Zasady kontraktacji materiału sadzeniowego do zadrzewień.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 29 stycznia 1960 r.
w sprawie zasad kontraktacji materiału sadzeniowego do zadrzewień.

Na podstawie § 4 ust. 2 uchwały nr 90 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1959 r. w sprawie zadrzewienia kraju w okresie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego (Monitor Polski Nr 28, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się kontraktację materiału sadzeniowego (drzewek i krzewów) do zadrzewień.
§  2.
Przez użyte w dalszej części zarządzenia wyrazy:
1)
"odbiorca" - należy rozumieć zlecającego produkcję materiału sadzeniowego,
2)
"plantator" - należy rozumieć produkującego materiał sadzeniowy na użytkowanej przez niego działce gruntu.
§  3.
1.
Odbiorcami, którzy zawierają umowy kontraktacyjne, mogą być:
1)
przedsiębiorstwa podlegające Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
2)
właściwe do spraw rolnictwa i leśnictwa organy prezydiów rad narodowych i przedsiębiorstwa podległe prezydiom rad narodowych,
3)
inne przedsiębiorstwa państwowe,
4)
zrzeszenia branżowe związku kółek rolniczych.
2.
Odbiorcy wymienieni w ust. 1 prowadzą kontraktację materiału sadzeniowego we własnym zakresie lub za pośrednictwem Zakładu Zadrzewień i Zieleni Ligi Ochrony Przyrody na podstawie wzajemnego porozumienia.
3.
Umowę kontraktacyjną z plantatorem zawiera się według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  4.
Dobór gatunkowy materiału sadzeniowego podlegającego kontraktacji i jej rozmiar ustala odbiorca w porozumieniu z właściwym do spraw rolnictwa i leśnictwa organem prezydium wojewódzkiej rady narodowej stosownie do ustalonych kierunków i zadań zadrzewieniowych w danym województwie.
§  5.
Potrzebne do kontraktacji zrzezy i siewki (materiał wyjściowy) dostarcza odbiorca z mateczników i szkółek wskazanych przez właściwy do spraw rolnictwa i leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  6.
1.
Odbiór materiału sadzeniowego od plantatora następuje protokolarnie według warunków umowy. Termin odbioru ustalają odbiorca i plantator w porozumieniu z właściwym do spraw rolnictwa i leśnictwa organem prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Odbiorca w porozumieniu z organem do spraw rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej ustala przeznaczenie odebranego materiału sadzeniowego.
§  7.
1.
Odbiorca zapewnia w swoich planach finansowych niezbędne kwoty na pokrycie kosztów:
1)
zakupu i transportu materiału wyjściowego (§ 5),
2)
manipulacji, odbioru, sklasyfikowania i dystrybucji wyprodukowanego materiału sadzeniowego w wysokości 5% od wartości zawartych umów.
2.
Plantator pokrywa wszystkie pozostałe koszty, w szczególności związane z zakupem nawozów sztucznych i środków chemicznych do zwalczania chorób i szkodników materiału sadzeniowego oraz wykonaniem zabiegów agrotechnicznych i ochrony roślin.
§  8.
1.
W przypadku wystąpienia klęski żywiołowej i powstania szkód plantator obowiązany jest do niezwłocznego pisemnego powiadomienia odbiorcy, który w porozumieniu z właściwym do spraw rolnictwa i leśnictwa organem prezydium powiatowej rady narodowej ustala komisyjnie rozmiar szkód. Ustalenie powstałej szkody powinno nastąpić w ciągu 2 tygodni od dnia otrzymania zgłoszenia przez odbiorcę.
2.
W przypadku zaistnienia szkody przekraczającej 50% ilości materiału sadzeniowego plantator nie zwraca odbiorcy wartości otrzymanego materiału wyjściowego (§ 5).
§  9.
Umowy kontraktacyjne zawarte według dotychczasowych zasad obowiązują do czasu wygaśnięcia tych umów.
§  10.
Kontraktacją obejmuje się w pierwszym rzędzie gatunki drzew szybko rosnących ze specjalnym uwzględnieniem topoli.
§  11.
Właściwe do spraw rolnictwa i leśnictwa organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych:
1)
koordynują i nadzorują kontraktację materiału sadzeniowego oraz prowadzą ewidencję zawartych umów kontraktacyjnych,
2)
pełnią nadzór i kontrolę nad stosowaniem na kontraktowanych plantacjach materiału sadzeniowego właściwej agrotechniki oraz walki z chorobami i szkodnikami.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA PLANTACYJNA

o produkcję materiału sadzeniowego (drzewek i krzewów) do zadrzewień.

