Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1961/1962 w państwowych gospodarstwach rolnych.

UCHWAŁA Nr 382
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 października 1961 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1961/1962 w państwowych gospodarstwach rolnych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała dotyczy państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz działających według zasad rozrachunku gospodarczego gospodarstw rolnych wchodzących w skład tych przedsiębiorstw oraz państwowych gospodarstw rolnych stanowiących gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, zwanych w dalszym ciągu "gospodarstwami".
2.
Uchwała nie dotyczy państwowych gospodarstw rolnych Polskiej Akademii Nauk oraz gospodarstw eksperymentujących, nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa.

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Do tworzenia funduszu zakładowego uprawnione są gospodarstwa, które w roku gospodarczym 1961/1962 osiągną zysk bilansowy.
2.
Prawo do tworzenia funduszu zakładowego mają pomocnicze gospodarstwa rolne jednostek budżetowych, które oprócz spełnienia warunków wymienionych w ust. 1 wykonają planowe zadania w zakresie działalności naukowo-badawczej lub dydaktycznej.
3.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy wynosi:

- 20% zysku bilansowego,

- 20% sumy stanowiącej poprawę wyniku bilansowego w stosunku do roku gospodarczego 1960/1961,

- 15% wzrostu wartości produkcji towarowej netto w porównaniu do roku gospodarczego 1960/1961, a dla gospodarstw znajdujących się na terenie województw gdańskiego, koszalińskiego, olsztyńskiego i szczecińskiego oraz powiatów: ełckiego, grajewskiego, gołdapskiego i oleckiego województwa białostockiego - 20% wzrostu wartości produkcji towarowej netto.

4.
W razie gdy suma odpisów na fundusz zakładowy, dokonanych zgodnie z ust. 3, jest niższa niż 2% planowanego osobowego funduszu płac gospodarstwa na rok 1961/1962, odpisów dokonuje się w wysokości 2% tego funduszu płac.
5.
Jeżeli zysk gospodarstwa nie pokrywa odpisów przewidzianych w ust. 3 - różnicę uzupełnia się dotacją budżetową.

III.

Zmniejszenia i zwiększenia wysokości odpisów.

§  3.
1.
Przy ustalaniu czy gospodarstwu przysługuje prawo do funduszu zakładowego, jak również przy obliczaniu wysokości tego funduszu wyłącza się różnice wprowadzonych w roku gospodarczym 1961/1962 (po dniu 1 lipca 1961 r.) urzędowych zmian cen zakupionych materiałów oraz usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenia rzeczowe i społeczne, stawek podatkowych oraz stawek amortyzacji. Przepis ten nie dotyczy zmian cen i stawek, których skutki finansowe zgodnie z odrębnymi przepisami pokrywane są dotacjami przedmiotowymi, zaliczanymi do dochodów gospodarstwa.
2.
Przy ustalaniu poprawy wyniku finansowego oraz wzrostu wartości produkcji towarowej netto w stosunku do roku poprzedniego należy eliminować skutki wprowadzonych w ciągu roku urzędowych zmian cen na produkty dostarczane Państwu.
3.
Minister Rolnictwa może zezwolić na korektę wyniku bilansowego o różnice wynikające ze zmiany systemu dotacji przedmiotowych.
§  4.
1.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło zysk w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami albo ze szkodą dla interesu społecznego, podstawa odpisu na fundusz zakładowy podlega zmniejszeniu o sumę zysku nieprawidłowego.
2.
Za wynik osiągnięty w sposób sprzeczny z przepisami bądź szkodliwy dla interesu społecznego uważa się:
1)
niewykonanie remontów, powodujące utrzymywanie w złym stanie budynków, maszyn, urządzeń melioracyjnych i innych lub ich niszczenie,
2)
niedokonywanie planowych wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy,
3)
niewykonywanie niezbędnych zabiegów agro- lub zootechnicznych, przewidzianych w planie.

IV.

Podział funduszu zakładowego.

§  5.
1.
Środki funduszu zakładowego przeznacza się:
1)
na inwestycje i remonty kapitalne w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz budynków i sprzętu o przeznaczeniu socjalnym w wysokości 1/4 łącznej sumy funduszu zakładowego, z tym że jeżeli pozostała suma funduszu zakładowego jest wyższa niż 20% planowanego osobowego funduszu płac gospodarstwa na rok 1961/1962 na wyżej wymienione cele przeznacza się ponadto kwotę tej nadwyżki,
2)
na nagrody pieniężne i w naturze, przy czym łączna suma wypłat na ten cel nie może przekroczyć 8,5% osobowego funduszu płac gospodarstwa, planowanego na rok gospodarczy 1961/1962,
3)
na wydatki o charakterze socjalno-bytowym i kulturalno-oświatowym.
2.
Jeżeli suma środków pieniężnych, przeznaczona zgodnie z ust. 1 pkt 1, jest niższa od 50.000 zł, gospodarstwo może środki te przeznaczyć na cele określone w ust. 1 pkt 2 i 3.

