Dodatkowe zatrudnianie pracowników instytucji naukowych, urzędów i instytucji państwowych w innych zakładach pracy.

UCHWAŁA Nr 361
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1961 r.
w sprawie dodatkowego zatrudniania pracowników instytucji naukowych, urzędów i instytucji państwowych w innych zakładach pracy.

§  1.
Uchwała określa zasady i tryb postępowania przy stosowaniu przepisów, uzależniających dopuszczalność dodatkowego zatrudnienia od uzyskania zezwolenia w głównym miejscu pracy przez pracowników szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych, instytutów naukowo-badawczych oraz urzędów i instytucji państwowych, a mianowicie przy stosowaniu przepisów:
1)
art. 102 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) i art. 37 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 10, poz. 64),
2)
art. 25 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 12, poz. 60),
3)
art. 29 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. z 1949 r. Nr 11, poz. 72),
4)
§ 41 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1945 r. o służbie w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 52, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  2.
1.
Udzielanie zezwoleń na dodatkowe zatrudnienie pracowników, o których mowa w § 1, jest dopuszczalne na zasadach i w trybie określonych przez obowiązujące przepisy, jeżeli:
1)
ze względu na szczególne kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu pracy dodatkowej nie można jej powierzyć innej osobie,
2)
wykonywanie pracy dodatkowej nie koliduje z obowiązkami w głównym miejscu pracy.
2.
W zezwoleniu należy określić wymiar czasu pracy i godziny pracy w dodatkowym miejscu pracy.
§  3.
1.
Zakładom pracy nie wolno zatrudniać dodatkowo pracowników, o których mowa w § 1, bez przedstawienia odpowiednich zezwoleń.
2.
Wymiar czasu pracy i godziny pracy w dodatkowym miejscu pracy powinny mieścić się w granicach objętych zezwoleniem.
3.
Zakłady pracy są obowiązane zawiadamiać szkoły wyższe, Polską Akademię Nauk i jej placówki naukowe, instytuty naukowo-badawcze oraz urzędy i inne instytucje państwowe, będące głównym miejscem pracy pracowników, o ich dodatkowym zatrudnieniu, podając jednocześnie wymiar czasu pracy i godziny pracy oraz wysokość wynagrodzenia.
§  4.
1.
Warunki pracy pracowników nauki i naukowo-badawczych w zatrudnieniu dodatkowym należy ustalać tak, aby wynagrodzenie za pracę dodatkową nie przekraczało 100% uposażenia zasadniczego w głównym miejscu pracy.
2.
Zasady ustalania wysokości uposażenia pracowników nauki i naukowo-badawczych łączących pracę w różnych instytucjach naukowych oraz w administracji państwowej i w instytucjach naukowych określają odrębne przepisy.
§  5.
Zezwolenia na dodatkowe zatrudnienie wydane dotychczas pracownikom, o których mowa w § 1, należy cofnąć w ciągu miesiąca od daty wejścia w życie uchwały, z zachowaniem terminu potrzebnego do rozwiązania umowy w dodatkowym miejscu pracy.
§  6.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią przeprowadzanie kontroli stosowania uchwały.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz zainteresowanym ministrom.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024