Zasady przyznawania funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego w zamian za mieszkanie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 listopada 1960 r.
w sprawie zasad przyznawania funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego w zamian za mieszkanie.

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436) zarządza się, co następuje:
§  1.
Funkcjonariuszowi Służby Więziennej mianowanemu na stałe, przeniesionemu służbowo i posiadającemu na utrzymaniu wspólnie z nim stale zamieszkałych członków rodziny, w przypadku nieprzydzielenia mieszkania służbowego w miejscu pełnienia służby przysługuje równoważnik pieniężny w wysokości 300 zł miesięcznie.
§  2.
Za członków rodziny w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się:
1)
współmałżonka,
2)
dzieci własne, przysposobione lub przyjęte na wychowanie,
3)
rodziców (dziadków, byłych opiekunów) funkcjonariusza lub jego współmałżonka.
§  3.
Prawo do równoważnika pieniężnego powstaje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca, licząc od dnia przybycia funkcjonariusza do miejscowości, w której ma pełnić służbę, i zgłoszenia się do służby w jednostce organizacyjnej więziennictwa.
§  4.
Prawo do równoważnika nie przysługuje:
1)
w razie posiadania lub uzyskania przez funkcjonariusza albo członków rodziny będących na jego utrzymaniu innego mieszkania w miejscu pełnienia służby umożliwiającego wspólne zamieszkanie,
2)
jeżeli funkcjonariusz albo członkowie rodziny będący na jego utrzymaniu posiadają mieszkanie służbowe lub inne mieszkanie umożliwiające wspólne zamieszkanie poza miejscowością, w której funkcjonariusz pełni służbę, a czas dojazdu do miejsca pełnienia służby publicznymi środkami lokomocji (koleją, autobusem) nie przekracza według rozkładu jazdy jednej godziny w jedną stronę, a w razie braku publicznych środków lokomocji - odległość od miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby nie przekracza 20 km,
3)
w razie bezzasadnej odmowy przyjęcia przydzielonego mieszkania w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości określonej w pkt 2,
4)
funkcjonariuszom skierowanym do szkół lub na kursy.
§  5.
1.
Funkcjonariuszom dojeżdżającym do miejsca pełnienia służby (§ 4 pkt 2) przysługuje zwrot faktycznie poniesionych kosztów dojazdu publicznymi środkami lokomocji z kredytów przeznaczonych na opłatę równoważnika pieniężnego. Do kosztów dojazdu nie wlicza się opłat za przejazdy miejskimi środkami lokomocji.
2.
Zwrot kosztów dojazdu nie przysługuje w przypadkach określonych w § 4 pkt 1 i 3.
§  6.
1.
Równoważnik oraz zwrot kosztów dojazdu przyznaje:
1)
funkcjonariuszom zatrudnionym w zakładach karnych - naczelnik właściwego centralnego więzienia,
2)
funkcjonariuszom zatrudnionym w Centralnym Zarządzie Więziennictwa i naczelnikom centralnych więzień - dyrektor tegoż Zarządu.
2.
Wypłaty równoważnika pieniężnego i zwrotu kosztów dojazdu dokonuje się miesięcznie z dołu na podstawie zaświadczenia wystawionego przez właściwego przełożonego (ust. 1).
§  7.
1.
Jednostki organizacyjne więziennictwa prowadzą ewidencję osób uprawnionych do pobierania równoważnika pieniężnego i do zwrotu kosztów dojazdu.
2.
O powstaniu okoliczności powodujących wygaśnięcie prawa do równoważnika pieniężnego lub zwrotu kosztów dojazdu prowadzący ewidencję obowiązany jest zawiadomić pisemnie organ dokonujący wypłaty równoważnika, który wstrzymuje na tej podstawie dalszą wypłatę.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024