Zasady planowania i tworzenia funduszu płac w biurach (samodzielnych pracowniach) projektów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 29 lutego 1960 r.
w sprawie zasad planowania i tworzenia funduszu płac w biurach (samodzielnych pracowniach) projektów.

Na podstawie § 3 uchwały nr 231 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1958 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur (samodzielnych pracowni) projektów (Monitor Polski Nr 52, poz. 307) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podstawą pracy biura (samodzielnej pracowni) projektów jest roczny plan techniczno-ekonomiczny z podziałem na poszczególne kwartały oraz operatywne plany kwartalne.
§  2.
1.
Wartość produkcji w planie rocznym wynika z zawartych umów i posiadanych zleceń, obejmujących niżej wymienione rodzaje prac projektowych, które biuro (samodzielna pracownia) projektów ma wykonać własnymi siłami:
1)
założenia projektowe,
2)
projekty i kosztorysy,
3)
nadzór autorski,
4)
nadzór inwestorski,
5)
opracowania typowe i studia,
6)
inne usługi związane z projektowaniem.
2.
Wartość prac projektowych powinna być ustalana na podstawie obowiązujących zasad i cenników branżowych.
§  3.
1.
Fundusz płac w planie rocznym dzieli się na:
1)
osobowy fundusz płac,
2)
bezosobowy fundusz płac.
2.
Osobowy fundusz płac podlega podziałowi na:
1)
fundusz płac pracowników zatrudnionych przy projektowaniu,
2)
fundusz płac pracowników kierownictwa, administracji i obsługi,
3)
fundusz orzecznictwa - do czasu wydania przepisów, o których mowa w § 8 ust. 2.
3.
Przenoszenie funduszu płac pomiędzy grupami wymienionymi w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w ust. 2 pkt 1, 2 i 3 jest niedopuszczalne.
§  4.
1.
Fundusz płac pracowników zatrudnionych przy projektowaniu jest ustalany za pomocą wskaźnika procentowego od wartości produkcji, z tym że wskaźnik ten musi być dla poszczególnych kwartałów jednakowy.
2.
Wysokość wskaźnika, o którym mowa w ust. 1, ustala jednostka nadrzędna biura (samodzielnej pracowni) projektów w zasadzie na poziomie wykonania w roku poprzednim, nie wyżej jednak od wskaźnika przyjętego w planie roku poprzedniego.
3.
Komitet do Spraw Urbanistyki i Architektury dokonuje centralnej koordynacji wysokości wskaźników, o których mowa w ust. 1. Wskaźniki te mogą się kształtować różnie w poszczególnych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów, w zależności od specjalizacji biura i charakteru jego pracy.
§  5.
1.
Fundusz płac pracowników kierownictwa, administracji i obsługi ustala się w wartości bezwzględnej, która nie może być w ciągu roku podwyższana i nie może w zasadzie przekraczać wartości przyjętej w planie roku poprzedniego, przy uwzględnieniu niezbędnych stanowisk oraz obowiązujących stawek płac i zasad premiowania.
2. 1
Ustalony w planie rocznym fundusz płac pracowników kierownictwa, administracji i obsługi dzieli się na fundusz płac zasadniczych i fundusz premiowy zgodnie z przepisami § 3 ust. 2 zasad wynagradzania pracowników biur (samodzielnych pracowni) projektów, stanowiących załącznik do uchwały nr 231 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1958 r. (Monitor Polski Nr 52, poz. 307). Fundusz płac orzecznictwa przeznaczony jest w całości na pokrycie płac zasadniczych.
3. 2
Nie wykorzystany fundusz płac zasadniczych nie może być przenoszony na fundusz premiowy.
§  6. 3
Wynagrodzenia pracowników z tytułu Karty Górnika, Hutnika, Kolejarza itp. planuje się w odrębnych pozycjach planu osobowego funduszu płac biura (samodzielnej pracowni) projektów.
§  7. 4
1.
Bezosobowy fundusz płac ustala się na podstawie przewidywanych niezbędnych doraźnych usług oraz obowiązujących przepisów i zasad wynagradzania za te usługi.
2.
Bezosobowy fundusz płac jest ustalany w wartości bezwzględnej. Globalny bezosobowy fundusz płac przewidziany dla biur projektów w ramach resortu bądź rady narodowej nie może być w ciągu roku podwyższany.
