Branżowe warunki dostaw łożysk tocznych i ich części.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 8 listopada 1960 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw łożysk tocznych i ich części.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wszystkie dostawy łożysk tocznych oraz ich części wykonuje Biuro Zbytu Łożysk Tocznych w Warszawie, zwane dalej "Biurem", przez centralę w Warszawie lub ekspozytury terenowe stosownie do przepisów § 2 i § 3.
2.
Wykaz ekspozytur Biura wraz z podaniem ich rejonowego zakresu działania zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Zamówienia na łożyska toczne objęte wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia oraz na ich części należy składać:
1)
na cele produkcyjne - w centrali Biura w Warszawie w terminie 60 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa,
2)
na inne cele - w rejonowo właściwych ekspozyturach Biura w miarę powstania rzeczywistej potrzeby.
2.
Zamówienia na łożyska, o których mowa w ust. 1, należy składać w trzech egzemplarzach.
3.
W razie gdy użytkownik jest jedynym lub głównym odbiorcą określonego łożyska, Biuro może zażądać złożenia zamówienia na pełną ilość tych łożysk potrzebną do całorocznej produkcji.
§  3.
Zamówienia na łożyska nie objęte wykazem, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia, należy składać w centrali Biura w Warszawie, niezależnie od tego, czy są one przeznaczone do produkcji, czy do wymiany, przy czym:
1)
zamówienia na łożyska o oznaczeniu GPZ należy składać w terminie 180 dni przed początkiem roku, w którym ma nastąpić dostawa;
2)
zamówienia na łożyska o oznaczeniu ISO:
a)
o średnicy wewnętrznej większej niż łożyska wymienione w załączniku nr 2 do zarządzenia,
b)
o powiększonej dokładności wykonania,
c)
z innymi luzami promieniowymi niż normalne,
d)
z koszami innymi niż normalne

należy składać w terminie 180 dni przed początkiem roku dostawy, jeżeli dostawa ma nastąpić w I półroczu, lub na 150 dni przed początkiem II półrocza, jeżeli dostawa ma nastąpić w II półroczu;

3)
zamówienia na łożyska o innym oznaczeniu niż ISO i GPZ należy składać w miarę powstawania rzeczywistej potrzeby, a realizacja takich zamówień w razie uzyskania przez Biuro potwierdzenia dostaw z importu - nastąpi w terminie 180 dni od złożenia zamówienia.
§  4.
O przyjęciu zamówienia na łożyska toczne i ich części, złożonego w terminie, właściwa jednostka organizacyjna (§§ 1-3) zawiadomi odbiorcę nie później niż:
1)
na 20 dni przed kwartałem, w którym ma nastąpić dostawa - jeżeli chodzi o zamówienia, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
na 30 dni przed okresem dostawy - jeżeli chodzi o zamówienia, o których mowa w § 3.
§  5.
W sprawach warunków dostaw łożysk tocznych oraz ich części nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie ogólne warunki dostaw w obrocie krajowym.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 15 lipca 1957 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i warunków dostawy łożysk tocznych i części łożysk tocznych (Monitor Polski Nr 73, poz. 444).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ TERYTORIALNEGO ZASIĘGU EKSPOZYTUR BIURA ZBYTU ŁOŻYSK TOCZNYCH W WARSZAWIE,

ul. Krakowskie Przedmieście 47/51
Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych i jej adres Przyjmuje zamówienia odbiorców z terenu
1. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Warszawie, ul. Krochmalna 83a/85 m.st. Warszawy,
województwa warszawskiego,
" kieleckiego,
" lubelskiego,
" białostockiego,
" olsztyńskiego,
" gdańskiego.
2. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Poznaniu, pl. Wolności 17 m. Poznania,
województwa poznańskiego,
" koszalińskiego,
" szczecińskiego,
" zielonogórskiego.
3. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Łodzi, ul. Jaracza 84 województwa bydgoskiego,
m. Łodzi,
województwa łódzkiego.
4. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych we Wrocławiu, ul. Sokolnicza 34/36 m. Wrocławia,
województwa wrocławskiego,
" opolskiego.
5. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Katowicach, ul. Francuska 50 województwa katowickiego,
m. Krakowa,
województwa krakowskiego,
" rzeszowskiego.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ ŁOŻYSK TOCZNYCH MAŁO- I ŚREDNIOGABARYTOWYCH W WYKONANIU NORMALNYM

Nr grupy materiałowej Nazwa i bliższe określenie Jednostka miary
1 Łożyska kulkowe jednorzędowe (zwykłe i skośne) o Ø wewnętrznej do 100 mm (także z blaszką zabezpieczającą "z" lub rowkiem "N") sztuka
2 Łożyska kulkowe dwurzędowe (wahliwe i skośne) o Ø wewnętrznej do 100 mm "
3 Łożyska kulkowe wzdłużne (jednokierunkowe i dwukierunkowe) o Ø wewnętrznej do 100 mm "
4 Łożyska walcowe jednorzędowe, dwurzędowe i igiełkowe o Ø wewnętrznej do 100 mm "
5 Łożyska baryłkowe o Ø wewnętrznej do 100 mm "
6 Łożyska stołkowe o Ø wewnętrznej do 100 mm "

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024