Społeczne przeglądy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 2 czerwca 1960 r.
w sprawie społecznych przeglądów warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych.

W celu dalszej poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych - Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych uchwalają, co następuje:
§  1.
Wprowadza się we wszystkich zakładach górniczych okresowe społeczne przeglądy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  2.
Społeczne przeglądy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych będą dokonywane w sposób i na zasadach ustalonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§  3.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom nadzorującym przedsiębiorstwa górnicze, Prezesom: Wyższego Urzędu Górniczego i Centralnego Urzędu Geologii oraz Zarządowi Głównemu Związku Zawodowego Górników i innym zainteresowanym związkom zawodowym.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN SPOŁECZNYCH PRZEGLĄDÓW WARUNKÓW BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY W ZAKŁADACH GÓRNICZYCH

I.

Powołanie zakładowej komisji.

1.
Społeczny przegląd warunków bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być poprzedzony naradą zakładową aktywu, w której biorą udział przedstawiciele: kierownictwa przedsiębiorstwa górniczego, rady robotniczej, podstawowej organizacji partyjnej, rady zakładowej, zakładowej służby zdrowia, zakładowej organizacji Naczelnej Organizacji Technicznej, zakładowi i społeczni inspektorzy pracy oraz personel inżynieryjno-techniczny. Naradę zwołuje rada zakładowa. Na naradę należy zaprosić przedstawicieli: okręgowego urzędu górniczego, zarządu okręgowego związku zawodowego, technicznego inspektora pracy, inspektora sanitarnego oraz jednostkę nadrzędną (zjednoczenie).
2.
Na naradzie dyrektor przedsiębiorstwa (kierownik zakładu) omawia stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, działalność kierownictwa zakładu w tym zakresie, realizację uchwał Rady Ministrów oraz zarządzeń ministra i jednostki nadrzędnej, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również przedstawia zakładowy program prac w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Narada ma na celu ocenę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie górniczym oraz ustalenie programu i zadań najbliższego przeglądu społecznego. Na naradzie należy położyć szczególny nacisk na usunięcie zaniedbań mających swe źródło w wadliwej organizacji pracy, w braku ładu i porządku oraz w niedostatecznej dyscyplinie pracy.
3.
Narada powołuje zakładową komisję przeglądową, do której powinni wejść przedstawiciele: kierownictwa przedsiębiorstwa (zakładu), rady robotniczej, rady zakładowej, społecznej inspekcji pracy, zakładowej komisji ochrony pracy, administracyjnej służby bezpieczeństwa i higieny pracy, zakładowej służby zdrowia, służby przeciwpożarowej oraz zaproszeni przedstawiciele urzędów górniczych.
4.
Naradę prowadzi przewodniczący rady zakładowej.

II.

Sposób dokonywania przeglądów.

1.
Społecznych przeglądów warunków bezpieczeństwa i higieny pracy dokonuje komisja przeglądowa, która może powoływać zespoły robocze. Przeglądy te odbywają się we wszystkich zakładach górniczych co najmniej raz do roku. W miarę możności należy je przeprowadzać łącznie z generalnymi inspekcjami zakładów górniczych, w terminach uzgodnionych z jednostką nadrzędną.
2.
O miejscu i terminie przeglądu należy zawiadomić okręgowy urząd górniczy, powiatowy bądź miejski komitet partyjny, zarząd okręgowy związku zawodowego, technicznego inspektora pracy, państwowego inspektora sanitarnego oraz jednostkę nadrzędną nad przedsiębiorstwem górniczym, najpóźniej na dwa tygodnie przed datą przeglądu. W zawiadomieniu należy podać program i szczegółowe zadania przeglądu.
3.
Zadaniem komisji przeglądowych jest:
1)
skontrolowanie realizacji uchwał Rady Ministrów, zarządzeń resortowego ministra i jednostki nadrzędnej oraz organów sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy w górnictwie;
2)
przeanalizowanie wypadków przy pracy i chorób pochodzenia zawodowego oraz ustalenie źródeł i przyczyn ich powstania;
3)
skontrolowanie realizacji zaplanowanych inwestycji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
4)
skontrolowanie sposobu i celowości wykorzystania funduszów przeznaczonych na bezpieczeństwo i higienę pracy.
4.
Ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz profilaktykę w zakresie walki z wypadkami i chorobami zawodowymi komisja powinna zwracać szczególną uwagę na następujące zagadnienia:
1)
ładu i porządku w zakładzie pracy,
2)
wentylacji wyrobisk górniczych i pomieszczeń,
3)
zabezpieczeń przeciwpożarowych,
4)
rodzaju stosowanego światła i oświetlenia miejsc pracy,
5)
prawidłowego stosowania podsadzki,
6)
właściwego przechowywania środków strzałowych,
7)
działania łączności telefonicznej i sygnalizacyjno-alarmowej,
8)
zaopatrzenia załogi w sprzęt ochronny, sprzęt ochrony osobistej i odzież ochronną,
9)
zgodności z przepisami, okresu i sposobu szkolenia młodych i nowo przyjętych robotników,
10)
stanu urządzeń higieniczno-sanitarnych na dole i na powierzchni.
5.
Szczegółowe instrukcje co do sposobu przeprowadzania społecznych przeglądów warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych wydaje, w razie potrzeby, właściwy minister w porozumieniu z zarządem głównym związku zawodowego i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.

III.

Sposób wykorzystania materiałów i wniosków.

1.
Po zakończeniu prac zakładowa komisja przeglądowa, na podstawie zebranych materiałów, ustala doraźne wnioski zmierzające do usunięcia stwierdzonych niedociągnięć i zaniedbań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz opracowuje ogólnozakładowy projekt planu poprawy warunków pracy na lata następne.
2.
Zauważone podczas przeglądu uchybienia oraz wnioski doraźne powinny być ujęte w protokole i wpisane do rejestru bezpieczeństwa i higieny pracy. Protokół komisji należy przedstawić dyrektorowi przedsiębiorstwa górniczego, okręgowemu urzędowi górniczemu, technicznemu inspektorowi pracy, państwowemu inspektorowi sanitarnemu, zarządowi okręgowemu związku zawodowego oraz jednostce nadrzędnej nad przedsiębiorstwem górniczym.
3.
Projekt planu poprawy warunków pracy, opracowany przez komisję zakładową, powinien być przedstawiony do zatwierdzenia na konferencji samorządu robotniczego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.62.292

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Społeczne przeglądy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych.
Data aktu: 02/06/1960
Data ogłoszenia: 09/08/1960
Data wejścia w życie: 09/08/1960