§  8. 5
Ostateczne rozliczenie funduszu premiowego pracowników zatrudnionych przy projektowaniu, pracowników kierownictwa i administracji oraz funduszu gwarancyjnego i funduszu nagród następuje w terminie wyznaczonym na opracowanie rocznego sprawozdania finansowego.
§  9. 6
1.
W biurach (samodzielnych pracowniach) projektów, upoważnionych do posiadania zespołów zatwierdzających, tworzy się odrębny fundusz orzecznictwa.
2.
Szczegółowe zasady tworzenia funduszu orzecznictwa ustali Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w osobnych przepisach.
§  10. 7
Plan roczny biura (samodzielnej pracowni) projektów zatwierdza jednostka nadrzędna.
§  11. 8
1.
Biura (samodzielne pracownie) projektów sporządzają w terminie ustalonym w instrukcji bankowej operatywne plany kwartalne.
2.
Do operatywnego planu kwartalnego mogą być włączone tylko takie prace, na których wykonanie zostały zawarte umowy.
3.
Operatywne plany kwartalne powinny obejmować prace, których termin ukończenia upływa w danym kwartale bądź których terminowe ukończenie jest uwarunkowane rozpoczęciem bądź kontynuowaniem prac w danym kwartale.
§  12. 9
1.
Wielkość produkcji i funduszu płac w operatywnym planie kwartalnym nie może w zasadzie przekroczyć wielkości ustalonych w odpowiednim wycinku planu rocznego.
2.
Ministerstwa i urzędy centralne (prezydia wojewódzkich rad narodowych) mogą dokonywać zmian w wielkościach operatywnych planów kwartalnych poszczególnych biur projektów z zastrzeżeniem nieprzekroczenia przyznanych ministerstwom i urzędom centralnym (prezydiom wojewódzkich rad narodowych) rocznych limitów przerobu i osobowego funduszu płac.
§  13. 10
1.
Kwartalny fundusz płac pracowników zatrudnionych przy projektowaniu określa się za pomocą wskaźnika procentowego od wartości produkcji ustalonej w planie operatywnym.
2.
Wskaźnik, o którym mowa w ust. 1, jest ustalony w rocznym planie techniczno-ekonomicznym.
3.
Ustalony za pomocą wskaźnika fundusz płac pracowników zatrudnionych przy projektowaniu obejmuje wszystkie elementy funduszu płac tej grupy pracowników, zarówno za czas przepracowany, jak i nie przepracowany (urlopy, choroby itp.).
4.
Dla zapewnienia prawidłowej realizacji funduszu płac pracowników zatrudnionych przy projektowaniu należy utworzyć w ramach tego funduszu rezerwę na pokrycie wynagrodzeń za czas efektywnie nie przepracowany przez pracowników zatrudnionych przy projektowaniu.
§  14.
1.
Fundusz płac pracowników zatrudnionych przy projektowaniu podlega kwartalnej korekcie bankowej, w zależności od wykonania produkcji w planie operatywnym, do maksymalnej granicy 110%.
2.
Fundusz płac pracowników kierownictwa, administracji i obsługi oraz bezosobowy fundusz płac nie podlega korekcie bankowej.
§  15. 11
1.
Operatywne plany kwartalne zatwierdza dyrektor biura (samodzielnej pracowni) projektów.
2.
W razie gdy wartość produkcji w operatywnym planie kwartalnym jest wyższa od wycinka planu rocznego, plan operatywny podlega zatwierdzeniu przez jednostkę nadrzędną, która umieszcza na planie klauzulę stwierdzającą, że operatywny plan kwartalny mieści się w przyznanych ministerstwu lub urzędowi centralnemu (prezydium wojewódzkiej rady narodowej) limitach przerobu i osobowego funduszu płac.
§  16.
Komitet do Spraw Urbanistyki i Architektury będzie corocznie ustalał wytyczne w sprawie sporządzania planów biur (samodzielnych pracowni) projektów na każdy rok.
§  17.
Traci moc:
1)
zarządzenie nr 28 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 12 listopada 1957 r. w sprawie zasad planowania i tworzenia funduszu płac w państwowych biurach projektów,
2)
okólnik nr 57 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 5 lipca 1959 r. w sprawie zasad planowania i tworzenia funduszu płac w państwowych biurach projektów, wyjaśniający zarządzenie nr 28 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 12 listopada 1957 r.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
3 § 6 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 8 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
6 § 9 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
7 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
8 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
9 § 12 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
10 § 13 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
11 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1960 r. (M.P.61.15.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024