbędnych maszyn i urządzeń określa się w ten sposób, że od aktualnej ceny pełnowartościowej maszyny lub urządzenia odlicza się kwotę rekompensującą utratę wartości w następstwie:
1)
zużycia, które wymaga odpowiednich nakładów na remont, zapewniający przywrócenie pełnej sprawności technicznej,
2)
przestarzałych rozwiązań konstrukcyjnych, powodujących mniejszą przydatność (mniejsza wydajność, mniejsza precyzja działania, bardziej utrudniona obsługa itp.) w porównaniu z urządzeniami i maszynami aktualnie produkowanymi.
2.
Określenie zużycia maszyn l urządzeń oraz określenie zmniejszenia wartości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, powinno być dokonywane na podstawie aktualnych danych zawartych w kartach inwentaryzacyjnych maszyn lub urządzeń. Oceny przydatności, o której mowa w ust. 1 pkt 2, dokonuje się według tabeli ustalonej przez Państwową Komisję Cen.
3.
Jeżeli jednostka dokonująca sprzedaży zbędnych maszyn lub urządzeń nie jest zobowiązana do prowadzenia kart inwentaryzacyjnych, o których mowa w ust. 2, to zamiast karty inwentaryzacyjnej przyjmuje się protokolarne stwierdzenie dyrektora (kierownika) tej jednostki:
1)
aktualnej ceny maszyny lub urządzenia,
2)
stopnia zużycia tej maszyny lub urządzenia w chwili sprzedaży.
4.
Szczegółowy sposób obliczania cen zbędnych maszyn lub urządzeń, jak również sposób sporządzania protokołu, o którym mowa w ust. 3, określi Państwowa Komisja Cen.
§  3.
1.
Ceny zbędnych urządzeń lub maszyn określa dyrektor (kierownik) jednostki organizacyjnej, zgodnie z przepisami uchwały oraz przepisami zarządzeń Państwowej Komisji Cen, o których mowa w § 2 ust. 2 i 4.
2.
Ceny określone w trybie ust. 1 mają zastosowanie przy sprzedaży zbędnych maszyn lub urządzeń państwowym i spółdzielczym jednostkom organizacyjnym oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej, z tym że pierwszeństwo w nabyciu zbędnych maszyn i urządzeń przysługuje państwowym i spółdzielczym jednostkom organizacyjnym.
3.
Wyspecjalizowanym jednostkom, zajmującym się zakupem i sprzedażą zbędnych maszyn lub urządzeń, przysługuje marża handlowa doliczana do ceny zakupu, a w razie dokonywania remontów tych maszyn lub urządzeń - również i zwrot kosztów remontu,
§  4.
Traci moc uchwała Prezydium Rządu z dnia 24 czerwca 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części oraz przedmiotów majątku trwałego pomiędzy państwowymi jednostkami gospodarczymi a jednostkami spółdzielczymi (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-78, poz. 911 i z 1954 r. Nr 93, poz. 1024) w części dotyczącej zasad ustalania cen za przekazywane przez spółdzielnie maszyny i inne zbędne przedmioty urządzenia trwałego.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych, Państwowej Komisji Cen oraz zarządom naczelnych organizacji spółdzielczych.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024