Zasady współpracy urzędów morskich z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 21 stycznia 1960 r.
w sprawie zasad współpracy urzędów morskich z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Na podstawie art. 21 ust. 3 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 37, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terenowe organy administracji morskiej - urzędy morskie i podległe im kapitanaty i bosmanaty portów współpracują z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zadań wykonywanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną na obszarze morskich portów i przystani oraz morskich wód wewnętrznych i terytorialnych, a w szczególności w zakresie stanu sanitarnego i kontroli przestrzegania przepisów higieniczno-sanitarnych na tych obszarach, na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu i przepisach wydanych na jego podstawie.
§  2.
1.
Zarządzenia sanitarne (lokalne przepisy sanitarne) organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wydane na podstawie §§ 2 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 1954 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania oraz zasad i trybu postępowania państwowych inspektorów sanitarnych (Dz. U. Nr 37, poz. 161), a dotyczące stanu sanitarnego i utrzymania czystości w portach, powinny być uzgodnione z właściwym urzędem morskim.
2.
Projektowane przez urzędy morskie przepisy porządkowe (zarządzenia), o ile dotyczą zagadnień sanitarnych, powinny być uzgadniane z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3.
Urzędy morskie sprawują nadzór nad przestrzeganiem przez kapitanaty i bosmanaty portów zarządzeń sanitarnych dotyczących portów morskich i przystani.
§  3.
Udzielanie zezwoleń na budowę, przebudowę, zmianę budynków oraz innych budowli i urządzeń na obszarze morskich portów i przystani, jak również zatwierdzanie odpowiednich projektów technicznych przez urzędy morskie jako organy państwowego nadzoru budowlanego uzależnione będzie, niezależnie od innych uzgodnień wymaganych przepisami ogólnymi, od uprzedniego zaopiniowania projektów przez właściwego inspektora sanitarnego.
§  4.
1.
Stwierdzone przez organy kapitanatów (bosmanatów) portów przypadki naruszania obowiązujących przepisów higieniczno-sanitarnych i zarządzeń wydanych na ich podstawie, dotyczących stanu sanitarnego portów morskich, przystani i statków, kapitanowie (bosmani) przekazują niezwłocznie do wiadomości portowego inspektora sanitarnego.
2.
W przypadkach zwykłego zanieczyszczenia terenów i akwenów portowych kapitanaty (bosmanaty) portów wydają bezpośrednie doraźne zarządzenia porządkowe.
§  5.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przesyłają do właściwego urzędu morskiego odpisy protokołów kontroli sanitarnej statków, przeprowadzonej na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 września 1948 r. - Przepisy sanitarne w morskich portach handlowych i przystaniach (Dz. U. Nr 45, poz. 335).
§  6.
1.
Przepisane dla polskich statków morskich dokumenty bezpieczeństwa, wystawiane po przeprowadzeniu inspekcji wstępnej, periodycznej i dorywczej, obejmującej całokształt spraw bezpieczeństwa, będą wydawane przez urzędy morskie, po złożeniu przez inspektora sanitarnego protokołów przeprowadzonych inspekcji łącznie ze stwierdzeniem, że statek odpowiada warunkom bezpieczeństwa, dotyczącym zdrowotności i stanu sanitarnego.
2.
Terminy inspekcji wstępnej, periodycznej i dorywczej, obejmującej całokształt spraw bezpieczeństwa, powinny być podawane przez urzędy morskie do wiadomości właściwego portowego inspektora sanitarnego.
§  7.
1.
Kapitanaty portów dla dokonania odprawy sanitarnej będą niezwłocznie zawiadamiać portowego inspektora sanitarnego o zatrzymaniu się na redzie każdego statku przybywającego z podróży międzynarodowej lub też o wejściu takiego statku do portu, z podaniem miejsca jego przycumowania.
2.
Portowy inspektor sanitarny powinien w odpowiednim czasie podać kapitanatowi portu nazwy statków, które należy zatrzymać na redzie dla dokonania odprawy sanitarnej.
§  8.
W przypadkach, w których Państwowa Inspekcja Sanitarna ma zastrzeżenia co do stanu sanitarno-epidemiologicznego statku, do czasu zakończenia odprawy sanitarnej i uzyskania przez statek wolności ruchu, kapitanaty portów dopilnują przestrzegania przez statek zakazu wszelkiej styczności z lądem lub z innymi statkami, jak również zmiany miejsca postoju w porcie.
§  9.
1.
W przypadku wydania przez inspektora sanitarnego zakazu wyjścia statku na morze ze względów sanitarno-epidemiologicznych, portowy inspektor sanitarny powiadamia niezwłocznie o wydanym zakazie kapitanat portu w celu zatrzymania statku w porcie.
2.
Wydanie takiemu statkowi zezwolenia na wyjście z portu przez kapitanat portu może nastąpić tylko po uprzednim cofnięciu przez portowego inspektora sanitarnego zakazu wyjścia.
§  10.
1.
Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja terenów, budowli i urządzeń na obszarze portów morskich i przystani powinna się odbywać w zakresie i czasie uzgodnionym przez portowego inspektora sanitarnego z kapitanatem (bosmanatem) portu, statków zaś - wyłącznie w miejscach postoju każdorazowo wyznaczonych przez kapitanat portu, pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
2.
W razie bezpośredniego zagrożenia epidemicznego portowy inspektor sanitarny ogranicza się do zawiadomienia kapitanatu (bosmanatu) portu o zamierzonej dezynfekcji, dezynsekcji lub deratyzacji.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.15.70

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady współpracy urzędów morskich z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Data aktu: 21/01/1960
Data ogłoszenia: 13/02/1960
Data wejścia w życie: 13/02/1960