Zezwolenie na zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 4 listopada 1960 r.
w sprawie zezwolenia na zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
Młodociani w wieku powyżej 16 lat, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej, ale ukończyli co najmniej 5 klas tej szkoły, mogą być zatrudniani na terenie całego kraju, jeżeli nieukończenie 7 klas było spowodowane:
1)
brakiem siedmioklasowej szkoły podstawowej w miejscu zamieszkania młodocianego lub w innej pobliskiej miejscowości, do której młodociany mógłby codziennie dojeżdżać, lub
2)
ograniczeniem zdolności fizycznych albo psychicznych młodocianego potrzebnych do ukończenia 7 klas szkoły podstawowej.
§  2.
1.
Właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego inspektorat oświaty ustala na wniosek młodocianego, czy zachodzą okoliczności wymienione w § 1 pkt 1 lub pkt 2, oraz wydaje młodocianemu zaświadczenie zezwalające na podjęcie zatrudnienia pomimo nieukończenia 7 klas szkoły podstawowej.
2.
Ograniczenie zdolności fizycznych lub psychicznych potrzebnych do ukończenia 7 klas szkoły podstawowej inspektorat oświaty stwierdza na podstawie przedstawionego przez młodocianego świadectwa lekarskiego wydanego przez społeczny zakład służby zdrowia.
3.
Inspektorat oświaty przechowuje w swych aktach całą dokumentację dotyczącą wydanych zaświadczeń, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem ich wydania.
§  3.
1.
Właściwy do spraw zatrudnienia organ prezydium rady narodowej kieruje do pracy młodocianego, który przedstawi zaświadczenie określone w § 2 ust. 1.
2.
Zakład pracy może zatrudnić młodocianego, który nie ukończył 7 klas szkoły podstawowej, tylko na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  4.
Młodociani, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej, mogą być zatrudniani przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1959 r. w sprawie zatrudniania młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych (Dz. U. Nr 45, poz. 277) ; w przypadkach tych przepisy §§ 1-3 nie mają zastosowania.
§  5.
W okresie do dnia 31 grudnia 1961 r. przedsiębiorstwa budowlane i budowlano-montażowe oraz przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" w uzasadnionych przypadkach mogą, za zgodą inspektoratu oświaty właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa, zatrudniać w celu nauki zawodu młodocianych w wieku powyżej 16 lat, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej, ale którzy ukończyli co najmniej 5 klas szkoły podstawowej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024