Zasady i tryb przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji związanych z gospodarką wodną na rok 1961.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 27 kwietnia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji związanych z gospodarką wodną na rok 1961. *

Na podstawie § 11 ust. 2 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zmiany w nakładach na inwestycje związane z gospodarką wodną objęte planami centralnymi i terenowymi na rok 1961 mogą być dokonywane po uprzednim zaopiniowaniu ich przez wydział gospodarki wodnej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
Opinia, o której mowa w § 1, wymagana jest w odniesieniu do zmian wprowadzanych do inwestycji (zakładów, budowli, urządzeń) mających istotny wpływ na gospodarkę wodną, a mianowicie:
1)
w dziedzinie wodnych melioracji:
a)
regulacje cieków nizinnych o zlewni ponad 1.000 km2,
b)
regulacje cieków górskich o zlewni ponad 200 km2,
c)
zbiorniki otwarte, powstałe wskutek budowy zapór na ciekach wodnych,
d)
urządzenia, które mają służyć do poboru wody powierzchniowej do nawodnień gruntów o powierzchni ponad 2.000 ha,
e)
inwestycje na obszarach deficytowych pod względem zasobów wody lub zagrożonych deficytem, o ile mają służyć do poboru wody powierzchniowej do nawodnień gruntów o powierzchni ponad 100 ha;
2)
w pozostałych dziedzinach:
a)
kanały żeglowne i spławne,
b)
zbiorniki wodne otwarte, powstałe wskutek budowy zapór na ciekach wodnych,
c)
zakłady o sile wodnej,
d)
wszelkie budowle piętrzące, z wyjątkiem piętrzeń na rowach melioracyjnych,
e)
ujęcia służące do poboru wody powierzchniowej w ilości większej od 250.000 m3 rocznie dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej oraz od 40.000 m3 rocznie dla pozostałych użytkowników wody (przemysł, komunikacja) lub ilościach mniejszych od wyżej podanych, lecz przekraczających 10% średniego rocznego przepływu danego cieku,
f)
istotne zmiany łożyska lub brzegów wody płynącej,
g)
ujęcia służące do poboru wody podziemnej w ilości większej od 25 m3/godz.,
h)
urządzenia do oczyszczania, wykorzystania i odprowadzania z zakładu ścieków (sanitarnych, gospodarczych, przemysłowych i z wód opadowych), o ile ścieki te wywierają ujemny wpływ na odbiorniki.
§  3.
1.
Wydział gospodarki wodnej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) obowiązany jest na wniosek inwestora udzielić pisemnej opinii w sprawach określonych w § 2 w terminie czternastodniowym.
2.
Wydając opinie należy rozważyć, czy zmiany nakładów na daną inwestycję będą miały istotny wpływ na istniejące stosunki wodne, a w szczególności w zakresie czystości wód, ochrony przeciwpowodziowej, oddziaływania na pobór wody przez innych użytkowników itp. Opinia ta powinna być w miarę możności uzasadniona danymi wynikającymi z planów regionalnych w zakresie gospodarki wodnej.
§  4.
W razie zastrzeżeń inwestora co do opinii wydziału gospodarki wodnej decyzję w sprawie zmian nakładów podejmuje właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) w odniesieniu do inwestycji objętych planowaniem centralnym lub przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej w odniesieniu do inwestycji objętych planowaniem terenowym - w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Moc obowiązująca nin. zarządznia została przedłużona na rok 1962, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 9 czerwca 1962 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji planu 1962 r. związanych z gospodarką wodną (M.P.62.55.264).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.41.192

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji związanych z gospodarką wodną na rok 1961.
Data aktu: 27/04/1961
Data ogłoszenia: 31/05/1961
Data wejścia w życie: 31/05/1961