Obniżenie cen na roboty budowlano-montażowe.

UCHWAŁA Nr 397
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 października 1961 r.
w sprawie obniżenia cen na roboty budowlano-montażowe.

§  1.
1.
Wprowadza się z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r. dodatkowe opusty dla rodzajów budownictwa lub robót określonych w załączniku do uchwały.
2.
Opusty, o których mowa w ust. 1, obowiązują niezależnie od 1% opustów od cen kosztorysowych robót budowlano-montażowych, przewidzianych w ust. 7 załącznika nr 1 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 czerwca 1960 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie oraz zasad uwzględniania dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 59, poz. 283).
§  2.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury wyda zarządzenie ustalające zasady i sposób stosowania opustów w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.
§  3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Minister Finansów uwzględnią w projekcie narodowego planu gospodarczego i projekcie budżetu na rok 1962 zmiany wynikające ze zwiększenia dodatkowych opustów, o których mowa w § 1 ust. 1.
§  4.
Z dniem 31 grudnia 1961 r. traci moc uchwała nr 191 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie obniżenia cen na roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 44, poz. 200).
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.

ZAŁĄCZNIK 

DODATKOWE OPUSTY DLA ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH OBOWIĄZUJĄCE OD DNIA 1 STYCZNIA 1962 R.

Lp. Rodzaj budownictwa lub robót Opust w %
1 Murowanie pieców przemysłowych i kotłów parowych oraz budowa kominów fabrycznych 7
2 Budowa chłodni kominowych 15
3 Zewnętrzne sieci wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe 8
4 Zewnętrzne sieci ciepłownicze 7
5 Instalacje wewnętrzne wodociągowo-kanalizacyjne, gazowe i centralnego ogrzewania 7
6 Wentylacja i klimatyzacja 12
7 Izolacje termiczne 16
8 Budownictwo wodne śródlądowe 10
9 Budownictwo morskie 15
10 Instalacje siły, światła i sygnalizacji w budynkach mieszkalnych, administracyjnych, handlowych, szkolnych, zdrowia, socjalno-kulturalnych i wiejskich 7
11 Instalacje siły, światła i sygnalizacji w innych budynkach niż wymienione pod lp. 10 13
12 Linie napowietrzne i kablowe, elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, sieci trakcyjne miejskie oraz pozostałe roboty elektroenergetyczne 7
13 Montaż konstrukcji stalowych (bez wartości konstrukcji) 9
14 Montaż maszyn i urządzeń przemysłowych (bez wartości maszyn i urządzeń nie zaliczanych do wartości produkcji budowlano-montażowej) 9
15 Roboty melioracyjne (łącznie z towarzyszącymi robotami ziemnymi) 5
16 Budownictwo ogólne: mieszkalne, administracyjne, handlowe, szkolne, zdrowia, socjalno-kulturalne, telekomunikacyjne i wiejskie 2
17 Budownictwo ogólne pozostałe: przemysłowe i inne 6
18 Pozostałe rodzaje budownictwa lub robót nie wymienione pod lp. 1 do 17 2

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024