Wzmożenie działalności organów kontroli, rewizji i inspekcji w zakresie zapobiegania przestępstwom gospodarczym.

ZARZĄDZENIE Nr 128
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 1961 r.
w sprawie wzmożenia działalności organów kontroli, rewizji i inspekcji w zakresie zapobiegania przestępstwom gospodarczym.

W celu zapewnienia skuteczniejszych form walki z przestępstwami gospodarczymi zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy administracji państwowej wykonujące funkcje kontroli, rewizji i inspekcji, zwane dalej w skróceniu "organami kontrolującymi", powinny w ramach działalności pokontrolnej, niezależnie od wystąpień kierowanych do jednostek kontrolowanych i zwierzchnich, powiadamiać pisemnie o stwierdzonych brakach i uchybieniach również inne organy państwowe właściwe do spraw, w których stwierdzono braki i uchybienia (np. Narodowy Bank Polski o uchybieniach w zakresie wykorzystania funduszu płac, kredytów itp.).
2.
Jeżeli w związku z przeprowadzoną kontrolą, rewizją lub inspekcją zostaną ujawnione fakty wymagające zbadania określonych zagadnień wychodzących poza zakres działania organu kontrolującego, organ ten obowiązany jest niezwłocznie przekazać na piśmie niezbędne informacje tym organom, które swoim zakresem działania obejmują zagadnienia wymagające zbadania.
§  2.
Organy kontrolujące powinny przed przystąpieniem do swych czynności zapoznać się z ustaleniami kontroli, rewizji i inspekcji przeprowadzonych uprzednio w kontrolowanej jednostce organizacyjnej, a w razie istnienia uzasadnionych podejrzeń o popełnienie przestępstwa, zwracać się do właściwych organów ścigania przestępstw w celu uzyskania odpowiednich informacji, dotyczących jednostki organizacyjnej, w której ma nastąpić kontrola, rewizja lub inspekcja.
§  3.
1.
Organy kontrolujące powinny:
1)
przekazywać już w toku swych czynności właściwym organom Milicji Obywatelskiej lub innym właściwym organom dochodzeniowym wszelkie uzyskane informacje, nasuwające podejrzenia o popełnienie czynu przestępczego i wymagające zastosowania takich środków dochodzeniowych, którymi dany organ kontrolujący nie dysponuje;
2)
przekazywać po zakończeniu swych czynności organom Milicji Obywatelskiej - niezależnie od zawiadomień o ujawnionych przestępstwach - informacje, dotyczące braków i uchybień w zabezpieczeniu mienia społecznego oraz w organizacji i porządku pracy w danym zakładzie, które mogą sprzyjać popełnianiu nadużyć gospodarczych.
2.
Zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, a przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w porozumieniu z komendantem wojewódzkim (miejskim) Milicji Obywatelskiej, określą tryb przekazywana informacji, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Organy kontroli wewnętrznej i rewizji finansowo-księgowej obowiązane są w zakresie swojej właściwości do przeprowadzania, na wniosek prokuratora lub komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej, kontroli, rewizji i inspekcji w przedmiocie i zakresie wskazanym przez organ ścigania przestępstw i do przekazania mu wyników swych czynności.
§  5.
1.
Zaleca się ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydawanie w okresach półrocznych, a w razie potrzeby co kwartał, biuletynów informacyjnych, zawierających dane o istotnych ustaleniach kontroli, rewizji i inspekcji, przeprowadzanych przez własne organy w podległych jednostkach organizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem informacji przydatnych w zwalczaniu nadużyć gospodarczych i w działalności zapobiegawczej. Biuletyny te należy przesyłać do wiadomości Najwyższej Izbie Kontroli, odpowiednim organom prokuratury i Milicji Obywatelskiej oraz Głównemu Inspektoratowi Kontrolno-Rewizyjnemu Ministerstwa Finansów.
2.
W biuletynach, o których mowa w ust. 1, należy podawać informacje o stwierdzonych poważniejszych przestępstwach (kradzieżach, nadużyciach władzy, łapownictwie, jaskrawym braku kontroli, braku nadzoru nad powierzonym mieniem itd.), które były przedmiotem kontroli i ustaleń, z podaniem okoliczności umożliwiających popełnienie danego przestępstwa oraz z zaznaczeniem, jakie wyciągnięto wnioski w stosunku do winnych, jak również jakie podjęto kroki dla zapobieżenia tym przestępstwom w danym zakładzie. Publikowanie spraw będących przedmiotem postępowania (ścigania) karnego może mieć miejsce po uzgodnieniu z organami ścigania przestępstw.
§  6.
Organy administracji państwowej obowiązane są przeprowadzać szczegółowe analizy uwag i wniosków organizacyjnych zawartych w notatkach urzędowych opracowanych przez sądy i w pismach organów ścigania przestępstw oraz do zawiadamiania sądów i organów ścigania przestępstw o ustosunkowaniu się do tych uwag i wniosków.
§  7.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) wydadzą w porozumieniu z Ministrem Finansów szczegółowe wytyczne w sprawie przeprowadzania kompleksowych rewizji obejmujących wszystkie ogniwa określonego procesu gospodarczego (zakup surowców, ich przerób, zbyt gotowych produktów itd.), podległe różnym ministrom.
§  8.
W razie ustalenia istotnych nieprawidłowości organy kontrolujące powinny organizować narady pokontrolne dla omówienia tych nieprawidłowości i przedsięwzięcia środków zapobiegawczych. W naradach tych, poza aktywem gospodarczym i administracyjnym kontrolowanych jednostek, powinni brać udział przedstawiciele samorządu robotniczego.
§  9.
W celu systematycznego podnoszenia skuteczności działania organów kontroli wewnętrznej i rewizji finansowo-księgowej ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) powinni po zakończeniu każdego półrocza przeprowadzać szczegółowe analizy działalności tych organów na specjalnie w tym celu zwołanych posiedzeniach kolegiów ministerstw (urzędów centralnych) i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  10.
Zaleca się naczelnym organom spółdzielczym wprowadzenie w organizacjach spółdzielczych stosowania zasad postępowania określonych niniejszym zarządzeniem.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.55.241

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wzmożenie działalności organów kontroli, rewizji i inspekcji w zakresie zapobiegania przestępstwom gospodarczym.
Data aktu: 07/07/1961
Data ogłoszenia: 19/07/1961
Data wejścia w życie: 19/07/1961