Przecena wartości maszyn i urządzeń oraz budynków i budowli nie oddanych do eksploatacji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 listopada 1960 r.
w sprawie przeceny wartości maszyn i urządzeń oraz budynków i budowli nie oddanych do eksploatacji.

Na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z uchwałą nr 497 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zmiany cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych oraz taryf przewozowych, uchwałą nr 481 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1959 r. w sprawie organizacji prac nad przeliczeniem podstaw kosztorysowania robót budowlano-montażowych na ceny 1960 r. i zarządzeniem nr 81 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 maja 1960 r. w sprawie przeceny objętych powszechną inwentaryzacją środków trwałych z poziomu cen obowiązujących w dniu 1 stycznia 1956 r. na ceny obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r. zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą będących inwestorami:
1)
przedsiębiorstw państwowych,
2)
przedsiębiorstw spółdzielczych,

które przeprowadziły powszechną inwentaryzację środków trwałych zgodnie z uchwałą nr 12 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji środków trwałych (Monitor Polski Nr 6, poz. 24).

§  2.
1.
Jednostki wymienione w § 1 dokonają przeceny wartości maszyn i urządzeń, zakupionych w ramach inwestycji przed dniem 1 lipca 1960 r., a znajdujących się w zapasie lub w toku montażu (tj. nie oddanych do eksploatacji i nie podlegających przecenie w ramach powszechnej inwentaryzacji) na dzień 1 stycznia 1961 r., według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., o ile ceny, po których te składniki nabyto (figurujące w ewidencji), są odmienne od cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r.
2.
Wartość wymienionych w ust. 1 maszyn i urządzeń ustala się:
1)
według cen nabycia figurujących w ewidencji, po których te składniki nabyto,
2)
według cen nabycia (tj. cen właściwego obiektu wraz z wyposażeniem i kosztami transportu bez kosztów montażu i fundamentów) obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., a wynikających z tablic przeceny oraz instrukcji nr VI, wydanych przez Główny Urząd Statystyczny zgodnie z przytoczonym na wstępie zarządzeniem nr 81 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 maja 1960 r.
3.
Wynik przeceny, który stanowi różnica pomiędzy wartością podlegających przecenie maszyn i urządzeń obliczoną według cen wymienionych w ust. 2 pkt 1 i 2, księguje się pod datą 1 stycznia 1961 r. w ciężar lub na dobro kont, na których ujęto maszyny i urządzenia, i w ciężar lub na dobro konta finansowania inwestycji bądź funduszów na inwestycje (a w przedsiębiorstwach spółdzielczych konta funduszu zasobowego).
§  3.
1.
Wszelkie budynki i budowle, objęte przedmiotowo grupami 1 i 2 układu klasyfikacyjnego, obowiązującego przy powszechnej inwentaryzacji środków trwałych, których budowę rozpoczęto przed dniem 1 stycznia 1960 r., a które przyjmowane są do eksploatacji po dniu 1 stycznia 1961 r., powinny być zaliczone do środków trwałych w wartości wynikającej z tablic przeceny, wydanych przez Główny Urząd Statystyczny zgodnie z przytoczonym na wstępie zarządzeniem nr 81 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 maja 1960 r.
2.
Dokumenty, na których podstawie nastąpiło zaliczenie budynków i budowli, wymienionych w ust. 1, do środków trwałych, powinny wymieniać:
1)
wartość budynków i budowli, ustaloną na podstawie tablic przeceny, wydanych przez Główny Urząd Statystyczny, a ponadto
2)
wartość budynków i budowli według kosztów rzeczywistych, wynikających z ksiąg, ustaloną zgodnie z przepisami § 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 października 1959 r. w sprawie zasad klasyfikacji kosztów inwestycji oraz wyceny składników majątkowych uzyskanych w wyniku inwestycji (Monitor Polski Nr 95, poz. 503).
3.
Wartość środków trwałych, o której mowa w ust. 2 pkt 1, należy księgować według zasad ogólnych w ciężar konta środków trwałych i na dobro konta funduszu statutowego (w przedsiębiorstwach państwowych) lub konta inwestycji (w przedsiębiorstwach spółdzielczych). W przedsiębiorstwach spółdzielczych księguje się ponadto różnice pomiędzy wartością inwestycji, o której mowa w ust. 2 pkt 1, a wartością inwestycji, o której mowa w ust. 2 pkt 2, w ciężar lub na dobro konta inwestycji w korespondencji z kontem funduszu zasobowego.
4.
W przedsiębiorstwach państwowych kompensata kosztów inwestycji, o których mowa w ust. 1, z funduszami zużytymi na ich finansowanie powinna być dokonywana w wysokości faktycznych kosztów tych inwestycji.
5.
Składniki majątkowe nie wymienione w ust. 1, uzyskane w wyniku inwestycji, powinny być wycenione według zasad ustalonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 października 1959 r. w sprawie zasad klasyfikacji kosztów inwestycji oraz wyceny składników majątkowych uzyskanych w wyniku inwestycji (Monitor Polski Nr 95, poz. 503) - z zachowaniem przepisów § 2 niniejszego zarządzenia.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024