Zasady podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 16 maja 1961 r.
w sprawie zasad podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

Na podstawie § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1958 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 6, poz. 17, z 1959 r. Nr 24, poz. 151 i z 1961 r. Nr 20, poz. 100) - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podziału zamówień na dostawy, roboty i usługi, udzielanych przez jednostki państwowe rzemieślniczym spółdzielniom zaopatrzenia i zbytu, zwanym dalej "spółdzielniami", dokonuje zarząd spółdzielni pomiędzy zrzeszonych w spółdzielni rzemieślników na wniosek powołanej przy spółdzielni komisji rozdziału zamówień.
2.
W skład komisji rozdziału zamówień (ust. 1) powinien być powołany przedstawiciel zarządu cechu, do którego należą rzemieślnicy zrzeszeni w danej spółdzielni.
§  2.
Podziału zamówień, o których mowa w § 1, należy dokonywać z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
równomiernego wykorzystania zdolności produkcyjnych zakładów rzemieślników zrzeszonych w spółdzielni,
2)
uzasadnionego pod względem technicznym podziału konkretnego zamówienia,
3)
oceny danego zakładu rzemieślniczego pod względem fachowości, rzetelności i terminowości wykonania zamówienia,
4)
wpływu podziału zamówienia na wysokość kosztów jego wykonania.
§  3.
1.
Po dokonaniu podziału zamówienia spółdzielnia udziela zleceń poszczególnym rzemieślnikom - członkom spółdzielni na wykonanie ustalonej części zamówienia.
2.
Zarząd spółdzielni nie może zlecać przyjętego zamówienia do wykonania rzemieślnikom, którzy nie wykonali rzetelnie i terminowo powierzonych im uprzednio zamówień.
§  4.
Zamówienie na dostawy, roboty lub usługi, w których wykonywaniu wyspecjalizowany jest jeden tylko zakład rzemieślniczy, może być przydzielone temu zakładowi w całości, jeżeli aktualna zdolność produkcyjna tego zakładu gwarantuje wywiązanie się ze zlecenia.
§  5.
1.
Jeżeli przedmiotem zamówienia są artykuły opatentowane, spółdzielnia powierza wykonanie zamówienia temu spośród zrzeszonych w niej rzemieślników, który jest właścicielem patentu.
2.
W razie niemożności wykonania przez właściciela patentu zamówienia w całości, pozostała część zamówienia podlega podziałowi - za jego uprzednią zgodą - według zasad ustalonych zarządzeniem, z zastrzeżeniem dla właściciela patentu opłat, należnych na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów.
§  6.
Protokoły dokonania podziału zamówień pomiędzy rzemieślników powinny być podawane do publicznej wiadomości przez wywieszenie w lokalu spółdzielni na okres co najmniej 7 dni.
§  7.
Spółdzielnie obowiązane są kontrolować sposób wykonywania poszczególnych części zamówień przez zrzeszonych rzemieślników oraz czuwać nad terminowym i prawidłowym wykonaniem całości zamówienia w zakresie ustalonym w umowie z zamawiającym.
§  8.
Rada nadzorcza spółdzielni obowiązana jest przynajmniej raz na kwartał dokonywać analizy podziału i realizacji zamówień oraz działalności zarządu spółdzielni i komisji podziału zamówień w tym zakresie.
§  9.
Związek rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu obowiązany jest - w ramach czynności kontrolno-rewizyjnych w spółdzielniach - do badania prawidłowości postępowania spółdzielni w zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 lipca 1961 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.40.191

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.
Data aktu: 16/05/1961
Data ogłoszenia: 26/05/1961
Data wejścia w życie: 17/07/1961