V.

Odpisy na fundusz premiowy.

§  6.
1.
Gospodarstwa, które w roku gospodarczym 1961/1962 pomniejszą stratę bilansową w stosunku do roku poprzedniego, uprawnione są do dokonania odpisu na fundusz premiowy w wysokości 20% sumy stanowiącej poprawę wyniku bilansowego w stosunku do roku poprzedniego.
2.
Przy ustaleniu poprawy wyniku należy stosować odpowiednio przepisy §§ 3 i 4.
3.
Środki funduszu premiowego przeznacza się:
1)
na nagrody pieniężne i w naturze, przy czym łączna suma wypłat na ten cel nie może przekroczyć 2% osobowego funduszu płac gospodarstwa, planowanego na rok gospodarczy 1961/1962,
2)
na wydatki o charakterze socjalno-bytowym i kulturalno-oświatowym.
4.
Minister Rolnictwa w uzasadnionych przypadkach może zwiększyć cześć środków funduszu premiowego przeznaczoną na nagrody, nie więcej jednak niż do wysokości 4% planowanego osobowego funduszu płac.
5.
Fundusz premiowy, o którym mowa w ust. 1, pokrywany jest z dotacji budżetowej.

VI.

Korzystanie z funduszu zakładowego lub premiowego przez pracowników zarządów przedsiębiorstw wielozakładowych.

§  7.
1.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa wielozakładowego, którego podległe jednostki działają według zasad rozrachunku gospodarczego i obowiązane są do sporządzania samodzielnych sprawozdań finansowych (bilansów), mają prawo do uczestnictwa w funduszu zakładowym, jeżeli roczne sprawozdanie finansowe całego przedsiębiorstwa wykazuje zysk, lub do uczestnictwa w funduszu premiowym, jeżeli roczne sprawozdanie finansowe całego przedsiębiorstwa wykazuje zmniejszenie straty bilansowej w stosunku do roku poprzedniego.
2.
Fundusz zakładowy lub fundusz premiowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa ustala się w takim procencie planowanego osobowego funduszu płac zarządu na rok gospodarczy 1961/1962, jaki wynika ze stosunku łącznej kwoty odpisów w gospodarstwach na fundusz zakładowy oraz na fundusz premiowy do łącznej sumy planowanego w roku gospodarczym 1961/1962 osobowego funduszu płac wszystkich podległych gospodarstw.
3.
Jeżeli suma odpisów na fundusz zakładowy, dokonanych zgodnie z ust. 2, jest niższa w przedsiębiorstwie wielozakładowym, wykazującym zysk, od 2% planowanego osobowego funduszu płac zarządu, odpisów dokonuje się w wysokości 2% tego funduszu płac.
4.
Na fundusz zakładowy zarządu przeznacza się środki z wpłat z zysku podległych jednostek, a w razie braku tych wpłat lub ich niedostatecznej wysokości - z dotacji budżetowej.
5.
Fundusz premiowy zarządu pokrywany jest z dotacji budżetowej.

VII.

Przepisy końcowe.

§  8.
Dotacje przedmiotowe, z których zgodnie z odrębnymi przepisami korzystają gospodarstwa, nie są potrącane przy ustalaniu podstawy odpisów na fundusz zakładowy.
§  9.
Fundusz zakładowy tworzy się na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego na rok gospodarczy 1961/1962. W ciągu roku gospodarstwa nie mają prawa dokonywania zaliczkowych odpisów na fundusz zakładowy.
§  10.
Wysokość odpisów podlega zatwierdzeniu przez jednostkę nadrzędną. Składając wniosek o zatwierdzenie odpisu gospodarstwo powinno dokonać przelewu pełnej sumy objętej wnioskiem na specjalny rachunek bankowy podlegający oprocentowaniu.
§  11.
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszej uchwały jednostka nadrzędna, niezależnie od pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej, może przypisać do zwrotu kierownikowi (dyrektorowi), głównemu (starszemu) księgowemu całość lub cześć pobranej nagrody.
§  12.
1.
Wynikające z § 3 ust. 3 i § 6 ust. 4 uprawnienia Ministra Rolnictwa w stosunku do gospodarstw podległych lub nadzorowanych przez innych ministrów albo przez urzędy centralne - wykonują właściwi ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych.
2.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wydadzą szczegółowe przepisy regulujące tryb tworzenia i wykorzystania funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1961/1962.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1961 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.81.341

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1961/1962 w państwowych gospodarstwach rolnych.
Data aktu: 05/10/1961
Data ogłoszenia: 27/10/1961
Data wejścia w życie: 27/10/1961, 01/07/1961