Roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe przy budowie szkół ze środków państwowych i społecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 9 listopada 1959 r.
w sprawie robót budowlano-montażowych wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe przy budowie szkół ze środków państwowych i społecznych.

Na podstawie §§ 5, 7 i 8 uchwały nr 286 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie zapewnienia realizacji budowy szkół w latach 1960-1965, zmienionej uchwałą nr 414 Rady Ministrów z dnia 6 października 1959 r., zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarząd Projektowania Budownictwa zobowiąże podległe sobie biura projektów do wykonywania w pierwszej kolejności adaptacji dokumentacji projektowo-kosztorysowej typowej i powtarzalnej dla budownictwa szkolnego, realizowanego ze środków państwowych i społecznych.
§  2.
Departament Techniki Budowlanej wprowadzi program doświadczalnego budownictwa szkolnego, opracowany przez Ministerstwo Oświaty w porozumieniu z Komitetem do Spraw Urbanistyki i Architektury i Ministerstwem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, do ogólnego planu budownictwa doświadczalnego i planu budownictwa prototypowego na rok 1960 i na lata 1961-1965 oraz będzie czuwał nad właściwą realizacją tego programu.
§  3.
Zarządy budownictwa zobowiążą podległe im przedsiębiorstwa budowlano-montażowe do przyjmowania zleceń na budowy szkół ze środków państwowych i społecznych w pierwszej kolejności oraz do terminowego wykonywania robót.
§  4.
1.
Przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych zleconych przez organy administracji szkolnej lub jednostki bezpośrednio podległe kuratoriom okręgów szkolnych ze środków zebranych przez społeczne komitety budowy szkół 1000-lecia mają zastosowanie ogólnie obowiązujące przepisy o umowach i rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.
2.
Rozliczenia za roboty, o których mowa w ust. 1, należy dokonywać według cen zaopatrzeniowych.
3.
Jeżeli przy budowie obiektów szkolnych, o których mowa w ust. 1, wykonawca korzysta ze świadczeń ludności w postaci robocizny, materiałów budowlanych lub pracy sprzętu transportowego do wywózki ziemi lub przewozu materiałów, sposób kosztorysowania i wartość kosztorysowa robót ulegają zmianie.
§  5.
1.
Stosownie do postanowień § 41 ust. 2 "Ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe", stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 14 kwietnia 1958 r w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 186), wynagrodzenie wykonawcy ulega pomniejszeniu o wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń i nie poniesionych kosztów ubezpieczeń społecznych.
2.
Uzgodnioną z zamawiającym wartość świadczeń, o których mowa w ust. 1, należy rozliczać na podstawie odrębnej faktury, wystawionej przez inwestora w myśl postanowień § 47 ust. 1 "Ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe", powołanych w ust. 1, bądź w fakturze za wykonane roboty, zgodnie z objaśnieniami podanymi w ust. 1. 2 pkt 5) "Wytycznych w sprawie odbioru robót", stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 czerwca 1958 r. w sprawie trybu rozliczeń za roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr 63, poz. 366).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1959 r., z tym że przepisy §§ 4 i 5 mają zastosowanie także do robót wykonanych, lecz nie rozliczonych do tego terminu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.95.504

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe przy budowie szkół ze środków państwowych i społecznych.
Data aktu: 09/11/1959
Data ogłoszenia: 18/11/1959
Data wejścia w życie: 18/11/1959, 01/11/1959