W dniu ..................................................................................................................... 19.. r.

pomiędzy Ob......................................................................................................................,

zamieszkałym we wsi............................................................................................................

gromada...............................................................................................................................

powiat..................................................................................................................................

województwo.......................................................................................................................

poczta...................................................................................................................................

stacja kolejowa....................................................................................................................,

zwanym dalej "plantatorem",

a Ob.....................................................................................................................................

działającym w imieniu.............................................................................................................

.............................................................................................................................................

zwanym w dalszym ciągu " odbiorcą", została zawarta umowa treści następującej:

§ 1.
Plantator zobowiązuje się wyprodukować..... sztuk drzewek (krzewów).......... odpowiedniej jakości oraz sprzedać odbiorcy w jesieni 19.. r. według cen obowiązującego w dniu zawarcia umowy cennika na materiał sadzeniowy, wydanego przez Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  2.
1.
Odbiorca dostarczy na zasadach bezprocentowego kredytu materiał wyjściowy (zrzezy, siewki) pochodzący wyłącznie ze szkółek i mateczników wskazanych przez właściwy do spraw rolnictwa i leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej, z uwzględnieniem 20% ilości na ubytek.
2.
Plantatorowi nie wolno używać do produkcji innego materiału sadzeniowego. Materiał wyjściowy dostarczony przez odbiorcę plantator zobowiązuje się zasadzić wiosną 19.. r.
3.
W przypadku gdy dostarczone sadzonki nie zostaną wykorzystane do plantacji lub gdy plantator zaniecha produkcji, zobowiązany jest on najpóźniej w terminie 1-miesięcznym od otrzymania materiału do zwrotu dwukrotnej wartości materiału wyjściowego, licząc według cen określonych w cenniku obowiązującym w dniu dostarczenia materiału wyjściowego.
§  3.
1.
Odbiorca zobowiązany jest w jesieni 19.. r. dokonać protokolarnego odbioru i sklasyfikowania wyprodukowanego materiału sadzeniowego.
2.
Sklasyfikowany materiał odbiorca zobowiązany jest wykupić według cen ustalonych w obowiązującym cenniku Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie 14 dni od podpisania protokołu odbioru materiału sadzeniowego.
3.
Klasyfikację materiału przeprowadza się według zasad techniczno-hodowlanych, zawartych w załączniku do niniejszej umowy.
§  4.
W razie sprzedaży, wydzierżawienia lub odstąpienia swego gospodarstwa rolnego przed wykonaniem niniejszej umowy plantator obowiązany jest zawiadomić o tym odbiorcę oraz zobowiązać swego prawnego następcę do wykonania wszelkich zobowiązań wynikających z niniejszej umowy, co jednak nie zwalnia plantatora od odpowiedzialności za wykonanie umowy.
§  5.
W przypadku wystąpienia klęski żywiołowej i powstania szkód plantator obowiązany jest do niezwłocznego pisemnego powiadomienia odbiorcy, który w porozumieniu z właściwym do spraw rolnictwa i leśnictwa organem prezydium powiatowej rady narodowej ustala komisyjnie rozmiar szkód. Ustalenie powstałej szkody powinno nastąpić w ciągu 2 tygodni od dnia otrzymania zgłoszenia przez odbiorcę.
§  6.
Odbiorca zobowiązany jest do zorganizowania instruktażu i szkolenia plantatora w zakresie uprawy i pielęgnacji zakontraktowanego materiału za pośrednictwem właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  7.
Przy wykupie wyprodukowanego materiału od plantatora odbiorca potrąca równowartość dostarczonego materiału wyjściowego (§ 2 ust. 1) obliczoną według cen określonych w cenniku obowiązującym w dniu dostarczenia tego materiału.
§  8.
Plantator zobowiązany jest przez cały czas trwania produkcji do ścisłego przestrzegania zasad techniczno-hodowlanych, stanowiących załącznik do niniejszej umowy. Umowa niniejsza została spisana w trzech egzemplarzach, z których jeden zatrzymuje odbiorca, drugi otrzymuje plantator, a trzeci przekazuje się organowi właściwemu do spraw rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

.......................................

(odbiorca)

.......................................

(plantator)

Umowę wraz z zasadami techniczno-hodowlanymi otrzymałem.

.......................................

(podpis plantatora)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.15.75

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady kontraktacji materiału sadzeniowego do zadrzewień.
Data aktu: 29/01/1960
Data ogłoszenia: 13/02/1960
Data wejścia w życie: 13/02/1960