Określenie szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

ZARZĄDZENIE Nr 44
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 kwietnia 1960 r.
w sprawie określenia szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki uprawnieni są poborowi będący studentami (uczniami) następujących szkół:
1)
uniwersytetów, politechnik, akademii, szkół głównych i innych szkół wyższych,
2)
wyższych szkół zawodowych (dziennych i wieczorowych),
3) 1
studiów nauczycielskich, kulturalno-oświatowych i bibliotekarskich,
4)
szkół (studiów) zawodowych dla absolwentów średnich szkół ogólnokształcących,
5)
techników przemysłowo-pedagogicznych,
6)
państwowych szkół artystycznych II stopnia,
7)
Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni,
8)
Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni,
9)
szkół średnich wszystkich typów i kierunków (liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, techników zawodowych i innych szkół równorzędnych) – na okres odbywania nauki w ostatnich klasach tych szkół, a w średnich szkołach zawodowych o kierunku górniczym, medycznym, rolniczym i leśnym oraz w technikach budowlanych i technikach zawodowych, do których warunkiem przyjęcia jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej – również na okres odbywania nauki w przedostatnich klasach.
§  2.
Przewidziane w § 1 uprawnienia przysługują również słuchaczom lub studentom studiów zawodowych, specjalnych lub wieczorowych w szkołach wyższych oraz uczniom szkół średnich dla pracujących.
§  3.
Odroczeń zasadniczej służby wojskowej nie udziela się studentom (uczniom) pobierającym naukę zaocznie lub w charakterze eksternistów.
§  4.
1.
Udzielenie odroczenia studentom (uczniom) i słuchaczom wymienionym w §§ 1 i 2 następuje w trybie i na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej z dnia 6 czerwca 1959 r. w sprawie przeprowadzania poboru i udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. Nr 38, poz. 235).
2.
Podstawę do udzielenia odroczenia stanowi zaświadczenie o odbywaniu studiów (pobieraniu nauki), według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  5.
1.
Zarządzenie nie ma zastosowania:
1)
do uczniów (słuchaczy) szkół istniejących na podstawie ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych (Dz. U. Nr 38, poz. 343),
2)
do studentów podlegających obowiązkowi wojskowego szkolenia studentów.
2.
Prezes Rady Ministrów może rozciągnąć moc obowiązującą niniejszego zarządzenia na niektóre kategorie szkół, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 63 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 maja 1959 r. w sprawie określenia szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej (Monitor Polski Nr 39, poz. 174).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZAŚWIADCZENIE

1 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 111 z dnia 20 listopada 1962 r. (M.P.62.82.386) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 listopada 1962 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.35.174

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.
Data aktu: 11/04/1960
Data ogłoszenia: 20/04/1960
Data wejścia w życie: 20/04/1960