Zasady i warunki sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 8 marca 1960 r.
w sprawie zasad i warunków sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.

Na podstawie art. 5 i 8 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), zarządza się, co następuje:
§  1.
Cenę budynków ustalają powołani przez Bank Rolny rzeczoznawcy na podstawie norm szacunkowych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z uwzględnieniem rzeczywistego stanu budynków. Ustalona przez rzeczoznawców cena sprzedażna budynków może być na wniosek Banku Rolnego obniżona przez komisję w składzie przedstawicieli: Banku Rolnego i wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej oraz zaproszonego przedstawiciela powiatowego związku kółek rolniczych, na podstawie protokolarnej oceny ich przydatności użytkowej.
§  2.
1.
Na terenach określonych w § 1 ust. 2 zarządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie ceny, warunków i trybu sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 24, poz. 143 i z 1959 r. Nr 1, poz. 4) ustala się cenę budynków dla nabywców samodzielnych gospodarstw w wysokości 50% ceny ustalonej na zasadach określonych w § 1 niniejszego zarządzenia i w § 5 ust. 3 powołanego zarządzenia z dnia 5 kwietnia 1958 r.
2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do dalszego obniżenia na wniosek wojewódzkiego oddziału Banku Rolnego określonej w ust. 1 ceny budynków w granicach do 15% w zależności od warunków miejscowych, a w szczególności zależnie od położenia budynków i jakości nabywanych gruntów.
3.
Do budynków sprzedanych już przez Bank Rolny repatriantom wymienionym w § 3 ust. 1 pkt 1 może być stosowana na wniosek tych repatriantów cena ustalona w ust. 1 i 2.
4.
Budynki znajdujące się w gospodarstwie powinny być w zasadzie sprzedawane w całości jednemu nabywcy.
§  3.
1.
W ramach każdej z grup, na jakie podzieleni zostali reflektanci na nabycie państwowych nieruchomości rolnych stosownie do przepisu art. 3 ust. 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), pierwszeństwo do nabycia gospodarstw określonych w § 2 ust. 1 mają:
1)
repatrianci, którzy powrócili do kraju na podstawie umowy zawartej w dniu 25 marca 1957 r. pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie terminu i trybu dalszej repatriacji z ZSRR osób narodowości polskiej,
2)
żołnierze Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, żołnierze wchodzący w skład Odrodzonego Wojska Polskiego w okresie przed 9 maja 1945 r., uczestnicy kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierze polskich formacji przy armiach sojuszniczych z okresu od września 1939 r. do 9 maja 1945 r., żołnierze Armii Radzieckiej z okresu od 22 czerwca 1941 r. do 9 maja 1945 r. posiadający obywatelstwo polskie, uczestnicy walk partyzanckich z Niemcami i ich sprzymierzeńcami, o ile nie występowali przeciwko Polsce Demokratycznej, a wchodzili w skład Gwardii Ludowej, Armii Ludowej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Polskiej Armii Ludowej i Korpusu Bezpieczeństwa, członkowie partyzantek radzieckich i jugosłowiańskich posiadający obywatelstwo polskie, a także więźniowie polityczni z okresu od września 1939 r. do 9 maja 1945 r. oraz wdowy po wymienionych żołnierzach, uczestnikach walk partyzanckich i więźniach politycznych,
3)
osadnicy dokwaterowani na zasadach okólnika nr 32 Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 21 czerwca 1948 r. w sprawie dokwaterowania osadników rolnych w gminach wiejskich (Dz. Urz. MZO Nr 13, poz. 121),
4)
młode małżeństwa,
5)
małorolni chłopi oraz ich dzieci.
2.
Pierwszeństwo służy w kolejności podanej w ust. 1.
§  4.
1.
Cenę samodzielnych gospodarstw z budynkami sprzedawanych na terenach określonych w § 1 ust. 2 zarządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie ceny, warunków i trybu sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych pogorzelcom z województwa warszawskiego, kieleckiego, łódzkiego, krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego i białostockiego, z wyjątkiem powiatu ełckiego, gołdapskiego i oleckiego, ustala się w wysokości przyznanego im odszkodowania za spalone budynki, pod warunkiem że przekażą swoje gospodarstwo na własność Państwa w trybie art. 60 prawa rzeczowego.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 pogorzelcom przysługuje uprawnienie do nabycia samodzielnych gospodarstw obejmujących grunty o podwójnej wartości lub - w zależności od życzenia - o podwójnym obszarze w porównaniu z gruntami, jakie przekazali na własność Państwa, z tym że obszar nabywanych gospodarstw nie może przekraczać norm określonych w art. 4 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego.
3.
Wartość gruntów określa się według ceny sprzedażnej 1 ha gruntów, ustalonej na podstawie § 1 zarządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie ceny, warunków i trybu sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
§  5.
1.
Nabywcy samodzielnych gospodarstw na terenach określonych w § 2 ust. 1 niniejszego zarządzenia spłacają należność za gospodarstwa w okresie lat 30 w półrocznych ratach, a oprocentowanie nie spłaconej przez nich części ceny ustala się w wysokości 1%.
2.
Przesuwa się o 3 lata początek okresu spłaty rat dla nabywców określonych w § 6 ust. 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie ceny, warunków i trybu sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych, którzy nabyli nieruchomości na terenach wymienionych w § 1 ust. 2 powołanego zarządzenia. Nie dotyczy to jednak repatriantów określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 niniejszego zarządzenia.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają również zastosowanie do transakcji przeprowadzonych już przez Bank Rolny.
§  6.
Tracą moc przepisy § 5 ust. 2, 5 i 6 oraz § 6 ust. 5 zarządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie ceny, warunków i trybu sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 24, poz. 143 i z 1959 r. Nr 1, poz. 4).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.24.116

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i warunki sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
Data aktu: 08/03/1960
Data ogłoszenia: 17/03/1960
Data wejścia w życie: 17/03/1960